Maj w tym roku zapowiada się wyjątkowo ciepło, podobnie jak pierwsza połowa kwietnia. Jednakże nie oznacza to, że możemy być w pełni spokojni o swoje rośliny.Majowe przymrozki są prawdziwą zmorą ogrodników. Nie bez powodu o 15 maja mówi się jako o „zimnej Zośce”, podczas której często dochodzi do znacznego spadku temperatury. Czy mimo to istnieje sposób na to, jak uratować rośliny po majowych przymrozkach?
Chociaż każdy z nas lubi roślinki w ogrodzie, nie każdy wie, jakich z nich lepiej tam nie sadzić. Okazuje się bowiem, że kilka z nich to tak zwane ekspansywne rośliny.Te niestety nieumiejętnie pielęgnowane szybko rozprzestrzenią się na cały nasz ogród, powodując prawdziwą katastrofę. Czy wiecie, jakich z nich najlepiej unikać, aby nie narazić się na nieprzyjemności?
Wielkimi krokami zbliża się do nas sezon truskawkowy. Dla plantatorów jest to ogromne wyzwanie, bowiem owoce te zwykle zbierane są ręcznie.Pytanie tylko, jak wielu pracowników będzie chętnych do pracy. Czy na zbieraniu truskawek można sporo zarobić? Okazuje się, że stawki za tę pracę w ostatnich latach znacząco wzrosły.
Szkodniki to utrapienie każdego ogrodnika. W okresie wiosenno-letnim ogrody przeżywają prawdziwe oblężenie owadów, które szkodzą roślinom i niszczą plony.Jak poradzić sobie z tą plagą? Jest jeden składnik, który skutecznie odstraszy żerujące w naszych ogrodach szkodniki. Odkąd stosuję tę metodę, nie widziałam na działce mszyc i mrówek.
Wielu ogrodników, chcąc zadbać o swoje rośliny, najlepiej jak potrafią, sadzi je na słonecznych stanowiskach. Niestety, czasami robimy im tym wyłącznie krzywdę.Poznajcie, które rośliny doskonale odnajdą się nawet na zacienionych stanowiskach i wykorzystajcie swój ogród w pełni. Będziecie zdziwieni, jak pojemna stanie się nagle Wasza działka.
Zdarzyło Wam się kiedyś, że rzodkiewka, zamiast prawidłowo rosnąć, rozwija swoje liście, a jej korzenie pozostają mizerne? Jeśli tak to z pewnością pamiętacie, jak ogromną irytację to w Was wzbudziło.Uprawa rzodkiewki mimo to należy do stosunkowo prostych. Fakt, że roślina rozwija się niepoprawnie, wynika często z zaniedbań pielęgnacyjnych. Jakich błędów należy unikać?
Borówka amerykańska to przepyszny dodatek do owsianek, ciast i słodkich deserów. Ze względu na jej wysokie ceny w sklepach, wiele osób decyduje się na jej samodzielną uprawę.Co ciekawe, roślina ta nie jest trudna w pielęgnacji, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie stanowisko pod jej uprawę. Istnieje jednak jeden patent, który sprawi, że borówka obrodzi piękniej niż kiedykolwiek.
Lilak, nazywany potocznie bzem to bardzo ciekawa, aczkolwiek niedoceniana roślina o delikatnym, słodkich zapachu. Wielu z nas kojarzy się ona z dzieciństwem, gdyż od lat porasta ogrody Polaków.Mało kto wie, że lilak to również prozdrowotna roślina, która swoje zastosowanie znalazła między innymi w medycynie ludowej. Czy wiecie, jak ją wykorzystać?
Kwaśna gleba w ogrodzie to ogromny problem, z którym zmaga się wielu ogrodników w Polsce. Stosujemy różnego rodzaju nawozy, mające na celu zmianę jej charakterystyki na bardziej zasadową, czy jednak słusznie?Okazuje się, że nie. Zamiast przepłacać za specjalistyczne środki do zmiany odczynu ziemi, zalecamy zastosowanie domowych środków za ułamek ceny profesjonalnych specyfików. Nie uwierzycie, jakie to proste.
Trudno wyobrazić sobie ogród bez trawnika. Zielona darń wypełnia miejsca pomiędzy rabatami i tworzy przestrzeń przyjazną rekreacji. To, czy będzie okazała i zadbana, zależy tylko od nas.Nie każdy ma jednak czas na pielęgnację trawnika, która może być bardzo pracochłonna. Równie spektakularny efekt osiągniemy, zastępując trawę mniej wymagającymi roślinami.
Każdy ogrodnik chciałby cieszyć się pięknymi, dorodnymi plonami, niezależnie od skali upraw, jaką preferuje. W końcu po to staramy się zapewnić swoim roślinkom jak najlepsze warunki do wzrostu, aby móc czerpać z tego profity.Szczęściu jednak trzeba czasem dopomóc, a tutaj z pomocą przychodzi domowy nawóz. Dzięki niemu nie poznacie swoich zbiorów. Truskawki, ogórki, czy pomidory wprost go uwielbiają.
Chmiel kojarzy się głównie z popularnym złocistym napojem, niektórzy traktują go natomiast jako zwykły chwast. Okazuje się jednak, że ta roślina ma znacznie więcej zastosowań.Chociaż w Polsce można często spotkać chmiel dziko rosnący, to nie każdy wie, że ta niepozorna roślina jest prawdziwym rarytasem, który osiąga zawrotne ceny w Europie i na świecie.
Każdy ogrodnik wie, że pokrzywy nie warto się pozbywać. Chociaż faktycznie jest chwastem, to jednak ma wiele zastosowań, a także słynie ze swoich niezwykłych właściwości prozdrowotnych.Wiosną w ogrodach pojawiają się młode pędy pokrzywy. To najlepszy czas na jej zerwanie i wykorzystanie do sporządzenia odżywczego naparu, który wzmocni nasz organizm. Jak to zrobić?
Aksamitki od lat goszczą w naszych ogródkach. To ponadczasowe i uniwersalne kwiaty, które mogą zachwycać swoim pięknem przez cały sezon, a nawet dłużej.Nieskomplikowane w uprawie wymagają przestrzegania zaledwie kilku prostych czynności i terminów, dzięki czemu odwdzięczą się bujnymi kobiercami kwiatów. Babcia zdradziła mi sekret ich kwitnienia aż do jesieni.
Chrzan to ceniony w Polsce dodatek do wielu potraw. Doskonale podkreśla smak kiełbas, wyrobów mięsnych, czy intensywnych sosów. Czy jednak wiedzieliście, że jest to również bardzo pożyteczna roślina ogrodowa?Chrzan w ogrodzie pełni wiele pożytecznych funkcji. Mało kto wie, że dzięki niemu możecie zapomnieć o szkodnikach. Jeśli jeszcze go nie zasadziliście, wiosna to doskonały czas, aby to nadrobić.
Jakże by się chciało, aby okres kwitnienia roślin trwał i trwał. Niestety, zwykle najbardziej malowniczym, kwiecistym ogrodem, możemy cieszyć się jedynie przez kilka tygodni w roku.Przyroda pełna jest jednak niespodzianek. Wyobraźcie sobie, że istnieje krzew kwitnący nawet 120 dni w roku. Jak to możliwe? Poznajcie „bez południa”.
Wielu z nas potraktuje je jako zwykły odpad, a doceni tylko niewielu. Tymczasem łupiny z pistacji to bardzo dobra baza pod nawóz do roślin, ale nie tylko. Łupiny przydadzą Ci się bardziej, niż myślisz.Jeśli nie znaliście patentu na ich wykorzystanie, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem. Będziecie zdziwieni, jak wiele zastosować mają łupiny wspomnianych orzechów.
Jeśli próbowaliście kiedykolwiek wyhodować w ogrodzie własne maliny, z pewnością wiecie, że nie jest to łatwe zadanie. Wybór odpowiedniej odmiany to tylko wierzchołek góry lodowej.Co jednak zrobić, aby rośliny zdrowo rosły, wydały obfity plot i były odporne na choroby? Z pomocą przychodzi pewien domowy patent, który rozwiązuje szereg problemów.
Rabarbar to niezwykle ceniona roślina jadalna, która na dobre zadomowiła się w naszych ogrodach. Jest stosunkowo prosta w uprawie i dobrze radzi sobie nawet w trudniejszych warunkach, ale wymaga kilku ważnych zabiegów pielęgnacyjnych.Aby zapewnić mu obfity wzrost i sprawić, że rabarbar pokryje się dużymi liśćmi, należy przede wszystkim zadbać o jego odpowiednie nawożenie. Co warto wykorzystać w tym celu? To rośnie w każdym ogrodzie!
Przez Polskę właśnie przetacza się fala przymrozków. Niskie temperatury w kwietniu nikogo nie dziwią, w końcu przyjęło się, że ten miesiąc przeplata trochę zimy, trochę lata. Poważne powody do zmartwień mają jednak rolnicy.O ile sam spadek temperatur poniżej zera nie jest czymś kuriozalnym, to w obliczu wyjątkowo wczesnego okresu kwitnienia możemy w tym roku mierzyć się z trudną sytuacją gospodarczą, która dotknie uprawy rzepaku.
Przyroda nie przestaje zaskakiwać nawet zaawansowanych w sztuce ogrodnictwa miłośników roślin. Czy wiedzieliście, że niektóre „chwasty” ogrodowe w rzeczywistości są prawdziwymi cudami natury?Jeśli nie, koniecznie musicie poznać roślinę o nazwie bluszczyk kurdybanek. Poza dosyć urokliwą nazwą jego prawdziwe piękno tkwi w jego wnętrzu.
Inwazja ćmy bukszpanowej to prawdziwa zmora ogrodników. Ten stosunkowo nowy insekt w naszym kraju staje się ogromnym zagrożeniem dla bukszpanów.Niezwykle żarłoczne larwy ćmy bukszpanowej w mig potrafią ogołocić cały krzew z liści, a ponadto błyskawicznie się rozprzestrzeniają. Na szczęście można je zwalczyć dosłownie za złotówkę.
Wpływ człowieka na środowisko jest niezaprzeczalny i niestety w większości przypadków niekorzystny. Jak temu przeciwdziałać? Istotne jest budowanie świadomości, czemu sprzyjają obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi.W tym roku do celebracji święta naszej planety przyłączyło się Google, które z tej okazji zastąpiło swoje klasyczne logo w wyszukiwarce poruszającymi zdjęciami obrazującymi postęp w zakresie zmian klimatycznych. Obiegły one cały świat.
Jeśli kiedykolwiek zauważyliście biały nalot na sadzonkach pomidorów, zapewne pierwsze, o czym pomyśleliście, to pleśń. Spokojnie, zanim wyrzucicie swoje sadzonki, zastanówcie się dwa razy, co tak naprawdę im dolega.Oczywiście, w większości przypadków będzie to pleśń, ale czy pomyśleliście o tym, że może być to na przykład osad z wody, czy efekt nawożenia sadzonek?
Grzyby w kwietniu nie są niczym niezwykłym. Już wcześniej pojawiają się w lasach smardze i czarki austriackie. Wiosną znaleźć możemy także żółciaka siarkowego, majówki i żagiwe. W tym roku jednak mamy wysyp grzybów, które pojawiają się o wiele później.Do lasów ruszyły już tłumy grzybiarzy nie tylko w jednym, czy dwóch województwach, ale w całej Polsce. Są w szoku, ponieważ na te okazy jest zdecydowanie za wcześnie.
Uprawa malin staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Nie wynika to jedynie z ich wygórowanych cen w dyskontach. Wielu z nas ponownie zaczęło doceniać naturalną, alternatywną medycynę, a przecież sok z malin był tym „dodatkiem” do herbaty, który cudownie uzdrawiał nas w dzieciństwie.Nic w tym dziwnego. Maliny to małe bomby witaminowe. Jeśli zdecydowaliście się wyhodować swoje „małe zdrowie”, koniecznie zobaczcie, jak pielęgnować je w kwietniu. Dzięki temu wasze maliny będą rosły jak szalone.
Wiosna to istny raj dla miłośników kulinariów. Na rynku pojawiają się pierwsze nowalijki, które kuszą świeżością, smakiem i bogactwem witamin. Młode warzywa, zioła i owoce to łakomy kąsek zwłaszcza w dobie panującej obecnie mody na bycie wege.Wraz z rosnącą popularnością kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, wraca również moda na nieco zapomniane rośliny jadalne. Do łask powrócił czosnek niedźwiedzi, ale za jego zbieranie można słono zapłacić.
Grzegorz Majda to zdecydowanie człowiek, który w świecie ogrodnictwa nie był anonimowy. Mężczyzna z ogromną wiedzą, wierny i oddany swojej pasji do samego końca. Persona, której kopii próżno poszukiwać.Niestety, 22 marca 2024 kanał Zielone Pogotowie ogłosił, że Grzegorz Majda zmarł, pozostawiając w żałobie bliskich i ogromne grono wiernych fanów. Mężczyzna zostawił jednak po sobie złote rady, które do dziś są inspiracją dla wielu z nas.W sieci pojawiło się ostatnie nagranie przed śmiercią ogrodnika. Łamiącym się głosem, nie mając już siły pracować w ogrodzie, udziela ostatnich, złotych ogrodniczych porad.