DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Tak poprawisz plony kopru. Urośnie bajecznie
Fot. YouTube/infouprawa

Tak poprawisz plony kopru. Urośnie bajecznie

21 czerwca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Koperek to niezastąpione zioło w naszych kuchniach. Tworzy zgrany duet z młodymi ziemniakami i pasuje do wielu innych dań, dlatego chętnie uprawiamy go w swoich ogródkach, a nawet na tarasach i balkonach.

Uprawa koperku nie należy do skomplikowanych, ale warto zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko i dobre warunki, a także przeciwdziałać atakom szkodników, które chętnie żerują na smacznych pędach. Poznaj proste patenty, dzięki którym koperek urośnie zdrowy, zielony i aromatyczny.

Jakie właściwości ma koperek?

Lecznicze działanie koperku nie budzi wątpliwości. Roślina obfituje w witaminy z grupy B oraz A, D, E i K, a ponadto zawiera także wapń i fosfor. Jest także cennym źródłem żelaza.

Właściwości prozdrowotne koperku idą w parze z jego walorami smakowymi. Ta aromatyczna przyprawa stanowi nieodłączny dodatek do ziemniaków , dań mięsnych, zup oraz sałatek. Wspaniale smakuje także młody bób z koperkiem .

Uniwersalne zastosowanie koperku sprawia, że chętnie uprawiamy go na własną rękę. Roślina ta nie ma zbyt wygórowanych wymagań, wystarczy jej słońce i żyzna gleba. Niemniej jednak koperek często bywa atakowany przez choroby i szkodniki . Można im skutecznie zapobiegać, dbając o odpowiednie sąsiedztwo koperku i stosując domowe preparaty.

Zadbaj o dobre towarzystwo dla koperku

W uprawie koperku warto wykorzystać zalety uprawy współrzędnej , która polega na sadzeniu w bliskim sąsiedztwie roślin mających na siebie dobry wpływ. W przypadku koperku będą to przede wszystkim gatunki odstraszające szkodniki.

Częstym problemem w uprawie koperku jest żerowanie na nim mszyc. Jeśli chcemy się ich pozbyć, warto pobliskie grządki obsadzić cebulą i czosnkiem oraz wonnymi ziołami, takimi jak mięta, szałwia czy lawenda.

Również inne warzywa mogą czerpać korzyści z bliskiego sąsiedztwa koperku. Roślina ta sprzyja uprawie kapusty, marchwi, fasolki szparagowej oraz grochu . Nie zaleca się natomiast sąsiedztwa i przedplonu dla koperku w postaci roślin z rodziny selerowatych, w tym selera korzeniowego i naciowego, lubczyku oraz kolendry.

Tak wzmocnisz koperek i pozbędziesz się szkodników

Innym sposobem na pozbycie się mszyc z upraw koperku jest stosowanie roślinnych preparatów, które przygotujemy samodzielnie. Doskonale sprawdzi się tu wyciąg z czosnku lub wywar z cebuli. Działanie takiego roztworu wzmocnimy, dodając zwykłe, szare mydło, które zatyka otwory oddechowe owadów i sprawia, że oprysk lepiej utrzymuje się na roślinach.

Wystarczy ok. 10-20 g szarego mydła na litr wody, a także kilka posiekanych lub zmiażdżonych ząbków czosnku. Całość mieszamy i odstawiamy, a następnie przecedzamy i dokładnie opryskujemy koperek i inne zainfekowane rośliny.

Przeciwko uciążliwym szkodnikom dobrze działają także roślinne gnojówki , np. z pokrzywy, które dodatkowo służą jako ekologiczny nawóz.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także:

Ogrodnicy kupują sodę kartonami. Jest bezcenna w ogrodzie
Jak pozbyć się turkucia podjadka?
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy