Pomidory to ukochane warzywa Polaków. Są zdrowe, pyszne i uniwersalne - jemy je na surowo, dodajemy do sałatek, makaronów, sosów i zup. Chcąc na co dzień cieszyć się smakiem pomidorów z własnego krzaczka, chętnie uprawiamy je w ogrodach.Pomidory nie są specjalnie skomplikowane pod względem wymagań i pielęgnacji, jednak bywają mocno narażone na występowanie chorób i ataki szkodników. Gdy tylko zauważymy, ze liście rośliny zaczynają żółknąć, trzeba działać od razu.
Druga połowa maja to idealny czas na wsadzanie pomidorów do gruntu. Ostatnie przymrozki, przed którymi drżeli ogrodnicy, przypadały na 12-15 maja, czyli okres „zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”.Jednakże, czy wiecie co zrobić, aby zbiory pomidorów były naprawdę udane? Kluczowe jest odpowiednie nawożenie pomidorów jeszcze przed ich posadzeniem. Koniecznie zobaczcie, jak się do tego zabrać.
Pomidory to niewątpliwie jedne z ukochanych warzyw Polaków. Są pyszne, zdrowe i można je z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, a nawet na tarasie i balkonie.Uprawa pomidorów, chociaż nie jest bardzo skomplikowana, to wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Nie zaszkodzi także zastosować kilku trików, dzięki którym wzmocnimy rośliny i uzyskamy obfite plony.
Obrywanie pędów pomidorów to niezmiernie ważne zabieg pielęgnacyjny. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, w jakim celu należy ograniczać masę zieloną pomidora.Tymczasem dzięki tej czynności pomidory nie tylko zdrowiej się rozwijają, ale wydają bogatszy plon. Jeśli zastanawiacie się jak usuwać pędy pomidorów poprawnie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Uprawa pachnących pomidorów we własnym warzywniku potrafi dać wiele radości. Jednakże, czy wiecie, w jakim sąsiedztwie je sadzić, aby te wydały ogromne plony?Oczywiście w najlepszym z możliwych. Tym, jak się okazuje, jest pewne zioło, które doskonale uzupełnia się z pomidorami nie tylko w ogrodzie, ale również na kanapce. Czy wiecie co to takiego?
Wiosna jest właśnie w pełnym rozkwicie, większość rozsad trafiła już do ziemi, a w ogrodach zazieleniło się od sadzonek. Aby nasze uprawy przyniosły obfite i zdrowe plony, musimy je odpowiednio pielęgnować.Każdy z nas wie, że podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie jest podlewanie, ale jak to robić - to już mniej oczywista kwestia. Okazuje się, że podczas podlewania często popełniamy błędy. Jak ich uniknąć i prawidłowo podlewać pomidory oraz inne warzywa?
Za nami pierwsza połowa maja, a wraz z nią ryzyko przymrozków, które maleje z dnia na dzień. Większość z nas właśnie przesadziła sadzonki pomidorów do gruntu albo zaraz to zrobi. Najwyższy czas, żeby rośliny zaczęły się piąć w górę ku słońcu.To newralgiczny moment w naszej uprawie. Warto zrobić wszystko, by pobudzić sadzonki do wzrostu i wzmocnić ich odporność na choroby oraz grzyby, które szczególnie zagrażają młodym, dopiero co posadzonym roślinom.
Pomidory to zdecydowanie jedne z częściej uprawianych roślin w naszych ogródkach warzywnych. Dlatego tym bardziej zaskakuje fakt, że jedni cieszą się ich ogromnymi plonami, a drudzy borykają się z licznymi komplikacjami.Receptą na piękne pomidory okazuje się zmiana sposobu ich sadzenia. Czy próbowaliście kiedyś posadzić pomidory bokiem? To dzięki temu plantatorzy cieszą się plonami jak ze snów.
Nie ma wątpliwości, że samodzielnie wyhodowane pomidory są nieporównanie lepsze od sklepowych. Uprawa tych warzyw nie jest szczególnie trudna, ale warto znać kilka sprawdzonych trików, dzięki którym zbiory będą bogatsze.Istotnym elementem pielęgnacji pomidorów jest ich nawożenie. Dzięki niemu warzywa lepiej rosną i obficie plonują. Idealny nawóz możemy przygotować samemu, korzystając z rośliny, która rośnie w każdym ogrodzie.
Uprawa pod osłonami pozwala stworzyć idealne warunki do rozwoju roślin, które kochają wyższe temperatury. W szklarniach lub tunelach hodujemy pomidory, ogórki i inne warzywa ciepłolubne.Samo umieszczenie sadzonek pod osłoną to jednak nie wszystko. Aby osiągnąć obfite plony warzyw i owoców, trzeba wiedzieć, kiedy otwierać i zamykać szklarnię lub tunel.
Usuwanie liści pomidorów to popularna praktyka, którą wykorzystuje wielu ogrodników. Jeśli wiecie, jak przeprowadzić ten proces, możecie na tym wiele skorzystać.Jednakże niepoprawne przeprowadzony zabieg pielęgnacyjny zwiastować będzie same kłopoty. Czy znacie kolejność obrywania liści? Ma ona niebagatelne znaczenie.
Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałymi plonami. W końcu po to wkładamy tyle wysiłku w przydomowe uprawy, aby czerpać z nich same korzyści.Niestety, niektóre z roślin są wymagające w pielęgnacji, a do tych należą w szczególności pomidory. Czy wiedzieliście, jak istotną rolę w hodowli tych roślin odgrywa ściółkowanie pomidorów?
Piękna pogoda za oknem skłania nas do wzmożonych prac w ogrodzie. Nie zaskakuje fakt, że wiele osób w majówkę szczególną uwagę zwróciło na stan swoich pomidorów. W końcu rośliny te potrzebują szczególnej uwagi.Niestety, jeśli przyjrzymy się bliżej naszym uprawom, możemy dostrzec, że nie wszystkie roślinki rozwijają się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego sadzonki pomidorów żółkną, mamy na to odpowiedź.
Sposób przygotowania rozsady pomidorów wpłynie na to, jak obfite plony zbierzemy w sezonie. Proces ten obejmuje kilka kluczowych dla powodzenia uprawy zabiegów.Newralgicznym momentem jest przeniesienie sadzonek do gruntu. Aby przebiegło to bez problemów, należy wcześniej przeprowadzić hartowanie. Podczas tego zabiegu jednak możesz popełnić błąd, przez który twoje pomidory nie urosną.
Warzywa, aby zdrowo rosły i obficie obrodziły, potrzebują nie tylko słońca, wody i nawozu, ale także… dobrego towarzystwa. Każdy gatunek ma swoje preferencje w tym zakresie. Co lubią pomidory?Dobrze dobrane sąsiedztwo na grządce warzywnej może korzystnie wpłynąć na ilość i jakość plonów. Pomidory szczególnie skorzystają na bliskości ziół. Które gatunki warto posadzić przy warzywniaku?
Przygotowywanie rozsad to niezwykle satysfakcjonujący, ale też dość czasochłonny proces wymagający sporo uwagi od ogrodnika. Pomimo starań nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Zdarza się, że nasza rozsada jest „wybiegnięta”.Niezależnie od tego, czy mamy spore doświadczenie w przygotowywaniu rozsad, czy też dopiero rozpoczynamy przygodę z sadzonkami, niektóre terminy warto znać. Jednym z nich jest tzw. kładzenie się rozsady. Co to znaczy i jak temu zapobiegać?
Druga połowa maja to idealny okres na sadzenie pomidorów do gruntu. Istnieje jeden sprawdzony trik, który pozwoli Ci lepiej zadbać o swoje rośliny, a w rezultacie cieszyć się obfitymi plonami. Wystarczy, że wykonasz go na krótko przed włożeniem sadzonki do ziemi. Rośliny będą zdrowe, a pomidory duże, soczyste i smaczne.
Maciej już gotowe sadzonki pomidorów? Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Poza sadzeniem, przesadzeniem roślin doniczkowych i sianiem, musimy pamiętać też o nawożeniu.Jeśli zaczniemy odżywiać pomidory już teraz, odwdzięczą nam się silnymi łodygami i ogromnymi owocami. Sprawdź, jak zrobić domowy nawóz do pomidorów.
Powoli zbliża się sezon na pomidory. Wielu z nas już zasadziło pierwsze nasionka z niecierpliwością wyczekując wzrostu sadzonek. Te niestety jak na złość rosną często dosyć wolno.Na szczęście istnieją dwa proste sposoby, dzięki którym wystrzelą one w górę, jak szalone. Jeśli jesteście ciekawi, co zrobić, aby cieszyć się wspaniałymi pomidorami, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Jaki jest sekret zdrowych i dojrzałych pomidorów? Jeszcze kilkanaście lat temu w sklepach nie mogliśmy kupić magicznych nawozów i cudownych odżywek. Wtedy radziliśmy sobie inaczej.Jest kilka sposobów, które stosowano przed laty. Wiele z nich nadal możemy z powodzeniem wykorzystywać w ogrodzie. Sprawdź, co zrobić, żeby pomidory rosły gigantyczne.
