Kalatea to roślina, która przez moją mamę zawsze była nazywana złośliwy kwiatkiem. Nic dziwnego, naprawdę jest to bardzo kapryśna roślina. Szczególnej pielęgnacji wymaga ona w miesiącach chłodniejszych, dlatego poznajcie sposób na to, jak o nią zadbać.Kalatea jest rośliną doniczkową, dodającą wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Jej zielone liścia o specyficznych prążkach dodają wnętrzom stylu. W tym artykule przedstawimy Wam co zrobić, aby dekorowała nasze wnętrza jak najdłużej – przynajmniej tak twierdzo moja mama.
Rośliny uprawiane przez nas w domu mogą być mniej lub bardziej wymagające. Niektóre gatunki rosną niemal na każdym podłożu, ale inne mają specjalne potrzeby. W sklepach mamy do wyboru wiele różnych podłoży, uniwersalnych lub przygotowanych pod konkretne gatunki, jednak nie zawsze warto zdawać się na gotowe produkty.Jeśli mamy w domu dużo roślin i nasze zapotrzebowanie na podłoże jest spore, a do tego lubimy prace ogrodnicze, możemy z powodzeniem wykonać w domu bigos do roślin, czyli podłoże, które dogodzi większości gatunków.
Powoli kończy się lato, ale w ogrodzie nadal mamy pełne ręce roboty. Mój dziadek zdradził mi, że to najlepszy moment na jeden zabieg. Dzięki temu w przyszłym roku jeżyny będą uginać się od owoców.Mamy jeszcze trochę czasu, żeby zadbać o niektóre krzaczki w ogrodzie. Jak i czym przycinać jeżyny? Jak zadbać o nie po przycięciu? O tym dowiesz się w poniższym artykule.
Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czy można przezimować paprykę. Papryka jest byliną i często błędnie określana jest jako roślina jednoroczna. Tymczasem roślina może owocować kilka lat, o ile będzie miała odpowiednie warunki do przetrwania.Zimowanie papryki nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Błędy doprowadzą do jej uschnięcia, zgnicia lub rozwoju chorób grzybowych. Jeśli jednak zimowanie papryki przeprowadzimy prawidłowo, będziemy cieszyć się owocami w kolejnym roku bez potrzeby kupowania nowych sadzonek.
Wrzesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. W pierwszej kolejności to okres zbiorów. Jeśli drzewa i krzewy obrodziły zbieramy wtedy jabłka, gruszki, śliwki czy maliny. Ale to też czas pierwszych przygotowań do zimy. We wrześniu możemy wykonać ostatnie koszenie trawy czy przyciąć krzewy i gałęzie drzew.Warto pamiętać jednak, że wrzesień to też dobry moment na sadzenie. Na początku jesieni możemy posadzić wiele odmian roślin, które pięknie ozdobią nasz ogród wiosną. Co można sadzić we wrześniu?
W świecie grzybów naprawdę łatwo się zgubić. Niektóre pyszne i jadalne grzyby są łudząco podobne do tych trujących. Jak odróżnić kurkę od lisówki? Oba okazy są do siebie naprawdę bardzo podobne.Kurki i lisówki mają niemal identyczną barwę i kształt kapelusza. Jedne można jeść, a drugie są trujące i niebezpieczne. Niżej podpowiemy, jak je rozróżnić.
Kupienie odpowiedniej ilości jedzenia wcale nie jest takie proste. Czasem kupimy za dużo produktów, a na tych leżących zbyt długo pojawia się pleśń. Niektóre zepsute warzywa możemy jeszcze wykorzystać. Jak to zrobić ze spleśniałym pomidorem?Owoce i warzywa, na których pojawiła się pleśń, nie nadają się do zjedzenia. Jednak możemy wykorzystać je w inny sposób. W artykule podpowiemy, jak to zrobić. Dla ogrodników takie warzywa są bezcenne.
Na terenie Wielkopolski od wczoraj obowiązuje ostrzeżenie IMGW. Wróciły upały, które mogą być niebezpieczne. Już wczoraj w Wielkopolsce zrobiło się upalnie. Kiedy pogoda się zmieni?Powoli zbliża się jesień, ale słońce i wysoka temperatura wciąż nie odpuszczają. Od 4 września nad Polskę nadciągnęło ocieplenie. Teraz w Wielkopolsce pojawiło się ostrzeżenie o upałach. Niżej zdradzamy więcej.
Humphrey Herington jest właścicielem szkółki roślin w Australii. Pewnego dnia zauważył, że jego rośliny są poobgryzane. Z dnia na dzień sytuacja wyglądała coraz gorzej. Kiedy straty urosły do 6 tys. dolarów, odkrył, kim jest winowajca.Ciężko uwierzyć, że jedno zwierzę jest w stanie zniszczyć aż tyle roślin. Właśnie dlatego Humphrey Herington z początku podejrzewał, że sprawcami jest kilka oposów. Niżej zdradzamy więcej.
Lawenda to fantastyczna roślina, którą warto uprawiać w domu. Nie tylko doskonale nadaje się ona do odstraszania komarów latem, ale może też być pomocna w walce z molami. To jednak niejedyne jej zalety.Dzięki suszonej lawendzie możecie zadbać o swój dom, a także swoje ciało. Jeśli jesteście ciekawi, jak wykorzystać potencjał tej rośliny, koniecznie zapoznajcie się z treścią naszego artykułu.
Mieczyki to kwiaty, które zdobią wiele ogrodów. Zachwycają one swoimi kolorami, ale też nietypowym kształtem. Niestety to, co piękne nie może trwać wiecznie i tak mieczyki w polskim klimacie nie zimują.Istnieje jednak sposób, jak zadbać kompleksowo o mieczyki. Wystarczy, że zrobicie tę czynność we wrześniu, aby w przyszłym sezonie cieszyć się pięknymi mieczykami w ogrodzie. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.
Dom pełen zielonych roślin robi wrażenie. Wcale nie musimy w tym celu kupować mnóstwa egzemplarzy. Poszczególne okazy możemy rozmnożyć sami. Jak to zrobić? Moja babcia podpowiedziała mi, co najlepiej działa.Niektóre rośliny praktycznie ukorzeniają się same. Nie potrzebują dodatkowych preparatów. Innym trzeba pomóc. Jesteście ciekawi, jak to zrobić? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
W naszym ogrodzie na co dzień możemy znaleźć naprawdę wiele interesujących ziół, które pozornie wyglądają jak chwasty. Miechunka peruwiańska to idealny przykład tego, jak można nie zauważyć w ogrodzie niezwykle zdrowego owocu.Miechunka peruwiańska to odmiana rodzynek brazylijskich. Owoce te przypominają niedojrzałe czereśnie. Gatunek ten jednak uprawiany jest od tysięcy lat w Ameryce Południowej. Jeśli jesteście ciekawi, czy miechunka peruwiańska może rosnąć również w Polsce, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem.
Lawenda w ogrodzie przepięknie wygląda. Charakterystyczny zapach koi nerwy. Poza tym wspiera pszczoły, które częściej odwiedzają nasz ogród. Jest jeden zabieg, który warto wykonać we wrześniu. Czemu w tym okresie dobrze jest przesadzić lawendę?Lawendę możemy hodować w doniczkach lub bezpośrednio w gruncie. Roślinę w doniczce przesadzamy co roku. Niżej podpowiemy, co zrobić z tą w gruncie.
Recykling poza wieloma utrudnieniami, z jakimi borykamy się na co dzień, ma też swoje plusy. Największym z nich jest ochrona planety i możliwość ponownego wykorzystania surowców.Kto powiedział, że z odpadów nie można stworzyć jesiennego nawozu do roślin? Zaoszczędzone środki oraz satysfakcja ze stworzenia domowego nawozu gwarantowana.
Syrop z czarnego bzu od lat uważany był za bardzo zdrowy. Może on stanowić alternatywę dla suplementów. Chociaż syrop z czarnego bzu i jego działanie szerzej opisuje medycyna niekonwencjonalna, coraz częściej słyszy się o akceptowaniu tej formy kuracji przez środowisko medyczne.Dlaczego syrop z czarnego bzu jest tak zdrowy? Czy warto spożywać go profilaktycznie, czy też wyłącznie podczas choroby? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w poniższym artykule.
Floksy wiechowate są jednymi z najczęściej spotykanych kwiatów dekoracyjnych w ogrodach. Mają piękne kwiaty i nieduże wymagania. Jest jeden zabieg, który należy wykonać jesienią. Dzięki temu obsypią się kwiatami w przyszłym roku.Floksy wiechowate czasem nazywane są płomykami wiechowatymi. Doskonale prezentują się w ogrodach o charakterze wiejskim. Niżej wyjaśniamy, jak o nie dbać.
Piwonie to przepiękne kwiaty, które zdobią wiele ogrodów. Ich duże, dorodne kwiatostany pokochało miliony ogrodników na całym świecie. Zauważyłem jednak, że wielu z nich popełnia pewien błąd, przez który ogranicza ich potencjał do wzrostu.Patent na piwonie, który Wam zaprezentuję, jest zupełnie darmowy. Wymaga on jedynie Waszego czasu i szczypty zaangażowania. Sposób na piękne piwonie wcale nie musi rujnować portfela, a do zadbania o kwiaty potrzeba niewiele. Zobaczcie, co dla Was przygotowałem.
Wielu z nas nie lubi kosić trawy. Nic w tym dziwnego. Jest to działanie dosyć problematyczne, zwłaszcza gdy nie posiadamy kompostownika. Trawę należy wówczas spakować do odpowiednich pojemników i oddać jako odpady zielone.Jak wiadomo, prawo zabrania wypalania trawy, czy innych resztek biologicznych, a zatem pozostają nam dwa wyjścia – oddanie ich albo przerobienie na kompost. W tym artykule pokażemy wam, jak wykorzystać skoszoną trawę w ogrodzie.
