Juka ogrodowa to roślina zdobiąca wiele ogrodów. W okresie kwitnienia zachwyca wspaniałymi kwiatostanami w kolorze kremowobiałym, z kolei w pozostałe części roku urozmaica estetykę ogrodu swoim wyglądem.Juka ogrodowa to roślina stosunkowo prosta w uprawie. Czy jednak wiecie co zrobić, aby przedłużyć okres jej kwitnienia o kolejne tygodnie? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Spośród wielu produktów, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni, część z nich ma niesamowicie wiele zastosowań. Należy do nich, chociażby ocet, czy kwasek cytrynowy.Czy jednak wiecie, że soda oczyszczona w ogrodzie jest równie przydatna co w kuchni? Jeśli jeszcze nie znaliście jej wykorzystania, przygotowaliśmy dla was kilka porad. Ostatnia na pewno was zaskoczy.
Problematyka kwitnięcia ogórków oraz zawiązywania się owoców to tematyka tak leciwa, że powiedziano i napisano o niej niemalże wszystko. Jednakże wziąć co sezon temat ten powraca jak mantra.Wielu ogrodników nie jest w stanie się z nim uporać, a wystarczy zastosować pewien japoński trik, który rozwiązuje tę problematykę wzorowo.
Wisteria (inaczej glicyna) to bardzo ciekawa roślina, która wspaniale dopełnia wszelkie ogrody, czy designerskie bramy. Jej pełną krasę możemy podziwiać jednak na przełomie maja i czerwca.To wówczas, w okresie kwitnienia, roślina wydaje niepowtarzalne kwiatostany. Widok ten zarezerwowany jest jednak dla nielicznych. Czy wiecie, dlaczego wasza wisteria nie kwitnie?
Dla niektórych z nas zwykłe polskie ogrody to za mało. Wówczas staramy się poszukać w ogrodniczym świecie trochę egzotyki i… spotykamy ją w iście szalonej postaci.Pomyśleliście kiedyś o tym, żeby mieć w ogrodzie bambus? Jeśli tak, to lepiej wybijcie to sobie z głowy. Nie, nie dlatego, że nie urośnie. Tym nie musicie się przejmować – chociaż w zasadzie, to wokół wzrostu rośliny orbituje cały problem.
Jak na ironię to, co dla jednych jest szczęściem, a wręcz darem losu, dla drugich jest gorzką pigułką do przełknięcia. Czy zgonimy to na karmę, czy na zły los, nie ma to najmniejszego znaczenia.Dokładnie w taki sposób o patowej sytuacji dowiedział się pewien rolnik z Wielkopolski, który (o zgrozo) został wręcz zmuszony do zniszczenia swoich upraw. Jak to w ogóle możliwe?
Monstera to bardzo ciekawa roślina ozdobna, która jednak, aby zachwycała swoim pięknem, wymaga odpowiedniego traktowania i pielęgnacji.Niestety niewłaściwe nawożenie i stanowisko dla monstery objawia się zmianą koloru jej liści. Czy jednak możemy coś z tym zrobić? Zdecydowanie tak. W tym artykule zdradzę wam mój sposób.
Pelargonie to zdecydowanie królowe polskich balkonów. Niestety, nawet one mogą czasem mieć gorszy dzień, znacząco upośledzając estetykę naszego balkonu.Zamiast załamywać ręce, zastosujcie środek, który z pewnością macie w kuchennej szafce, a w mig przywrócicie do życia wasze marniejące pelargonie.
W każdym ogrodzie znajdują się miejsca, w których nie założymy trawnika. Do wypełnienia takich przestrzeni warto wykorzystać uniwersalne rośliny okrywowe, które pięknie się rozrastają i mają małe wymagania pielęgnacyjne.Do tego typu bylin polecanych do ogrodu należy tojeść rozesłana, która nie tylko tworzy efektowną, zwartą darń, ale również pięknie kwitnie. Jak ją uprawiać?
Wszyscy doskonale wiemy, że pokrzywa i wrotycz są nieocenionymi chwastami. Przygotujemy z nich gnojówkę do podlewania ogrodu i oprysk, który pomoże zwalczyć szkodniki. O ile wrotycz nie nadaje się do spożycia, tak z pokrzywy zrobimy aromatyczną herbatę.Napar z suszonej i świeżej pokrzywy jest bogatym źródłem żelaza, a także wspiera pracę układu pokarmowego i nerek. Pokrzywa i wrotycz to niejedyne chwasty, których nie powinniśmy usuwać. Te 4 rośliny warto mieć w ogrodzie lub na działce.
Występowanie chwastów w przyrodzie jest naturalne i chociaż często toczymy z nimi walkę w ogrodach, to jednak akceptujemy ich obecność. Są jednak takie gatunki tych roślin, których wpływ na środowisko może być wręcz katastrofalny.Do takich chwastów należy rdestowiec - gatunek niezwykle inwazyjny, którego uprawa jest zakazana. Dlaczego należy pozbyć się rdestowca i jak to zrobić? Możesz próbować go wykopać, lecz jest o wiele prostszy i przede wszystkim bardziej skuteczny sposób.
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z gwałtownymi zmianami pogody. Upały mieszały się z mroźnym arktycznym powietrzem z północy, a po suszach przychodziły nawałnice i gradobicia.Wszystko to dało się we znaki rolnikom, sadownikom i plantatorom. Uprawy ucierpiały zwłaszcza na skutek przymrozków. Teraz za straty można otrzymać odszkodowanie.
Juka ogrodowa to jedne z bardziej popularnych krzewów ogrodowych, jakie możemy spotkać na działkach. Nic w tym dziwnego, stanowią one świetne naturalne ogrodzenie, dając przy tym przyjemny cień i estetyczne wykończenie działki.Czy jednak wiecie, co robić, aby wasza juka rosła jak na drożdżach i nie padła ofiarą każdej okolicznej zarazy? Jeśli nie, to koniecznie wypróbujcie zaproponowany przez nas nawóz.
Myśląc o pięknym, zadbanym ogrodzie, pewnie mimowolnie na myśl przychodzi Wam wspaniały, gęsty trawnik, który uzupełnia przestrzeń pomiędzy roślinami.Co jednak, jeśli ten nie chce prawidłowo rosnąć na naszej działce? Tu z pomocą przychodzi dosyć nietypowa roślina, która w zastąpi Wam kapryśną trawę. Poznajcie roślinę o nazwie runianka japońska.
Polacy uwielbiają tuje, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. To jedna z najczęściej spotykanych roślin w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach.Jej żywo zielone gałązki efektownie się prezentują, a do tego osłaniają przestrzeń i dają nieco intymności. Aby jednak cieszyć się dorodnymi krzewami, warto zastosować rzecz, która zwykle ląduje w zlewie.
Wśród licznych roślin kwitnących właśnie na łąkach są takie, na które lepiej uważać. Chociaż dorodne kwiatostany i soczysta zieleń liści prezentują się nader efektownie, to warto pozostać czujnym, zwłaszcza ze trujące gatunki możemy łatwo pomylić z jadalnymi.Konsekwencje takiej pomyłki mogą się okazać bardzo bolesne, a nawet tragiczne, dlatego dobrze jest wiedzieć, które z polskich roślin są szczególnie szkodliwe. Należy do nich szalej jadowity.
Co roku wraz z rozpoczęciem sezonu ogrodniczego, wielu z nas boryka się dokładnie z tym samym problemem. Jaki nawóz do roślin wybrać? Czy istnieje rozwiązanie uniwersalne?Dla wszystkich zrozpaczonych ogrodników mamy dobrą wiadomość. Z pozostałości tego egzotycznego owocu w mig przygotujecie pełnowartościowy nawóz do Waszych roślin. To prostsze niż przypuszczacie.
Domowe nawozy od lat cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Nic w tym dziwnego. Ich przygotowanie jest śmiesznie tanie w porównaniu z kupnem specjalistycznych preparatów.Mało tego, domowe preparaty wspomagające wzrost roślin są również znacznie bardziej ekologiczne. Cechują się także często dużo większą uniwersalnością. Poniżej przedstawimy Wam jeden z nich.
W naszych ogrodach chętnie uprawiamy warzywa, owoce, a także kwiaty. Niestety nie wszystkie rośliny ozdobne są bezpieczne dla otoczenia. Niektóre potrafią być mocno inwazyjne, a inne toksyczne.Do szczególnie szkodliwych gatunków należy kwiat, który często posiadamy w przydomowych ogrodach. “Dzwon umarłych” pięknie wygląda, ale może być bardzo groźny.
Czarny bez to bardzo ciekawa roślina, która poza właściwościami prozdrowotnymi i pięknym wyglądem, urozmaicającym nasz ogród, może również być ciekawym dodatkiem do dań.Czy wiedzieliście o jego mnogości zastosowań. Jeśli nie, koniecznie się z nimi zapoznajcie i posadźcie go w swoim ogrodzie. Kiedyś roślina ta rosła niemalże u każdego Polaka. Może pora powrócić do tradycji?
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu jest niezależnym centrum R&D, które działa w branży już od 10 lat. W ramach swoich prac naukowcy opracowali przełomową technologię, pozwalającą na błyskawiczny i prosty zasiew traw. Eksperci, poniekąd przypadkiem, bo w ramach innego projektu, stworzyli włókninę, która szybko okazała się idealna do wykorzystania w ogrodzie.Biodegradowalna trawa z rolki jest ich pierwszym komercyjnym projektem. Rolka ma wiele cech, dzięki którym wysiewanie przestaje być żmudną i ciężką pracą, z którą w parze idą liczne problemy — jak wymywanie nasion przez deszcz, czy wydziobywanie ich przez ptaki. Redakcja zaciekawiona innowacyjnym pomysłem zadała kilka pytań Grzegorzowi Putynowskiemu, prezesowi CBRTP.
W świecie roślin wyróżniamy gatunki niezwykle pożyteczne, np. o działaniu leczniczym, a także wysoce szkodliwe. Niekiedy ich oddziaływanie na środowisko może być wręcz katastrofalne w skutkach.Nie chodzi tu jednak o toksyczne właściwości roślin, choć te również warto mieć na uwadze. W tym artykule zajmiemy się inwazyjną rośliną, która niszczy okolicę i jest przyczyną wielu nieszczęść. Czym dokładnie charakteryzuje się rdestowiec?
§1 Postanowienia ogólne i czas trwania Konkursu1. Niniejszy Regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w Konkursie pod nazwą „Zielony balkon” (dalej jako „Konkurs”), prowadzonego na profilach „Domek i Ogródek” na portalu Facebook oraz „domekiogrodek” na portalu Instagram (zwane dalej „Profilami”). Poprzez przystąpienie do Konkursu, uczestnicy akceptują zasady zawarte w Regulaminie. Udział w Konkursie jest bezpłatny.2. Organizatorem Konkursu jest Iberion Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-133), przy ul. Jana Pawła II 22, wpisana pod numerem 0000576927 do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, z kapitałem zakładowym 5.701,14 PLN, NIP: 9512398358, REGON: 362540807 (dalej jako „Organizator” lub „Iberion”). Organizator jest właścicielem serwisu Domek i Ogródek (https://domekiogrodek.pl/, dalej: „Serwis”).3. Fundatorem Nagród w Konkursie jest Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-672), przy ul. Domaniewskiej 48, wpisana pod numerem 0000037625 do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, z kapitałem zakładowym 7 139 189,12 PLN, NIP: 525-122-07-47, REGON: 011982807 (dalej jako „Fundator”).4. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako „Uczestnik”). Uczestnictwo w Konkursie nie może być związane z działalnością gospodarczą lub zawodową prowadzoną przez Uczestnika – Konkurs skierowany jest wyłącznie do konsumentów. Uczestnikami konkursu nie mogą być pracownicy ani stali współpracownicy Organizatora bądź Fundatora, ani ich małżonkowie, krewni i powinowaci do drugiego stopnia pokrewieństwa/powinowactwa, a także osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym oraz członkowie najbliższej rodziny osób wymienionych w niniejszym punkcie.
1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych pozyskanych w związku z przeprowadzeniem Konkursu „Zielony Balkon”.
Na co dzień napotykamy różne gatunki roślin. W ogrodach, podczas spaceru na łące czy w lesie, a nawet w drodze do pracy możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre z nich są szkodliwe, a wręcz niebezpieczne.Konwalia, tojad, blekot, wilcza jagoda, a nawet pospolita tuja - o toksycznym działaniu niektórych gatunków nie mamy nawet pojęcia. Przykładem dziko rosnącej rośliny, której działanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jest starzec jakubek.
Sadząc seler chcielibyśmy, aby roślina swoją energię wkładała w rozwój korzeni. Niestety, czasem dochodzimy do punktu zwrotnego, a roślina zaczyna rozwijać swoje liścia, które z kolei nie są nam do niczego potrzebne.Gdzie popełniamy błąd? Kluczem jest zrozumienie, jak sadzić seler korzeniowy, aby ten rósł w korzeń. Istnieje na to kilka sposób, które przedstawimy wam w poniższym artykule.
„Zimne Ogrodniki” to typowe dla polski ochłodzenie między 12, a 15 maja, z czego datą graniczną jest taka zwana „zimna Zośka”. Ogrodnicy przywykli do tego, że w okres ten jest cykliczną anomalią pogodową.Niestety, okazuje się, że ta może ulec znaczącemu wydłużeniu. Synoptycy zapowiadają, że do ochłodzeń może dojść nawet tydzień wcześniej. Co to oznacza dla naszych upraw?
Pogoda w majówkę dopisała. Wysokie temperatury sprzyjały wypoczynkowi w plenerze, ale upały nie wszystkich cieszyły - rolnicy i leśnicy alarmowali o coraz większym zagrożeniu, jakie dla upraw przynosi susza.Suchemu powietrzu towarzyszy natomiast wyż, który przynosi na zmianę wyższe i niskie temperatury. Właśnie żegnamy gorące masy powietrza, które wkrótce zastąpi lodowate powietrze wprost z północy.