Moja babcia to prawdziwa mistrzyni ogrodnictwa. Doskonale wie, czego potrzebują jej rośliny, dlatego też jej ogród zawsze zachwyca nietuzinkowym pięknem. Kobieta ta zdradziła mi, jakie kwiaty warto siać w styczniu, aby już w maju zakwitły jak szalone.Długo nie mogłem w to uwierzyć. W końcu kto w środku mroźnej zimy sieje kwiaty? Tymczasem patent mojej babci przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Odkąd raz spróbowałem posiać te kwiaty zimą, nie stosuję już innego znanego mi sposobu.
W ogrodzie prezentują się przepięknie. Przyciągają wzrok przechodniów i zdecydowanie możemy je nazwać królowymi polskich ogrodów. Jednak co zrobić, żeby róże pięknie się rozwijały i nie chorowały?Moja babcia ma sprawdzony sposób na piękne róże w ogrodzie. Prosty oprysk sprawi, że choroby i szkodniki będą trzymały się od nich z daleka. Sprawdź, jak zrobić go w domu.
Hortensje zdobią wiele polskich ogrodów. Cieszą pięknymi kwiatami, które mogą zmieniać kolor w zależności od tego, jakie pH ma gleba. Właśnie dlatego raz są niebieskie, raz różowe, a czasem wybarwiają się na fioletowo.Dzięki wiedzy na temat tego, jak hortensje zmieniają barwę, możemy sprawić, że w najbliższym sezonie wybarwią się na niebiesko. Wystarczy prosta odżywka, która zrobimy z kuchennych odpadów.
Skrzydłokwiat to niezwykle ciekawa roślina, która zachwyca podczas okresu kwitnienia. Niestety trudno spodziewać się pięknie rozwijającej się rośliny, jeśli zaniedbamy elementarne kwestie jej pielęgnacji.Jak zatem powinniśmy pielęgnować skrzydłokwiat? Co zrobić, aby nasza roślina poprawnie się rozwijała i zachwycała nas swoim pięknem? Wystarczy, że wsypiecie to do doniczki i podlejecie.
Możliwe, że masz tę roślinę w swoim ogrodzie. Często pojawia się nieopodal domu, ponieważ przepięknie wygląda. Jednak w tym roku została uznana za najbardziej trującą roślinę.Najbardziej toksyczna roślina wybierana jest od 20 lat. Tym razem w rankingu nie pojawił się owoc, czy nietypowy kwiat. Na miejsce pierwsze trafiła roślina, którą prawdopodobnie masz w ogrodzie.
Już w styczniu sieję nasiona warzyw i ziół. Dzięki temu zabiegowi mogę cieszyć się pysznymi nowalijkami o wiele wcześniej, niż inni! W styczniu wysiewam także kwiaty, które w maju sprawiają, że mój ogród wygląda obłędnie.Co siać w styczniu? Naprawdę wiele warzyw. Podstawą jest zapewnienie im odpowiednich warunków, by nasiona szybko wykiełkowały, a w maju przyjęły się w gruncie.
W moim domu nie może zabraknąć warzyw, owoców i świeżych ziół. Poza tym chętnie w sklepie kupuję kiełki lub sama je sadzę. Wiele z tych produktów świetnie sprawdzi się, jako wsparcie dla roślin doniczkowych.Kwiaty doniczkowe potrzebują odpowiedniego nawozu. Dzięki temu będą pięknie rosły i się rozwijał. Jak mogą nam w tym pomóc resztki z lodówki?
Jesienią i zimą całkowicie zapominamy o naszych balkonach i tarasach. Zabieramy z nich meble ogrodowe i chowamy wszystkie rośliny. W tym czasie balkony nie wyglądają zachęcająco. Można to zmienić. Wystarczy odpowiednio dobrać rośliny.Część roślin przechodzi w stan hibernacji na zimę, jednak nie wszystkie. Jest sporo gatunków roślin wieczniezielonych lub kwiatów, które radzą sobie nawet w trudnych warunkach. Sprawdź, jak udekorować balkon, kiedy na zewnątrz panuje chłód.
Na zewnątrz nadal panuje chłód. Nawet jeśli śnieg na jakiś czas zniknął, to nie oznacza, że możemy już teraz zająć się uprawą warzyw i owoców w ogrodzie. Zima to czas przestoju, jednak to nie oznacza, że całkowicie przestaję myśleć o moich roślinach.Kiedy na zewnątrz szalej wiatr, mróz i pada śnieg, możemy zadbać o elementy, które na wiosnę ożywią nasze rośliny. Właśnie dlatego przez całą zimę zbieram skorupki jajek. Zdradzę, po co to robię.
