DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zrób to już teraz. Seler korzeniowy będzie wielkości dyni
canva/YouriS

Zrób to już teraz. Seler korzeniowy będzie wielkości dyni

28 lutego 2024
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

W polskiej kuchni bywa niedoceniany, jednak jest podstawą wielu dań. Nie może zabraknąć go w wywarze, który jest podstawą większości zup. Co zrobić, żeby w tym roku seler korzeniowy urósł ogromny?

Seler korzeniowy urośnie, jeśli zasiejemy go w odpowiednim momencie. Znaczenie ma również sadzenie do gruntu i pielęgnacja. Przekonaj się, co możesz zrobić, żeby korzeń selera urósł ogromny.

Jakie wymagania ma seler korzeniowy?

Seler korzeniowy nie nadaje się do uprawy dla osób, którym brakuje cierpliwości. Roślina bardzo wolne wschodzi i niezwykle powoli rośnie. Jednak jeśli o nią odpowiednio zadbamy, odwdzięczy się dużym i pełnym smaku korzeniem.

Dla selera korzeniowego musimy wybrać odpowiednie stanowisko. Roślina potrzebuje dużo słońca. Dobrze posadzić seler w ziemi, którą na jesień udało nam się nawieźć obornikiem . Najlepiej czuje się w glebie przepuszczalnej i próchniczej.

Seler korzeniowy potrzebuje też sporo wody. Właśnie dlatego musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Kiedy najlepiej sadzić roślinę? Odpowiedni termin sadzenia ma ogromne znaczenie.

seler korzeniowy
Canva / Artlite, Getty Images

Kiedy przygotować seler na rozsadę?

Seler korzeniowy w polskich warunkach powinniśmy hodować z rozsady. Dzięki temu możemy zapewnić roślinie odpowiednio długi okres wegetacji. Seler korzeniowy należy wysiać na przełomie lutego i marca.

Przed wysianiem nasionka możemy podkiełkować. W tym celu należy umieścić je na wilgotniej wacie i dać im około 2-3 tygodnie na wypuszczenie korzeni. Najlepiej dla selera znaleźć miejsce pełne słońca.

Warzywo potrzebuje dużo czasu, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. Niedługo zobaczymy pierwsze liście. To znak, że czas zająć się pikowaniem sadzonek . Jak poprawnie przeprowadzić ten zabieg?

Kiedy seler korzeniowy przesadzić do gruntu?

W czasie pikowania sadzonek najlepiej przesadzić rośliny do osobnych doniczek. Ten zabieg sprawi, że korzeń urośnie duży, a sama roślina będzie dużo bardziej odporna. Pikowanie zapobiega też kwitnieniu.

Z sadzeniem selera korzeniowego do gruntu możemy trochę poczekać. Roślinę najlepiej posadzić w ogrodzie w połowie maja. To najlepszy termin. Dzięki temu korzeń będzie rozwijał się prawidłowo.

seler korzeniowy
Canva / Maria Brzostowska, Getty Images

Zobacz także:

Wlej do doniczek. Działa na ziemiórki lepiej niż żółty lep
Zapomnij o czyszczeniu pralki octem. Jest lepszy sposób
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy