Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina doniczkowa, którą chętnie stawiamy na okiennym parapecie. Do jego niewątpliwych zalet należy zdolność do oczyszczania powietrza. Oprócz tego, że skrzydłokwiat korzystnie wpływa na atmosferę w naszym domu, również pięknie wygląda. Jego białe kwiaty są oryginalne i subtelne. Niestety to roślina dość wymagająca i czasem zdarza się, że kwiatów nie ma. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Jest niezawodny sposób, aby temu zaradzić.
Uprawianie warzyw w pojemnikach jest coraz popularniejsze. Możemy w ten sposób uprawiać własne warzywa, nawet jeśli nie mamy ogrodu. Pojemniki czy donice mogą stać na balkonie czy nawet okiennym parapecie. Posiadacze ogrodów także często decydują się na uprawy warzyw w pojemnikach. Ziemia po warzywach uprawianych w donicach lub pojemnikach może zostać ponownie wykorzystana. Ale musimy ją odpowiednio przygotować.
Mszyce to małe, włochate robaczki w kolorze żółtym, różowym, zielonym lub czarnym, z którymi prawdopodobnie każdy ogrodnik musi wcześniej lub później się zmierzyć. Jeśli w naszych uprawach jest względnie mało mszyc, mogą zostać unieszkodliwione przez ich naturalnych wrogów. Mszyce rozmnażają się jednak bardzo szybko, a to oznacza, że nagle możemy mieć ich całą kolonię. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na mszyce jest domowy środek zawierający popularną przyprawę.
Świeże ogórki chętnie jadamy przez cały rok. Są smaczne i zdrowe, wykorzystujemy je do sałatek, mizerii czy po prostu kładziemy na kanapki. Ogórki obieramy ze skórek, które najczęściej wyrzucamy. Tymczasem skórki z ogórków mogą być pożyteczne, szczególnie gdy uprawiamy rośliny doniczkowe. Składniki zawarte w skórkach z ogórków odstraszają m.in. roztocza, które żerują na roślinach. Ale to nie jedyna korzyść. Jak wykorzystać skórki po ogórkach?
Tę roślinę wiele osób ma w swoim domu. Kojarzy się przede wszystkim z zielonymi liśćmi i charakterystycznymi białymi kwiatami. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Powodów może być kilka. Skrzydłokwiat ma konkretne wymagania, jeżeli chodzi o stanowisko i podlewanie. Jeśli ich nie spełnimy, może nie kwitnąć. Niżej zdradzamy więcej.
Wygląda ciekawie, nie ma dużych wymagań, a do tego przynosi szczęście. To idealna roślina do postawienia na okiennym parapecie. Jej wygląd przypominający drzewka bonsai nadaje pomieszczeniu nieco egzotyczny charakter.Grubosz jajowaty potocznie zwany “drzewkiem szczęścia” to roślina, którą możemy zostawić na długo w mieszkaniu i nie martwić się o jej podlewanie czy nawożenie. To dobry wybór dla osób, które nie lubią przeznaczać dużo czasu na pielęgnację roślin lub np. często wyjeżdżają.
Kalatea to roślina, która przez moją mamę zawsze była nazywana złośliwy kwiatkiem. Nic dziwnego, naprawdę jest to bardzo kapryśna roślina. Szczególnej pielęgnacji wymaga ona w miesiącach chłodniejszych, dlatego poznajcie sposób na to, jak o nią zadbać.Kalatea jest rośliną doniczkową, dodającą wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Jej zielone liścia o specyficznych prążkach dodają wnętrzom stylu. W tym artykule przedstawimy Wam co zrobić, aby dekorowała nasze wnętrza jak najdłużej – przynajmniej tak twierdzo moja mama.
Rośliny uprawiane przez nas w domu mogą być mniej lub bardziej wymagające. Niektóre gatunki rosną niemal na każdym podłożu, ale inne mają specjalne potrzeby. W sklepach mamy do wyboru wiele różnych podłoży, uniwersalnych lub przygotowanych pod konkretne gatunki, jednak nie zawsze warto zdawać się na gotowe produkty.Jeśli mamy w domu dużo roślin i nasze zapotrzebowanie na podłoże jest spore, a do tego lubimy prace ogrodnicze, możemy z powodzeniem wykonać w domu bigos do roślin, czyli podłoże, które dogodzi większości gatunków.
Kwiaty doniczkowe są wyjątkową ozdobą w mieszkaniu. Jednak czasem może okazać się, że przez złą pielęgnację pojawiają się problemy. Czy żółty grzyb w doniczce jest groźny? Przekonaj się, co to oznacza.Żółty grzyb w doniczce to jest grzybem saprofitycznym. Nie stanowi dla nas zagrożenia, ale jego pojawienie powinno nas zaalarmować. Niżej zdradzamy więcej.
Wrzesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. W pierwszej kolejności to okres zbiorów. Jeśli drzewa i krzewy obrodziły zbieramy wtedy jabłka, gruszki, śliwki czy maliny. Ale to też czas pierwszych przygotowań do zimy. We wrześniu możemy wykonać ostatnie koszenie trawy czy przyciąć krzewy i gałęzie drzew.Warto pamiętać jednak, że wrzesień to też dobry moment na sadzenie. Na początku jesieni możemy posadzić wiele odmian roślin, które pięknie ozdobią nasz ogród wiosną. Co można sadzić we wrześniu?
Storczyki to bardzo popularne kwiaty doniczkowe. Czy jednak wiesz, co zrobić, aby pięknie kwitły? Sposób na piękne storczyki jest prostszy, niż myślisz. Jedyne co musisz zrobić, to zastosować domowy nawóz do storczyków.Jego aplikacja jest naprawdę prosta. Wystarczy wsypać go do doniczki i poczekać na to, aż zadzieje się magia. W tym artykule zdradzimy Wam, jak przygotować domowy nawóz do storczyków.
Jednym z symboli jesieni zdecydowanie są przepiękne wrzosy. W naszych ogrodach dodają koloru i to właśnie tam najczęściej je spotkamy. Dlaczego wrzosy w domu nie cieszą się taką popularnością? Niektórzy wierzą, że wrzosy w domu są źródłem nieszczęścia. Mogą przyczyniać się do wywoływania chorób. Ile w tym jest prawdy? Wyjaśniamy w artykule, skąd wzięło się takie przekonanie.
Dom pełen zielonych roślin robi wrażenie. Wcale nie musimy w tym celu kupować mnóstwa egzemplarzy. Poszczególne okazy możemy rozmnożyć sami. Jak to zrobić? Moja babcia podpowiedziała mi, co najlepiej działa.Niektóre rośliny praktycznie ukorzeniają się same. Nie potrzebują dodatkowych preparatów. Innym trzeba pomóc. Jesteście ciekawi, jak to zrobić? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
Monstera to bardzo ciekawa roślina, która jak się okazuje, ma też swoje „emocje”. Jak to możliwe? Możecie nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Wasza monstera potrafi „płakać”. W tym artykule wytłumaczymy Wam, na czym polega to zjawisko.Czemu monstera płacze? Zjawisko to nazywane jest gutacją i jest naturalnym procesem zachodzącym w roślinach. Czy jednak to coś złego? Tego dowiecie się z tego artykułu.
Kaktusy to bardzo specyficzne rośliny. Uchodzą za niemalże niezniszczalne i zdolne do przetrwania każdych warunków, a mimo to niepoprawna pielęgnacja może spowodować, że roślina z pustynnego klimatu uschnie.Chociaż ususzenie kaktusa to wyższa forma zaniedbania rośliny, zdarzają się i takie przypadki. Zobaczcie, co robić, aby ich unikać. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, jak dbać o kaktusa. Dzięki niemu rozjaśnimy Wam, czego dokładnie potrzebuje ta roślina.
Mięta to bardzo popularne zioło na całym świecie. Wykorzystywana jest w gastronomii, przemyśle kosmetycznym, a także w przemyśle chemicznym. Z powodzeniem możecie uprawiać ją również we własnych domach.Mało kto nie lubi jej smaku. Jeśli jesteście zwolennikami mięty, jest to tylko kwestią czasu, kiedy zaczniecie uprawiać swoje zioła. Czy jednak mięta w ogrodzie to dobry pomysł? Tym zajmiemy się w poniższym materiale.
Tuje to bardzo popularna ozdoba wielu ogrodów. Tworzymy z nich żywe ogrodzenia albo prawdziwe dzieła sztuki. Dodatkowo pozwala niemalże na nieograniczone formowanie. Nie bez powodu jest tak często wybieranym krzewem ogrodowym.Czy jednak wiecie, jak poprawnie dbać o tuje, aby stanowiły wizytówkę Waszego ogrodu? W tym artykule przedstawimy Wam, jak ciąć tuje w poprawny sposób i tworzyć z nich prawdziwe arcydzieła. Zapraszamy do czytania.
