Czerwiec to gorący - i to nie tylko dosłownie - okres w naszych ogrodach. Część warzyw już plonuje, a niektóre dopiero czekają na wysianie. Po pierwszych zbiorach czas na nowe uprawy.W czerwcu przychodzi czas na wysiew roślin o krótszym okresie wegetacji, które urosną w trakcie długich, letnich dni. Dzięki temu jesienią zbierzemy pełne kosze warzyw. Co dokładnie powinno trafić na grządki właśnie teraz?
Spośród wielu produktów, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni, część z nich ma niesamowicie wiele zastosowań. Należy do nich, chociażby ocet, czy kwasek cytrynowy.Czy jednak wiecie, że soda oczyszczona w ogrodzie jest równie przydatna co w kuchni? Jeśli jeszcze nie znaliście jej wykorzystania, przygotowaliśmy dla was kilka porad. Ostatnia na pewno was zaskoczy.
Wiele osób sądzi, że sezon grzybowy przypada głównie na jesień – to duży błąd. Nawet latem możemy się nimi cieszyć, a wytrawni grzybiarze twierdzą, że sezon w zasadzie nigdy się nie kończy.Wyobraźcie sobie, że obecnie lasy pełne są między innymi borowików. Gdzie powinniśmy się udać, aby je znaleźć? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Sadzenie drzew to powszechnie promowana inicjatywa stanowiąca ważny element szeroko pojętej ochrony środowiska. W swoich ogrodach drzewa sadzimy z czysto praktycznych powodów - by zapewniały osłonę przed słońcem.Chcąc zapewnić sobie cień na posesji, musimy jednak uważać na wybór gatunków drzew. Niektóre mogą niszczyć elementy architektury, stając się poważnym problemem. Których okazów lepiej unikać w ogrodzie?
Pomidory to zdecydowanie jedne z najsmaczniejszych warzyw w ogrodzie, ale niestety jedne z najtrudniejszych do uprawy. Podatne na ataki szkodników i chorób rośliny mogą spędzić sen z powiek.Jeśli zastanawiacie się, dlaczego liście pomidorów żółkną, to dobrze trafiliście. W tym artykule przestawimy wam, jak walczyć z żółtymi liśćmi pomidorów, podając wam również przyczyny z tego stanu rzeczy.
Jeśli uprawiacie ziemniaki, pomidory albo ogórki, to zaraza ziemniaczana z pewnością jest wam dosyć znaną chorobą. Niestety, może ona doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów.Czy jednak wiecie, jak sobie z nią radzić? Zwykle, gdy widzimy zarazę ziemniaczaną na swoich uprawach, reagujemy impulsywnie, sięgając po silną chemię. Zachęcamy, aby zachować zimną krew. Są na nią lepsze sposoby.
Wisteria (inaczej glicyna) to bardzo ciekawa roślina, która wspaniale dopełnia wszelkie ogrody, czy designerskie bramy. Jej pełną krasę możemy podziwiać jednak na przełomie maja i czerwca.To wówczas, w okresie kwitnienia, roślina wydaje niepowtarzalne kwiatostany. Widok ten zarezerwowany jest jednak dla nielicznych. Czy wiecie, dlaczego wasza wisteria nie kwitnie?
Dla niektórych z nas zwykłe polskie ogrody to za mało. Wówczas staramy się poszukać w ogrodniczym świecie trochę egzotyki i… spotykamy ją w iście szalonej postaci.Pomyśleliście kiedyś o tym, żeby mieć w ogrodzie bambus? Jeśli tak, to lepiej wybijcie to sobie z głowy. Nie, nie dlatego, że nie urośnie. Tym nie musicie się przejmować – chociaż w zasadzie, to wokół wzrostu rośliny orbituje cały problem.
Widok ślimaków w ogrodzie to nic przyjemnego, ale dobrze wiemy, że nie o samą wątpliwą estetykę tutaj chodzi. Ślimaki jak mało który szkodnik, potrafią obrócić nasz piękny ogród w istne pogorzelisko.Wyjadając liście naszych roślin, uszkadzają warzywa i owoce powodując spustoszenie w naszych uprawach. Tymczasem, aby się ich pozbyć, wystarczy zastosować sprytną pułapkę na ślimaki.
Petunie to popularne kwiaty balkonowe i ogrodowe. Chociaż goszczą one w domu i ogrodzie wielu Polaków, mało kto wie, jak należy je pielęgnować.Uschnięte kwiaty, marne kwiatostany i wymówki w stylu: „Nie mam ręki do kwiatów” to tylko mrzonka. Zobaczcie, jak zagęścić petunie i cieszcie się wspaniałymi kwiatami w każdym sezonie. To ważne, aby przeprowadzić ten zabieg już w czerwcu.
Każdy z nas ma na działce tak zwaną „graciarnię”. W końcu gdzieś musimy trzymać wszelkie niezbędne sprzęty i narzędzia ogrodowe. Wiedzieliście jednak, że czasem przez postawienie przydomowego składziku możecie wpakować się w kłopoty?O tym z pewnością nie wiedzieli dzierżawcy działki, którzy za postawienie na niej blaszaka na kosiarkę musieli zapłacić aż 5 tys. zł mandatu. To czyste szaleństwo? Niestety prawo nie było po ich stronie.
Ryzyko wiosennych przymrozków już za nami, więc teraz najwyższy czas na wysiew roślin, które kochają ciepło i słońce. To ostatni dzwonek, by w sezonie móc cieszyć się aromatycznymi ziołami i dorodnymi warzywami prosto z ogródka.W czerwcu na nowo zapełniamy grządki w warzywniku i korzystając z uroków słonecznej pogody, wsadzamy do nagrzanej gleby nasiona roślin ciepłolubnych. Jakie dokładnie gatunki wysiewamy właśnie teraz?
Krety i nornice to prawdziwe ogrodowe zmory, ale przy tym osobniku to i tak pestka. Karczownik uchodzi za jeden z bardziej inwazyjnych gatunków gryzoni.Nazywany szczurem wodnym, jest wyjątkowo żarłoczny. Potrafi posilić się zarówno warzywami bulwiastymi, jak i korzeniami roślin, a przez sieć tuneli przyczynia się do rujnowania naszych ogrodów. Czy wiecie, jak z nim walczyć?
Minęło już ryzyko wiosennych przymrozków, ale ogrodnicy, rolnicy i sadownicy wciąż nie mogą spać spokojnie. Zbliża się gorące lato, a wraz z nim anomalia pogodowe. Uprawom zagrażają nie tylko susze, ale też grad.Burze z opadami deszczu i gradu to niestety nie rzadkość. Okresy wyżu niosące ze sobą upały wiążą się także z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych. Jak uchronić przed nimi uprawy?
Pelargonie to zdecydowanie piękne kwiaty balkonowe. Wystarczy tylko spojrzeć, jak wiele osób je uprawia, aby nie mieć co do tego żadnych wątpliwości.Zdaniem jednak niektórych, w świecie kwiatów królowa jest tylko jedna i nie chodzi tu o pelargonię. Pewne kwiaty całkowicie je deklasują. Czy wiecie, o jakich roślinach mowa?
Wyznaczanie granic działek od wieków budziło skrajne emocje. Spory o ziemię znamy z polskiej literatury i z filmów - konflikt o miedzę przewijał się m.in. na kartach powieści “Ogniem i mieczem” Sienkiewicza, ale znamy go także z kultowej komedii “Sami swoi”.W realnym życiu konfliktowe sytuacje związane z rozgraniczeniem działek nie są niczym zabawnym. Wręcz przeciwnie, kłótnia pomiędzy sąsiadami może skutkować nawet koniecznością rozebrania ogrodzenia. Jak to możliwe?
W każdym ogrodzie znajdują się miejsca, w których nie założymy trawnika. Do wypełnienia takich przestrzeni warto wykorzystać uniwersalne rośliny okrywowe, które pięknie się rozrastają i mają małe wymagania pielęgnacyjne.Do tego typu bylin polecanych do ogrodu należy tojeść rozesłana, która nie tylko tworzy efektowną, zwartą darń, ale również pięknie kwitnie. Jak ją uprawiać?
Jeszcze kilka lat temu wykorzystywaliśmy każdą chwilę pięknej pogody w weekend, aby rozpalić grilla i usmażyć kiełbasę, czy karkówkę. Dzisiaj jest wprost odwrotnie.Chociaż trudno w to uwierzyć, badanie przeprowadzone przez firmę Inquiry wykazały, że tylko 56% ankietowanych jest zainteresowanych taką aktywnością. To aż o 4 punkty procentowe mniej niż w ubiegłym roku.
Sezon na warzywa w pełni. Ogrodnicy i rolnicy z całej Polski zacierają ręce. Ile uda im się zarobić w tym roku? Jak bogate plony zbiorą? Czy znajdą ręce do pracy? To podstawowe pytania, na które próbuje sobie odpowiedzieć wielu z nich.Czy wiedzieliście, że zbieranie warzyw okazuje się całkiem dochodowym zajęciem? Dzienna stawka może Was zaskoczyć, chociaż trzeba przyznać, że w przeliczeniu na ilość pracy są to uczciwe stawki.
Aranżując swój ogród, warto kierować się nie tylko kwestiami estetycznymi, ale również pewną dozą racjonalizmu i użyteczności. Niektóre rośliny, chociaż nie zachwycają swoim pięknem, zdecydowanie powinny znaleźć swoje miejsce na waszych działkach.Do takich roślin należą między innymi wszelkiego rodzaju zioła i kwiaty, które odstraszają szkodniki lub chronią rośliny przed chorobami. W poniższym artykule przedstawimy wam kilka z nich.
Mszyce to prawdziwa ogrodowa zmora. Niezależnie od tego, czy posiadacie przydomowy ogródek, czy potężną plantację, wiecie, że walka z tymi insektami nie należy do najprostszych.Pewnie wielokrotnie stosowaliście przeciw nim specjalistyczne drogie opryski, które były bardziej lub mniej skuteczne. Tymczasem okazuje się, że wystarczy zastosować ziołowo-drożdżowy oprysk, który w mig rozprawi się z tym przykrym problemem.
Cebula to stereotypowe warzywo narodowe. Trzeba przyznać, że Polska cebulą stoi. Jak kraj długi i szeroki, tak próżno szukać ogrodu bez tego warzywa, nie wspominając o kuchniach.Co ciekawe, mało kto wie, że warzywo to można wykorzystać w pełni. Robiliście kiedyś nawóz z łusek po cebuli? Jeśli nie, to koniecznie musicie wypróbować ten patent.
Jeśli kiedykolwiek uprawialiście borówki, wiecie, że rośliny te doskonale odnajdują się w glebie o pH 3,5-4.0. Niestety, ze świecą szukać takich właściwości gleby.Zamiast jednak załamywać ręce, zastanówmy się, jakich substancji możemy użyć, aby zakwasić glebę. Okazuje się, że możemy to zrobić nawet wykorzystując naturalne metody. Jeśli dotychczas stosowaliście w uprawie borówek chemiczne środki, ten artykuł z pewnością przypadnie Wam do gustu.
Na mocy obowiązującego prawa od 2025 roku zostanie otwarta możliwość likwidacji ogrodów działkowych. Dotyczy to działek, które w planie zagospodarowania przestrzennego mają inne przeznaczanie, niż zieleń działkowa. Zapisy ustawy uprawniają Gminy i Skarb Państwa do przeznaczenia takich terenów ogródków działkowych nawet na działalność komercyjną.Z tego względu ROD, które nie mają wpisanego przeznaczenia jako zieleń działkowa mogą być wywłaszczane. Czy jednak istnieje jakakolwiek szansa na ich ochronę? Polski Związek Działkowców zamierza wykorzystać wszystkie możliwe środki.
Czy słyszeliście kiedykolwiek o japońskiej metodzie uprawy ogórków? Jeśli nie, to koniecznie musicie ją poznać. Jest ona stosunkowo prosta, a może przynieść nieoczekiwanie dobre rezultaty.Jeśli jeszcze jej nie praktykowaliście, koniecznie ją przetestujcie. Nie poznacie własnych plonów. Zaryzykujecie?
Ogórki to jedne z częściej uprawianych warzyw w naszych przydomowych ogrodach. Jednakże przez błędy pielęgnacyjne, nieodpowiednie sąsiedztwo, czy nieodpowiednie nawożenie, zdarza się, że te dosłownie marnieją w oczach.Koniecznie poznajcie, jakie błędy w uprawie ogórków dosłownie sabotują Wasze starania. Być może nie mieliście nawet świadomości, jak niewiele wystarczy, aby cieszyć się pięknymi plonami.
Coraz cieplejsza pogoda za oknem daje się we znaki nie tylko nam, ale również naszym roślinom. Fala upałów zdecydowanie nie sprzyja naszym trawnikom.Czy wiecie, jak radzić sobie z przesuszonym trawnikiem? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zastosować pewną domową metodę.
Czy wiecie, jak w prosty sposób przyspieszyć wzrost warzyw? Wbrew pozorom nie potrzebujecie do tego żadnych nawozów, czy specjalistycznych preparatów.Wystarczy wykorzystać do tego celu szyszki sosny. Jeśli nigdy nie słyszeliście o tym preparacie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi patentami.