Marchewka ma mnóstwo składników odżywczych. Idealnie sprawdzi się w zimie. Możemy ją naprawdę długo przechowywać. Jednak straci sprężystość i swoje właściwości, jeśli będziemy trzymać ją w złym miejscu.Marchewka doskonale nadaje się do przechowywania. To cecha wszystkich warzyw korzeniowych. Jednak jak robić to poprawnie? Podpowiemy w artykule.
Starych płatków owsianych wcale nie musimy wyrzucać. Możemy wykorzystać je w ogrodzie. Pomogą pozbyć się ślimaków. Ten patent pokazał Smart Fox na YouTubie. Podpowiem, jak pozbyć się szkodników.Ślimaki są naprawdę trudnym przeciwnikiem. Mogą całkowicie zniszczyć nasza uprawy. W artykule zdradzę, jak sobie z nimi poradzić.
Tuje to bardzo popularna ozdoba wielu ogrodów. Tworzymy z nich żywe ogrodzenia albo prawdziwe dzieła sztuki. Dodatkowo pozwala niemalże na nieograniczone formowanie. Nie bez powodu jest tak często wybieranym krzewem ogrodowym.Czy jednak wiecie, jak poprawnie dbać o tuje, aby stanowiły wizytówkę Waszego ogrodu? W tym artykule przedstawimy Wam, jak ciąć tuje w poprawny sposób i tworzyć z nich prawdziwe arcydzieła. Zapraszamy do czytania.
Wrzesień w ogrodzie to naprawdę piękny miesiąc. Powoli żegnamy lato i szykujemy się na jesień. To także idealna pora na przygotowanie ogrodu na ziemię oraz zabezpieczenie roślin. Jak możemy już teraz ochronić rośliny przed piędzikiem przedzimkiem?Piędzik przedzimek daje się we znaki na wiosnę. Gąsienicę tego motyla jedzą liście roślin i mogą wyrządzić poważne szkody w ogrodzie. Niżej podpowiemy, jak zabezpieczyć ogród.
Wrony to niezwykle uparte zwierzęta. Wie o tym każdy ogrodnik, którego uprawy padły łupem ptaków. Jeśli kiedykolwiek mieliście z nimi styczność, wiecie, o czym piszemy. Na wrony stosujemy różne środki do ich odstraszania. Słynne strachy na wróble przejdą do historii, a wrony siedzące razem wraz z nimi.Na szczęście znamy sposób, jak odstraszyć wrony skutecznie. Pomogą Wam w tym sprawdzone sposoby ogrodników. Nie bójcie się eksperymentować. Wybierzcie najlepszy sposób na to, jak odstraszyć wrony z ogrodu i cieszcie się pięknymi plonami.
Grzybobranie to dla niektórych forma rozrywki, dla innych pasja, a dla jeszcze innych sposób na pozyskanie smakowitych produktów. Do tych ostatnich zalicza się mój wujek, który ma ogród pełen grzybów. Jak to możliwe?Okazuje się, że niektóre odmiany leśnych grzybów można uprawiać we własnym ogrodzie. Wymaga to oczywiście odpowiedniego przygotowania stanowiska pod uprawę, aczkolwiek czego się nie robi dla własnych grzybów? Zobaczcie sposób mojego wujka na to, jak uprawiać grzyby leśne.
Zbliża się początek jesieni, co oznacza, że maliny powoli przestają owocować. Szkoda – któż z nas nie lubi ich smaku. To dobry moment, aby dodatkowo zadbać o te rośliny, aby na następny sezon wydały jeszcze bardziej dorodny plon.Maliny to rośliny, które po zakończeniu owocowania wymagają skrupulatnej pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy Ci, jak przycinać maliny oraz jak odpowiednio zadbać o nie przed nadejściem chłodniejszych dni. Nie tracąc czasu, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi patentami na piękne, dorodne maliny.
W Polsce ten owoce nie jest aż tak popularny, jednak świat oszalał na jego punkcie. Ma grubą pomarańczową skórkę pokrytą kolcami. Kiwano czasem jest nazywane ogórkiem kolczastym. Czy można ten owoc wyhodować w ogrodzie?Kiwano jest rośliną jednoroczną. Pochodzi z Afryki, ale możemy uprawiać je w Polsce. W artykule zdradzimy tajniki uprawy tego owocu.
Lawenda to naprawdę piękna roślina. Pochodzi ona z obszarów śródziemnomorskich, a jej piękne kwiaty, aromat oraz właściwości doceniły miliony osób na całym świecie. Lawenda to jednak nie tylko ozdoba balkonów i ogrodów.Roślina ta może doskonale chronić nasze domy przed plagą komarów. Osobiście sam latem ustawiam lawendę na parapecie czy balkonie i nie przejmuję się nawet największą plagą insektów. Lawenda źle znosi jednak przymrozki, dlatego zobaczcie, jak zadbać o nią w nieco chłodniejsze dni.