DomekIOgrodek.pl Aktualności Pomylisz z selerem i będzie źle. Tak unikniesz niebezpiecznej rośliny
Fot. Canva Pro/Silviu Cenusa's Images; dlinca

Pomylisz z selerem i będzie źle. Tak unikniesz niebezpiecznej rośliny

24 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Wśród licznych roślin kwitnących właśnie na łąkach są takie, na które lepiej uważać. Chociaż dorodne kwiatostany i soczysta zieleń liści prezentują się nader efektownie, to warto pozostać czujnym, zwłaszcza ze trujące gatunki możemy łatwo pomylić z jadalnymi.

Konsekwencje takiej pomyłki mogą się okazać bardzo bolesne, a nawet tragiczne, dlatego dobrze jest wiedzieć, które z polskich roślin są szczególnie szkodliwe. Należy do nich szalej jadowity.

Na tę roślinę lepiej uważaj

Niedawno pisaliśmy o naparstnicy jako trującej roślinie . Szalej jadowity wygląda znacznie bardziej niepozornie - ma wąskie, trójkątne liście i długą, pustą wewnątrz łodygę, którą wieńczą koszyczki złożone z drobnych, białych kwiatów.

Roślina zwana inaczej blekotem kocha wilgotną glebę, dlatego najczęściej kolonizuje podmokłe obszary położone w pobliżu cieków wodnych i jezior. Porasta również torfowiska oraz bagna.

Niewinny wygląd szaleju może mieć tragiczne skutki. Łatwo bowiem pomylić blekot z dziko rosnącymi roślinami jadalnymi, np. z selerem, dziką marchwią, a nawet pietruszką i innymi warzywami. Nawet zapach szaleju o ostrych i słodkich nutach przywodzi na myśl rośliny selerowate. Pomyłka w tym przypadku może jednak słono kosztować.

Śmiercionośna cykuta

Szalej jadowity zawiera toksynę, której największe ilości znajdują się w łodydze oraz kłączach rośliny. Kwiaty zawierają mniej cykutotoksyny, ale wciąż są trujące. Cykutotoksynie szalej zawdzięcza swoją drugą, często spotykaną nazwę - cykuta. Jakie właściwości ma ten związek?

Cykutotoksyna to rodzaj wielonienasyconego alkoholu zwanego również jadem skurczowym, którego spożycie prowadzi do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Toksyczne właściwości tej rośliny były znane od wieków, uważa się nawet, że to ona doprowadziła do śmierci Sokratesa. Szalej jadowity był bowiem wykorzystywany do przeprowadzania wyroków kary śmieci.

Jak działa szalej jadowity?

Ze względu na swój skład chemiczny, cykuta w pierwszej chwili doprowadza do pojawienia się objawów silnego upojenia alkoholowego, by w niecałe pół godziny doprowadzić do poważnego stanu objawiającego się wymiotami, biegunką, ślinotokiem i utratą przytomności.

Następnie dochodzi do drgawek, paraliżu i trudności z oddychaniem. Spożycie cykuty może prowadzić do śmierci, dlatego pod żadnym pozorem nie należy jej zjadać, ani nawet zrywać gołymi rękoma. Do zatrucia wystarczy kilka gram tej rośliny, by doszło do silnego zatrucia.

W przypadku podejrzenia kontaktu z szalejem jadowitym i wystąpienia niepokojących objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.

Zobacz także:

Pierwszy raz w historii programu "Nasz nowy dom". Nikt się nie spodziewał
Złoty nawóz do ogórków. Znakomite efekty
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy