Chwasty w ogrodzie to duży problem. Pojawiają się co chwilę i skutecznie utrudniają rozwój naszych warzyw, kwiatów i roślin ozdobnych. Nie każdy niechciany gość w naszym ogrodzie musi być uznany za chwast. Czasem samosiejne rośliny należą do grup prozdrowotnych ziół. Jeśli następnym razem zobaczycie w ogrodzie nietypowy chwast, zastanówcie się dwa razy przed jego wyrwaniem. Być może rośnie u Was ostrożeń.
Skrzyp polny jest bardzo powszechną rośliną, która niekontrolowana, z łatwością dominuje ogród czy łąki. Dlatego też przez wielu uważana jest za chwast. Okazuje się jednak, że można ją wykorzystać zarówno w ogródku, jak i w domu. Niżej zdradzamy, dlaczego skrzyp jest bezcenny.
Rośnie w Twoim ogrodzie? Koniecznie zbierz nasiona i przygotuj z nich prozdrowotny napar. Ziele kobylaka doceniły nasze babcie i w dalszym ciągu jest jedynym z kluczowych leków w medycynie naturalnej. Mogą stosować go także dzieci.
Przyroda jest naprawdę fascynująca. To właśnie w niej to, co dobre może czasem zaszkodzić. Nie inaczej jest z ziołami. Czy wiedzieliście, że stosowanie ich latem może być dla Was niebezpieczne? Poznajcie zioła zakazane latem.
Jeśli do Twojego ogrodu wkradły się żarłoczne gąsienice, koniecznie zrób oprysk z tej rośliny, a insekty znikną w mgnieniu oka! Poznaj oprysk na gąsienice z ogrodowego chwastu, który okazuje się lekiem na wiele dolegliwości!
Uwielbiam herbaty miętowe. Są orzeźwiające i mają wiele właściwości zdrowotnych. Świeżą mięte mam również w ogrodzie. Ostatnio sąsiad powiedział mi, jak suszyć miętę. Dzięki niemu mam zapas suszonej mięty na cały rok.
Nadmierna potliwość jest naprawdę uciążliwym problemem, z którym kiedyś sam miałem do czynienia. Niby nic wielkiego, a jednak człowiek czuje się niekomfortowo w relacjach towarzyskich. Postanowiłem zrobić wywar z pewnej rośliny, po którym nadmierna potliwość ustąpiła natychmiast! Oto receptura!
Meszki bywają dużo bardziej uciążliwe od komarów. Przede wszystkim są znacznie mniejsze i przez to ciężko je zauważyć. Ukąszenia meszek też dają się mocno we znaki, a czasem bywają niebezpieczne. Istnieje jednak sposób na meszki, który sprawi, że będą trzymać się od nas z daleka.
Czosnek niedźwiedzi to znana i lubiana przyprawa w wielu kuchniach świata. Jako zioło lecznicze ma działanie bakteriobójcze. Korzystnie wpływa także na poprawę trawienia. Czosnek posadź w ogródku. Nigdy nie zrywaj rośliny rosnącej dziko w lesie. Skutki takiego postępowania mogą być tragiczne.
Lubczyk. Bez niego rosół, zupy i inne dania nie smakują już tak dobrze. Zioło z powodzeniem możemy uprawiać we własnych ogródkach. Zobacz, co zrobić, żeby zioło pięknie rosło. Zastosuj porady doświadczonej pani ogrodnik.
Zioła od lat wspomagają naturalną odporność organizmu i wzmacniają smak przygotowywanych potraw. Mimo to bywają zabójcze dla swoich sąsiadów na grządce. Zobacz jakich roślin nie sadzić przy mięcie, aby te pięknie rosły.
Żartobliwie każdą roślinę, która rośnie na łące można nazwać chwastem. Co jednak w przypadku, gdy chwast okazuje się ziołem leczniczym? Zobacz, czy rośnie na Twojej łące i wykorzystaj jego prozdrowotne właściwości.
Czy Wy też kochacie zapach świeżych ziół? Niestety, po otwarciu sklepowych torebek, pachną one tylko przy pierwszym użyciu, a potem ich zapach niemalże całkowicie zanika. Po co używać suszu, skoro można korzystać z natury? Zobaczcie Nasze sposoby na zioła na balkonie.
Pietruszka jest bardzo podobna w początkowych etapach uprawy do koperku. Jej największym minusem jest pewna charakterystyka nasion, która znacznie wydłuża kiełkowanie. Wystarczy wymoczyć je w 1 produkcie, a zioło wzejdzie w kilka dni.
Koperek jest jedną z podstawowych roślin, jakie siejemy w naszych warzywnikach. To niezwykle aromatyczne zioło dodajemy później do zup, dań głównych, czy sałatek. Kiedy kiełkuje koperek? Roślina ma długi okres wzrostu, kiełkuje dopiero po około 14 dniach. Proces ten możemy jednak skrócić do 4 dni. Wystarczy, że zastosujemy prosty trik z namaczaniem ziaren.
Łukasz Łuczaj jest znanym polskim botanikiem, oraz doktorem habilitowanym nauk biologicznych. Naukowiec prowadzi na platformie YouTube bardzo popularny kanał “Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród”, na którym opowiada o dziko rosnących roślinach i grzybach. Tym razem zdradził swoim widzom właściwości przytulii czepnej.
Doniczkowe zioła w naszej kuchni stają się coraz bardziej popularnym elementem nie tylko dekoracyjnym. Potrawy smakują lepiej ze świeżymi ziołami niż takimi suszonymi. Pośród nich możemy znaleźć bazylię, która jest jedną z popularnych dodatków do posiłków. Co jednak powinniśmy zrobić, aby doniczkowa bazylia przestała więdnąć? Mamy na to dwa sprawdzone sposoby!
Natka pietruszki jest jednym z najczęściej wybieranych ziół przez Polaków. Dodajemy ją do najróżniejszych potraw, korzystamy jako ozdoby, a także miksujemy w zdrowych koktajlach. Aby zachować jej pyszny smak i właściwości, wcale nie trzeba jej mrozić. Niżej zdradzamy najprostszy patent na utrzymanie jej w świeżości bez mrożenia. Natka pietruszki jest nie tylko przepyszna - zawiera bardzo dużo witaminy C, dzięki czemu jest bardzo zdrowa. Niestety zwykłe wstawienie jej do wody nie jest wystarczające, aby wytrzymała długie przechowywanie.
Bezwzględu na to, czy mieszkasz w mieszkaniu, czy w domu z ogrodem, masz szansę mieć dostęp do świeżych ziół. Na ziołowy ogródek zawsze znajdzie się miejsce. Możesz wygospodarować je na balkonie, tarasie, czy stworzyć małą rabatkę przy domu.Uprawę możesz prowadzić w wiaderku, skrzynce po jabłkach, dużej donicy, czy innym niepotrzebnym pojemniku. Wymiary powinny pozwalać na posadzenie kilku sadzonek. Pamiętajmy, że każda z nich musi mieć swoją przestrzeń około 20-30 centymetry kwadratowe. Jeśli pojemnik jest mniejszy, ograniczmy się do 2-3 sadzonek. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, najlepiej zbudować małą podwyższoną rabatkę z kamieni, drewnianych bali lub cegieł.