Mniszek lekarski rośnie niemal wszędzie. Znajdziemy go w naszych ogródkach, parkach, skwerach, lasach, łąkach. Nie wyrzucaj rośliny, jeśli pojawiła się na twoim trawniku. Zerwij ją i wykorzystaj do zrobienia nawozu.Gnojówka z mniszka lekarskiego jest bogatym źródłem niezbędnych dla warzyw i owoców substancji odżywczych. Ponadto chroni przed chorobami i szkodnikami. Gnojówka nie pachnie tak, jak inne fermentujące nawozy, co jest kolejnym powodem, by ją przygotować.
W moim ogrodzie nie może zabraknąć pomidorów. Jednak przez lata zmagałam się ze ślimakami, które niszczyły rośliny. Od kiedy stosuje nietypową metodę uprawy pomidorów, przestałam mieć problem ze ślimakami.Plantację pomidorów od dłuższego już czasu przygotowuję do góry nogami. Jak wygląda ta metoda? To naprawdę proste. Rośliny wypuszczają mnóstwo owoców i nie są narażone na ataki szkodników.
Grzegorz Majda przez lata służył radą na kanale Zielone Pogotowie na YouTubie. Sporo osób właśnie dzięki niemu poradziło sobie z wieloma trudnościami w ogrodzie. Niedawno Pan Grzegorz zmarł, jednak nadal możemy korzystać z jego rad.Przyszła wiosna, a to oznacza, że powoli możemy sadzić pomidory w ogrodzie. Sprawdziliśmy, jak robił to śp. Grzegorz Majda.
To ostatni moment na przygotowanie sadzonek pomidorów. Na początek musimy zająć się zdobyciem nasion. Oczywiście możemy kupić je w sklepie. Jednak to nie jedyna możliwość. Jak zdobyć nasiona ze świeżych owoców?Nasiona pomidorów możemy pozyskać bezpośrednio z owoców. Dzięki temu rośliny będą naprawdę silne i przepięknie zaowocują. Sprawdź, jak je przygotować przed sadzeniem.
Piękna pogoda zachęca do prac w ogrodzie. Jednak co zrobić, jeśli na działce nie mamy najlepszej gleby? Nawet jeśli brakuje nam czasu, możemy w naprawdę prosty sposób poprawić jakość ziemi.Mój tata zdradził mi, jak wzbogacić glebę. Dzięki temu w jego ogrodzie pomidory rosną ogromne. Zdradzę jego sposób na obfite plony.
Czy masz już gotowe sadzonki pomidorów, papryki i ogórków? Wiosna coraz bliżej, a to oznacza, że niedługo przyjdzie czas na wsadzanie rośliny do ziemi. Sadzonki w tym momencie powinny być już sporych rozmiarów.Zdrowe i silne sadzonki dużo szybciej ukorzenią się po wysadzeniu do gruntu. Będą też bardziej odporne na choroby i szkodniki. Warto więc je wzmocnić odpowiednim nawozem, który możesz przygotować z resztek.
Odpowiednie podłoże i prawidłowe stanowisko to jedno. Jeśli chcemy w tym roku mieć obfite zbiory, musimy zadbać o odpowiedni nawóz. Prostą mieszanką, która zasili rośliny, możemy zrobić sami w domu.Wiele składników, które możemy wykorzystać do zrobienia odżywki, znajdziemy w domu. Wystarczą skorupki jajek i kilka dodatków, a pomidory, papryka i ogórki będą rosły jak na drożdżach.
Wysiewanie nasion pomidorów rozpoczynamy już w marcu. Gdy wykiełkują, należy je pikować, czyli przesadzić do osobnych doniczek. Sadzonki trzymamy w ciepłym pomieszczeniu, aż do 25 maja, gdy mija ryzyko nocnych przymrozków, które zniszczyłyby rośliny.W czasie, gdy sadzonki rosną, warto regularnie traktować je opryskiem, który wzmacnia ich korzenie, a także zabezpiecza przed chorobami. Sadzonki rosną szybko, są zdrowe, silne, a więc będą obficie owocować w nadchodzącym sezonie.