Datura to naprawdę piękna roślina. Występuje ona również pod nazwą brugmansia. Najczęściej wykorzystywana jest do ozdabiania balkonów. Niestety, chociaż latem jest ona stosunkowo prosta w uprawie, należy odpowiednio zabezpieczyć ją przed zimą.Odpowiednie zadbanie o daturę pozwoli Wam na cieszenie się nią przez wiele sezonów. Przy niewielkich nakładach pracy, możecie całkowicie odmienić swoje balkony i ogrody. Koniecznie zapoznajcie się z metodami, które dla Was przygotowaliśmy.
Rośliny potrafią w niezwykły sposób odmienić wnętrze. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzamy dom, znajdziemy rośliny, które uzupełnią wystrój. Jednak co robić, kiedy nasze kwiaty doniczkowe obumierają? Pomocne mogą okazać się zapałki.Mężczyzna na kanale Smart Fox na YouTubie pokazał, jak uratować rośliny dzięki zapałkom. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, dlaczego zapałki zbawiennie działają na rośliny. Na efekty nie będziemy musieli długo czekać.
Ziamokulkas to przepiękna roślina doniczkowa, która uważana jest za niezniszczalną. Nie ma dużych wymagań, jednak jeśli zależy nam na jego intensywnym wzroście, warto o niego odpowiedni zadbać. Jak zrobić odżywkę do zamiokulkasa?Do pielęgnacji zamiokulkasa możemy wykorzystać produkt z kuchni. Jak zadbać o tę roślinę doniczkową przed zimą? Niżej zdradzamy, jak pobudzić zamiokulkasa do wzrostu.
Imbir to idealna roślina na okres jesienno-zimowy. Bulwa, z której wyrasta roślina, jest pełna wartościowych składników, które wesprą nasza odporność w czasie chłodnych i ciemnych miesięcy. Jednak jak wyhodować imbir w doniczce?Imbir możemy posadzić we własnym domu. Nie potrzeba dużo czasu, a już niedługo będziemy mogli cieszyć się jego niezwykłymi właściwościami. W artykule wyjaśniamy, jak wyhodować własny imbir.
Skrzydłokwiat to wyjątkowa roślina doniczkowa. Świetnie sprawdzi się jako zielona ozdoba. Poza tym doskonale oczyszcza powietrze. Jednak jak o niego zadbać? Zdradzę mój sposób na nawóz do skrzydłokwiatów.Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań, jeżeli chodzi o pielęgnacje. Radzi sobie dobrze nawet w trudniejszych warunkach. Niżej zdradzę mój sprawdzony sposób na nawożenie tej rośliny. Stosuję wyłącznie ekologiczne środki.
Alokazja to przepiękna roślina, która coraz częściej pojawia się w sklepach. Pięknie prezentujące się na sklepowych półkach okazy, mogą w domu szybko zacząć tracić liście. Dlaczego liście alokazji żółkną?Przepiękna alokazja jest bardzo wrażliwą rośliną. Dlatego musimy na nią szczególnie uważać. Niżej zdradzimy, co robić, kiedy liście alkoazji żółkną. Powodem są błędy w pielęgnacji i choroby. Pomóż roślinie, a szybko odzyska wigor.
Zainteresowanie roślinami doniczkowymi jest coraz większe. W sklepach możemy spotkać różne rodzaje kwiatów. Nie każdy jednak wie, które z nich są bezpieczne. Ta roślina doniczkowa jest trująca i może być śmiertelnie niebezpieczna.W supermarketach możemy spotkać się z fantastycznymi promocjami na rośliny doniczkowe. Jednak przed zakupem lepiej sprawdzić, czy nie są trujące. Zwłaszcza wtedy, kiedy w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. Możemy się nią także zatruć sami, podczas zwykłej pielęgnacji.
Wiosną i latem możemy zaobserwować intensywny wzrost kwiatów doniczkowych. Właśnie w tym czasie najlepiej się rozwijają. Jednak kiedy i w jaki sposób powinniśmy nawozić rośliny doniczkowe?Nawożenie kwiatów doniczkowych możemy zacząć już w lutym. Niektóre rośliny doniczkowe właśnie wtedy zaczynają wypuszczać nowe liście. Jakie są objawy braku składników odżywczych? O tym dowiesz się z dalszej części artykułu.
Oparzenia słoneczne latem to norma. Wystarczy zapomnieć się dosłownie na kilkanaście minut, by przesadzić z kąpielą słoneczną. Oparzenia słoneczne zdarzają się również podczas prac w ogrodzie, kiedy to mało kto zwraca uwagę na aktualny stan swojej skóry.O kremach z filtrem zwykle przypominamy sobie po fakcie, gdy potrzebujemy sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne. