Wbij w ziemię przy ogórkach. Dzięki temu plony mogą być rekordowe
Ogórki to bez wątpienia jedne z najczęściej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Nie mają wygórowanych wymagań, szybko rosną i obficie plonują, jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Jeśli zależy nam na zbiorach większej ilości warzyw, warto także zastosować jeden prosty trik, który znacznie ułatwi uprawę ogórków i wpłynie korzystnie na ilość oraz jakość plonów. Chodzi tu o wykorzystanie podpór.
Tak uprawiaj ogórki, by lepiej plonowały
Uprawa na podporach, zwana również uprawą pionową, polega na wykorzystaniu specjalnych konstrukcji, po której ogórki będą pięły się ku górze . Od razu trzeba zaznaczyć, że ogórki można uprawiać na dwa sposoby: zarówno na płasko, jak i na podporach. Ta druga metoda niesie ze sobą wiele korzyści.
Przede wszystkim uprawa pionowa wiąże się z lepszą cyrkulacją powietrza i łatwiejszym dostępem do światła słonecznego . Również podlewanie tak uprawianych ogórków jest bardziej efektywne - nie odbywa się po liściach, a woda trafia bezpośrednio w okolice korzeni roślin. To wszystko zapobiega rozwojowi chorób grzybowych ; ogórki rosną zdrowe i dorodne.
Uprawa na podporach to także wygoda - takie ogórki po prostu łatwiej jest zbierać. Również owady zapylające mają lepszy dostęp do kwiatów.
Jakie ogórki uprawiać na podporach?
Jak wspominaliśmy, ogórki można uprawiać zarówno na płasko, jak i w pionie, jednak istnieją odmiany, które lepiej umieścić w gruncie przy podporach. Należą do nich ogórki z odmian mieszańcowych oznaczonych symbolem F1.
Na uprawę przy podporach możemy wybrać m.in. ogórki Octopus F1, Zefir, Ares, Ozyrys czy Ikar. Uprawiając te ogórki na podporach, możemy skorzystać z zasad uprawy współrzędnej i w sąsiedztwie posiać marchew, fasolę, groch, czosnek czy pietruszkę.
Jak wykonać podpory do ogórków?
Podpory do ogórków możemy wykonać na kilka sposobów. Najprościej uprawiać ogórki przy płocie, w osłoniętym, słonecznym miejscu. Konstrukcję możemy także wykonać samodzielnie, jako podstawę wykorzystując wbite w ziemię słupki. Powinny być wysokie na ok. 2 m i oddalone o ok. 5 m od siebie.
Na tak wykonanych palikach będzie opierać się konstrukcja z drutu, który połączy kolejne słupki . Drut umieszczamy na dwóch wysokościach: 20 cm od poziomu podłoża oraz na samej górze. Można również utworzyć drucianą siatkę, po której będą pięły się ogórki.
Jeśli warzywa uprawiamy w szklarni, możemy po prostu przywiązać sznurki zwieszające się do grządek lub donic, po których rośliny także mogą piąć się ku górze.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.
Zobacz także:
- Co zrobić, by mieć dużo ogórków i pomidorów?
- Częsty błąd podczas zalewania ogórków małosolnych i kiszonych
- Nie wyrzucaj obierek po ogórkach. Rozłóż w ogrodzie, szkodniki uciekną