Paprotki to urokliwe rośliny, które zdobią nie jeden dom lub mieszkanie. Nie ważne, czy stoją na kwietniku, czy wiszą na specjalnych doniczkach, zawsze prezentują się ładnie i dostojnie. Warto wiedzieć, jaki nawóz stosować, aby pięknie i zdrowo rosła.
Bukszpan nieodzownie kojarzy się z Wielkanocą. Dekorujemy nim nie tylko koszyczki, ale również świąteczne stroiki. Trzeba jednak mieć świadomość, że roślina ta jest trująca. Nie oznacza to, że zatrucie pojawi się natychmiast po jego dotknięciu. To następuje w zupełnie inny sposób i dzisiaj przybliżymy nieco owo zagadnienie.
Wielkanoc to rodzinne święto, równie popularne jak Boże Narodzenie. Miewa jednak nieco inny wydźwięk, bowiem wiosną wszystko budzi się do życia. Włącznie z przyrodą. Czy wiedzieliście, że niektóre kwiaty są symbolem wiosny, ale również Wielkiejnocy i często goszczą na naszych stołach, oraz świątecznych stroikach?
Sok brzozowy, zwany inaczej wodą brzozową, pozyskiwany jest wczesną wiosną. Wpływa pozytywnie na całe nasze ciało. Poprawia kondycję naszych włosów, a także działa oczyszczająco, wzmacniająco, a nawet przeciwbakteryjnie. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak samemu zebrać wodę brzozową.
W kwietniu i maju kwitnie forsycja. Roślina nie tylko pięknie wygląda w ogrodzie, ale i ma wiele prozdrowotnych właściwości, które warto wykorzystać.Kwiaty możemy zbierać i wykorzystać je do przygotowania naparu i nalewki. Kwiaty warto wysuszyć, żeby cieszyć się niezwykłymi właściwościami forsycji przez cały rok.
Ćma bukszpanowa jest największym wrogiem bukszpanu ogrodowego. Atakując krzewy, niszczy je całkowicie. Jeśli zauważysz larwy, działaj od razu. Najlepszym środkiem na szkodniki jest roztwór z wody i płynu do mycia naczyń. Oprysk możesz zastosować profilaktycznie. W ten sposób zabezpieczysz bukszpan przed ćmą.
Chcesz posadzić pomidory? Koniecznie wybierz odmianę Baron. Pomidory cechuje wysoka odporność na choroby, a owoce są mięsiste, słodkie i nie mają tendencji do pękania. Wystarczy, że posadzisz krzaki w odpowiedni sposób i będziesz je regularnie podlewać, a za chwilę będą uginać się od ilości owoców.
Małe, puchate i uwielbiane przez wszystkich symbole wiosny. Nazywane inaczej kotkami, dekorują nasze wielkanocne stoły. Bazie, bo to o nich mowa to popularna ozdoba, która kojarzona jest z czasem spędzanym na wsi u naszej babci. Znamy niezawodny sposób na to, aby zachowały swoją świeżość i puchatą elegancję na dłużej.
Rośliny, od zawsze fascynowały ludzi. Piękne, niekiedy nawet kolorowe, mające przeróżne kształty, rosnące nawet kilkaset lat. Zdawać by się mogło, że nie są w stanie nas już niczym zaskoczyć. Jak się okazuje — mogą. Naukowcy odkryli, że nasi zieloni przyjaciele potrafią „mówić” swoim własnym językiem. Są zdolne do nawet „krzyku”, jeśli zabraknie im wody lub gdy zostaną zranione.
Podczas sadzenia warzyw i owoców w naszym ogrodzie, mamy świadomość, że mogą przyciągać nieproszonych gości. Małe gryzonie, takie jak myszy i szczury chętnie zaglądają do niestrzeżonych należycie zielonych zakątków i podjadają nasze plony. Znamy kilka, skutecznych sposobów, jak zabezpieczyć ogród przed tymi psotnymi gryzoniami.
Wiosenna pielęgnacja krzaków truskawek jest kluczem do udanych zbiorów w czerwcu. Sprawdź, czy liście są zdrowe, a następnie potraktuj krzaczki nawozem i wyłóż słomę lub wysuszoną trawę. Dzięki tym trzem czynnościom truskawki będą duże i bardzo słodkie.
Już niedługo rozpocznie się sezon na komary. Możemy jednak szybko pozbyć się kąsających owadów z ogrodu. Wystarczy, że posadzimy komarzycę, lawendę lub świeże zioła. Zapach roślin drażni komary. Donice z roślinami możemy postawić również na tarasie lub na parapecie.
Najlepszym czasem na sianie ogórków jest końcówka maja lub początek czerwca. Rośliny lubią ciepło, a gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 12 stopni C, zaczynają chorować i marnieć. Ogórki muszą być systematycznie podlewane i posadzone w glebie bogatej w próchnicę. Wtedy zbierzesz wielkie plony.
Mszyce w ogrodzie atakują rośliny ozdobne i uprawne, niszcząc je. Jest wiele preparatów na szkodniki, jednak o wiele lepsze są naturalne metody. Niektóre rośliny wydzielają zapach, którego mszyce nie tolerują i wynoszą się z ogrodu. Do takich roślin należy bylica piołun.
Ścieżkę ogrodową możesz zrobić samodzielnie. Bez większego wysiłku i co najważniejsze, bez kosztów. Potrzebujesz jedynie cementu i woreczków strunowych. Ścieżka będzie gotowa po upływie około 12 godzin. Tyle czasu potrzebuje cement, aby zupełnie stwardniał.
Nigdy nie wyrzucaj obierek ziemniaków do kosza. Przygotujesz z nich napar i mączkę, które odżywią krzaki malin w Twoim ogrodzie. Maliny będą rosły jak na drożdżach, a latem będziesz cieszył się obfitymi plonami i dużymi, słodkimi owocami.
Storczyki nagle zaczęły marnieć i straciły wigor? Jeśli zauważysz miękkie liście storczyka, koniecznie działaj. To znak, że roślina jest chora, przesuszona lub zaczęła gnić z nadmiaru wody. Wystarczy usunąć zniszczone korzenie, a storczyk momentalnie odżyje.
Przed posadzeniem nasion koperku, koniecznie odpowiednio je przygotuj. Dzięki prostej sztuczce z wodą i woreczkiem materiałowym kiełkowanie koperku zacznie się nie po 20, a już po 4 dniach. Moczenie nasion przed posadzeniem znacznie przyspiesza proces wzrostu.
Zamierzasz sadzić pomidory? Koniecznie posadź obok nich inne warzywa, zioła lub kwiaty ozdobne. Niektóre rośliny wykazują pozytywny wpływ na wzrost pomidorów. Są silne, odporne na choroby, a owoce są soczyste i pełne smaku.
Zrezygnuj z gotowych nawozów. Najlepszą miksturę do roślin zrobisz ze skoszonej trawy i to zupełnie za darmo. Po trzech dniach od skoszenia, nawóz będzie gotowy. Jest nawet lepszy od nawozu z drożdży, czy z pokrzywy. Rośliny w mgnieniu oka wypuszczą nowe pędy i liście.
Już dzisiaj zacznij podlewać krzaki domowym nawozem do truskawek z popiołu drzewnego. Gdy na dworze zrobi się cieplej, koniecznie wykorzystaj nawóz drożdżowy, który przygotujesz z czerstwego chleba. Duże, słodkie i soczyste owoce są gwarantowane.
Najlepszy nawóz do papryki zrobisz zupełnie za darmo. Wystarczy popiół drzewny, skórki cebuli i woda. Mikstura działa zbawiennie na całą roślinę i glebę. Rośliny rosną błyskawicznie, a papryki są zdrowe, duże i soczyste.
Zrezygnuj z gotowych i drogich odżywek na ogórki i pomidory. Zamiast nich przygotuj oprysk z drożdży i mleka. Domowa odżywka ma zbawienny wpływ na rośliny i zabija grzyby odpowiedzialne za choroby.
Kwiaty doniczkowe to piękna, żywa dekoracja naszego domu. Czasami zdarza się, że nie chcą kwitnąć. Warto rozeznać się, co jest tego powodem. Mogą to być korzenie albo zła ziemia, albo nieodpowiednie miejsce. W dzisiejszym artykule powiemy, jak pomóc naszej roślinie domowym sposobem, aby pięknie kwitła.
Jak pozbyć się ślimaków z domu? Zapomnij o chemii. Dużo lepsze rezultaty uzyskasz stosując fusy kawy lub cynamon. To tylko niektóre z produktów, które mamy w domu, a które pozbędą się problemu.
Jak wyhodować awokado z pestki? Roślina będzie szybko rosnąć, jeśli odpowiednio namoczysz pestkę i przygotujesz ją do wsadzenia. Owoce potrzebują żyznej gleby. Sprawdź, jaka będzie najlepsza.
Jak moczyć nasiona? Okazuje się, że nie wszystkie nasiona wymagają moczenia. Część z nich musi być wsadzona do przygotowanej gleby na sucho. W przeciwnym razie nasiona nie wykiełkują i nie będziemy cieszyć się plonami.
Kwiat doniczkowe to nieodzowny, żywy element dekoracyjny niejednego domu czy mieszkania. Zawsze prezentują się pięknie i elegancko, zwłaszcza kiedy są należycie zadbane. Wiele z nich ma zbawienne działanie dla naszego zdrowia, więc stawiamy je w sypialni na lepszy sen i samopoczucie. Są jednak takie rośliny, których nie powinniśmy zostawiać w miejscu, w którym udajemy się na spoczynek, gdyż mogą nam zaszkodzić.Dzisiaj opowiemy nieco o szkodliwych roślinach w naszym domu.