Rododendrony to przepiękne, naturalne ozdoby naszego ogrodu. Zachwycają swoim wyglądem, a do tego, niektóre z nich wydzielają przyjemny aromat. Nazywane również długowiecznymi krzewami, uwielbiającymi kwaśną glebę. Dzisiaj, opowiemy jak, w prosty i domowy sposób zakwasić glebę pod te piękne rośliny.
Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To właśnie teraz truskawki najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Ich pielęgnacja jest niezbędna, aby zdrowo rosły i wydawały smaczne owoce. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować domowy nawóz do truskawek i jak o nie należycie zadbać.
Mrówki, to stworzenia zamieszkujące praktycznie każde miejsce na Ziemi. Małe, czarne lub czerwone, tworzące kopce i żyjące w koloniach. Z reguły pożyteczne, ale czasami ich ilość może być uporczywa. Co zrobić, aby pozbyć się mrówek z naszego ogrodu?Mrówek pozbędziemy się produktem z kuchni. Owady nie znoszą tej przyprawy, więc szybko wyniosą się z naszej działki.
Tuje zna każdy z nas. Można je spotkać w wielu ogrodach, zarówno tych naszych jak i miastowych. Nadają się, wręcz idealnie jako piękne zielone dekoracje. Ostatnio jednak zaczęto zadawać sobie pytanie: Czy w tujach mieszkają kleszcze? Postanowiliśmy bliżej zbadać temat i przekonać się, czy faktycznie tak jest.
Chwasty w ogrodzie to nie lada wyzwanie. Pojawiają się wszędzie, między płytkami chodnikowymi, czy kostką brukową i na grządkach, tudzież innych i dogodnych dla nich miejscach. Trudne do usunięcia, często wracają, wywołując u nas szewską pasję. Przychodzimy z pomocą na ten, chwastowy problem.
Któż z nas nie zna cebuli dymki? Są to małe, gotowe do posadzenia cebulki. Z początkiem wiosny dostrzegalne są na sklepowych półkach. Istnieje jednak możliwość wyhodowania jej samodzielnie, we własnym ogródku. Za sadzenie rośliny do gruntu, najlepiej zabrać się w kwietniu. Wtedy to, ziemia będzie dostatecznie nagrzana, a nie ma co ukrywać, cebula dymka uwielbia ciepło!
Musztarda. Któż jej nie zna? Nadaje się idealnie do wielu potraw, ale również jako nawóz do naszych roślin. Jest naturalnym nawozem, który pozwoli nam cieszyć się pięknymi zielonymi ozdobami w naszym domu. Dzięki temu zabiegowi dostarczymy im niezbędnych do rozwoju składników odżywczych. To właśnie one sprawiają, że rośliny będą wspaniale rosnąć.
Nie tylko koszenie jest ważne w utrzymaniu dobrej kondycji trawnika. Ten potrzebuje również wapna, dlatego warto pamiętać o wapnowaniu trawnika. Z dzisiejszego artykuły, dowiesz się jak poprawnie przeprowadzać ten zabieg pielęgnacyjny.
Marchewka to smaczny i chrupiący przysmak, jaki możemy jeść osobno, lub w sałatce, czy nawet w zupie. Chcąc mieć soczystą i prostą marchewkę, trzeba wiedzieć, w jaki sposób ją wysiewać i to bez przesadzania.
Lawenda kiedy zakwitnie, zawsze wygląda pięknie. To element sztuki stworzony przez przyrodę. Roślina ta, to również naturalna bariera zapachowa na mole i komary. Dlatego warto zasiać ją w swoim ogrodzie. Aby bujnie rosła trzeba wiedzieć, w jaki sposób i kiedy przycinać lawendę.
Mech na trawnikach to częsty problem. Psuje całą elegancję, jaką połać zieleni tworzy na terenie naszego ogródka czy posesji mieszkalnej. W tym artykule przedstawimy 4 skuteczne sposoby na to, jak usunąć mech z trawnika.
Większości z nas truskawki kojarzą się z latem. I nic dziwnego, bo ich sezon zaczyna się już w maju. Jednak, aby wydawały sporo dorodnych owoców, trzeba wiedzieć kiedy i jak je nawozić. W tym artykule podrzucamy kilka drogocennych rad, które pomogą wesprzeć Wasze prace pielęgnacyjne nad truskawkami.
Koty, podobnie jak i psy to ukochane zwierzęta domowe. Jednak każdy właściciel tego wąsiastego stworzenia wie, że w kwestii niszczenia mebli, podgryzania roślin i ogólnie robienia bałaganu są mistrzami. Czasami, potrzebne są odpowiednie kroki, aby nauczyć zwierzę, że pewnych rzeczy się nie robi. Znamy kilka nieinwazyjnych metod na odstraszenie kota, nawet z ogrodu.
Marzec w ogrodzie to czas intensywnych prac dla każdego ogrodnika. Nie ważne, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem w tych sprawach. Ten miesiąc przynosi nam wiosnę, a co za tym idzie czas na wysiew oraz pielęgnację naszego ogrodu.
Rzodkiewka to smaczne i chrupiące warzywo, które idealnie nadaje się jako dodatki do sałatek oraz kanapek. Zamiast chodzić do sklepu, aby zaopatrzyć się w ten przysmak, można go wyhodować w domu. Wystarczy nam do tego parapet lub balkon i odpowiednie pojemniki.
Na dobre na polskie stoły zawitała w XVI wieku. Z biegiem czasu, oprócz sałaty masłowej zaczęto hodować różne inne jej gatunki, które nie tylko cieszą wzrok pięknymi liśćmi, ale również dobrze smakują. Sałata jest rośliną dość łatwą w uprawie. Nadaje się zatem idealnie do przydomowego ogródka warzywnego!
Podczas sadzenia warzyw i owoców w naszym ogrodzie, mamy świadomość, że mogą przyciągać nieproszonych gości. Małe gryzonie, takie jak myszy i szczury chętnie zaglądają do niestrzeżonych należycie zielonych zakątków i podjadają nasze plony. Znamy kilka, skutecznych sposobów, jak zabezpieczyć ogród przed tymi psotnymi gryzoniami.
Czarne róże to przepiękne, ale tajemnicze, ale jednocześnie eleganckie rośliny. Kojarzone z żałobą i smutkiem, mają jeszcze inne znaczenie. Dzisiaj je Wam przybliżymy i opowiemy pokrótce o czarnych różach, które można spotkać w przyrodzie.
Wrony to wszędobylskie, inteligentne, ale również bardzo hałaśliwe ptaki. Uczą się na swoich błędach, dlatego odstraszenie ich z naszego ogrodu nie jest wcale takie proste, jakby się wydawało. W Polsce objęte ochroną więc trzeba uważać, kiedy próbujemy pogonić je z naszego zielonego zakątka. Dlatego opowiemy Wam jak skutecznie trzymać wronę z daleka, bez wyrządzania jej krzywdy.
Marzec, razem z lutym to miesiące, w jakich przyroda, powoli budzi się do życia. Są idealnym okresem do zasiania niektórych kwiatów, warzyw oraz ziół w naszym ogrodzie. W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o pierwszych zasiewach w lutym, dzisiaj skupimy się na tych wykonywanych w marcu.
Nie ważne, czy amator ogrodnik, czy zawodowiec każdy z nich zdaje sobie sprawę z tego, że w naszych zielonych zakątkach często i gęsto buszują szkodniki. Niekiedy bardzo trudne do pozbycia się. Jest wiele skutecznych środków, głównie chemicznych.My natomiast znamy ciekawy i naturalny sposób na to, jak zabezpieczyć rośliny w naszym ogrodzie przed szkodnikami. Potrzebna do tego będzie ziemia okrzemkowa.
Czy wiedzieliście, że możecie wykorzystać olej parafinowy do pozbycia się szkodników z roślin w naszym ogrodzie? Najlepiej sprawdza się do oprysków na drzewa i krzewy, które są najbardziej narażone na ataki szkodników. W tym artykule dowiecie się jak przygotować taki oprysk i kiedy należy go wykonać, aby skutecznie działał na nieproszonych gości żerujących na naszych roślinach.
Stonka to największe utrapienie ogrodników. Nie ważne, czy jesteś amatorem, czy profesjonalnym hodowcą roślin. Stonka ziemniaczana spróbuje pojawić się wszędzie tam, gdzie są ziemniaki. I o ile dorosłe osobniki, aż takiego zagrożenia nie stwarzają dla naszych upraw, tak żarłoczne larwy to inna sprawa. Dlatego warto mieć w zanadrzu oprysk na stonkę.
Ogórki to rośliny, które należycie zadbane wydadzą obfite plony. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić. Dzisiaj podzielimy się z Wami nietuzinkowym sposobem na nawóz z użyciem miodu. Słodki przysmak, przez wielu z nas uwielbiany, może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze ogórki. Jak to możliwe? Powód jest prosty, a dowiecie się o nim z niniejszego artykułu.
Coraz niebezpieczniej robi się na ogródkach działkowych w Trzebini. W południowej części można dojrzeć powstałe dziury. Jedna z nich jest bardzo niebezpieczna, gdyż osiągnęła głębokość 8 metrów, a cała jej szerokość to aż 6 metrów. Ku niepocieszeniu właściciela miejsca, w którym pojawiła się tak ogromna rozpadlina, w całości zniszczeniu uległ budynek gospodarczy.
Tuje to przepiękne roślin ogrodowe, które dodają uroku każdemu zielonemu zakątkowi. Nie ważne, czy duży ogród, czy mały, zawsze prezentują się dostojnie i elegancko. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać. Dzisiaj opowiemy o domowym sposobie na przygotowanie nawozu do tui.
Wbrew pozorom sadzenie ogórków wcale takie proste nie jest. Dlaczego? Ponieważ istotną kwestią jest to, co znajduje się w ich sąsiedztwie. Z niektórymi roślinami ogórki nie współżyją dobrze. Dlatego warto wiedzieć, co sadzić obok ogórków.
Większość drzewek sadzimy na jesień. Zdarza się jednak, że niektóre z nich są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego warto sadzić je właśnie wiosną. W tym artykule opowiemy, jakie gatunki drzew owocowych należy zasadzić w okolicach kwietnia.