Święta Bożego Narodzenia od lat kojarzą nam się z konkretnymi roślinami. W domu nie może zabraknąć choinki, a na stole często stawiamy gwiazdę betlejemską. Już za jakiś czas może się to zmienić.Nie brakuje pięknych roślin, jednak niektóre kojarzą się właśnie ze świętami. Wśród nich pojawił się nowy faworyt - ciemiernik kwitnący. Czy naprawdę wyprze gwiazdę betlejemską i grudnik?
Na zdjęciu pokazana jest jedna z najbardziej cenionych roślin leczniczych. Między innymi z tego powodu kiedyś stała na parapecie w co drugim polskim domu. Do dzisiaj zresztą wiele osób wciąż ją ma i korzysta z jej dobrodziejstw. Oprócz właściwości stosowanych w medycynie ludowej charakteryzuje się bardzo przyjemnym, cytrusowym zapachem.
Jakie prace wykonać zimą w ogrodzie? Lista wbrew pozorom jest długa. Późną jesienią zaczynamy przygotowywać ogród do zimy. Usuwamy z ziemi bulwy i cebulki kwiatów, a następnie przechowujemy je, by wiosną ponownie je posadzić. Porządkujemy też grządki, ściółkujemy, osłaniamy drzewka, krzewy i róże, by nie zmarzły. Musimy pamiętać również o bardzo ważnej czynności. Bez niej możemy zapomnieć o pięknych kwiatach w kolejnym sezonie.
Mimo, iż woda jest niezbędna do prawidłowego wzrostu roślin doniczkowych, jej nadmiar szkodzi o wiele bardziej, niż jej brak. Przelane kwiaty dosłownie marnieją w oczach. Ich liście tracą jędrność, sprężystość, gałązki zaczynają się uginać.Liście przelanego kwiatka stają się żółte, a następnie brązowe, ponieważ zwykle po przelaniu pojawia się grzyb. Choroby grzybowe są zabójcze dla rośliny, której korzenie zgniły od nadmiaru wody. Musimy więc działać natychmiast. Tylko tak uratujemy kwiatki.
„Milionerzy” to jeden z najpopularniejszych teleturniejów w Polsce. Niezmiennie od wielu lat budzi wielkie zainteresowanie telewidzów. Uczestnicy grają tutaj o milion złotych. Muszą odpowiedzieć na 12 pytań. W „Milionerach” mogą także skorzystać z trzech „kół ratunkowych”. W ostatnim odcinku o milion grała pani Michalina. W pewnym momencie dostała pytanie o popularną roślinę. Widzowie, aż zaniemówili po tym, co się stało.
Popiół drzewny jest jednym z lepszych, naturalnych nawozów, jakie możemy zastosować w naszych ogródkach. Co ciekawe, możemy wykorzystać go również zimą, kiedy grządki pokryte są śniegiem.Popiół dodamy do kompostownika, a także zabezpieczymy nim chodnik. Na popiół drzewny musimy jednak uważać. Jeden błąd i nasze rośliny nie przetrwają zimy.
Masz kwiaty na parapetach i przy grzejnikach? Uważaj, aby nie zmarniały przez zimę. Kaloryfery bardzo wysuszają powietrze w pomieszczeniach, co jest zabójcze dla roślin doniczkowych. Jak dbać o kwiaty o tej porze roku?Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu? Jakie kwiaty mogą stać przy włączonym kaloryferze i nic im się nie stanie? Rośliny zimą wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy jedna czynność, a będą wyglądać tak, jak latem.
Gwiazda betlejemska jest najchętniej kupowanym przez nas kwiatem na Boże Narodzenie. Poisencja będzie kwitnąć nie tylko na święta, ale i przez całą zimę, o ile będziemy o nią odpowiednio dbać.Kluczowe jest tutaj stosowanie domowej odżywki, odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, stanowisko i sposób podlewania. Gwiazda betlejemska odwdzięczy się przepięknymi kwiatami.
Jeśli jesteście miłośnikami kwiatów, to na pewno rododendrony i azalie są wam znane. Pewnie wiecie, że rośliny te potrzebują szczególnej pielęgnacji. Najważniejszy jest oczywiście ich zrównoważony rozwój. Jak jednak zadbać o niego na jesień?Dzięki temu prostemu zabiegowi będziecie cieszyć się pięknymi azaliami i rododendronami dłużej niż kiedykolwiek. Wystarczy, że zdecydujecie się na wzbogacenie ziemi o kilka istotnych składników, a nie poznacie własnych roślin.
Uprawialiście kiedyś begonie? Jeśli tak z pewnością wiecie, jakie mity wokół nich krążą. Wbrew obiegowej opinii, nie są to kwiaty jednoroczne. Jeśli wiecie, jak zimować begonie, możecie cieszyć się nimi przez wiele sezonów.Patent na piękne begonie zdradziła mi moja babcia. Zawsze mówiła z uśmiechem, że begonie lubią godzinę 5:18. Jesteście ciekaw, co miała na myśli?
Masz róże w ogrodzie? Nie czekaj na nadejście pierwszych przymrozków. Kwiaty koniecznie zabezpiecz przed zimą, inaczej w kolejnym sezonie nic z nich nie będzie. O tej porze roku działkowcy chronią róże, wybierając najlepszą, kompleksową metodę.Jak zabezpieczyć róże na zimę? Krzewów nie wystarczy obsypać ściółką. To jedna z czynności, jakie należy wykonać, jednak zastosowana samodzielnie nic nie da. Kompleksowa ochrona jest więc niezbędna, aby róże ponownie zakwitły.
Amarylis to inaczej zwartnica. Ma swoje miejsce w wielu domach, jednak często nie wiemy, że ta niezwykła roślina wypuszcza przepiękne kwiaty. Wszystko dlatego, że przez większość roku cieszy nas jedynie sprężystymi i intensywnie zielonymi liśćmi.Amarylis powinien niedługo zakwitnąć. Jeśli zależy nam na zobaczeniu jego wyjątkowo dekoracyjnych kwiatów, powinniśmy zadbać o 1 bardzo ważną rzecz. Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o tę roślinę.
Piękny, idealnie skomponowany ogród to ozdoba każdego domu. To dlatego staramy się, aby wszelkie rabaty, krzewy i drzewa prezentowały się jak najbardziej okazale.Czy jednak macie pewność, że jesteście dobrymi ogrodnikami? Niedawno zadaliśmy wam Drodzy Czytelnicy pytanie na naszym fanpage, które zdecydowanie pobudziło waszą kreatywność. Jesteście ciekawi rezultatu?
Lubicie skrzydłokwiaty? Pewnie, że tak. Mało kto przechodzi koło nich obojętnie. Jednakże, czy wiecie jak prawidłowo je pielęgnować? Jako zwolennicy naturalnego, ekologicznego podejścia do roślin, mamy dla was rewelacyjną wiadomość.Poznajcie domowy nawóz do skrzydłokwiatu, który wykonacie dosłownie w paręnaście minut. Dzięki niemu skrzydłokwiat zakwitnie jak nigdy dotąd.
Amarylis belladonna to wspaniała roślina, o której wiedzą nieliczni. Wedle ludowych wierzeń, zwiastuje ona bogactwo i miłość. Mało tego, ten kwiat jest prosty w uprawie i nie sprawia niemalże żadnych problemów.Czy amarylis belladonna to przepis na kwiat idealny? Wiele osób preferuję ich uprawę, zamiast zasadzania kolejnych storczyków. Może ludowe wierzenia to coś więcej niż tylko mrzonki?
Hortensje zachwycają nas latem. Ich piękne i kolorowe kwiaty sprawiają, że są fantastyczną ozdobą w ogrodach. Jednak jeśli źle o nie zadbamy jesienią, w przyszłym roku na pewno nie zakwitną. Ten zabieg o tej porze roku jest zabroniony.Hortensje fantastycznie czują się w delikatnie kwaśnej glebie. Od tego, jaki odczyn ma ziemia, zależy kolor kwiatów. Jednak jak zadbać o rośliny jesienią?
Hoja to bardzo interesująca roślina, z wyjątkowo pięknymi kwiatami. Ten pochodzący Australii i Oceanii kwiat zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Niestety niewielu z nas nie wie, jak poprawnie ją pielęgnować.Jak to bywa w przypadku nietypowych, egzotycznych kwiatów, ich uprawa może wielu z nas sprawiać problemy. Jeśli wasza hoja w tym roku nie zakwitła, koniecznie zastosujcie nasz patent, a przyszłym sezonie nie poznacie własnej rośliny.
Rośliny doniczkowe właśnie teraz potrzebują naszego wsparcia. Przed zimą przechodzą w stan hibernacji i marnieją w oczach. Często nie wiemy, jak uratować kwiaty. Przyda się do tego odpowiednia odżywka. Na zewnątrz robi się coraz chłodniej. To oznacza nie tylko stan hibernacji dla kwiatów doniczkowych, to też pora na włączenie ogrzewanie. Jak to wpływa na rośliny? W jaki sposób pomóc im przetrwać sezon jesienno-zimowy?
Rododendrony zachwycają i są naprawdę przepiękną ozdobą w ogrodzie. Jednak jeśli chcemy, żeby obficie kwitły, musimy o nie odpowiednio zadbać. Jakie zabiegi należy wykonać właśnie teraz?Jeśli nie zadbamy o rododendrony jesienią, w przyszłym roku nie zakwitną. Właśnie dlatego warto o nich pomyśleć. W jaki sposób przygotować rośliny na niskie temperatury?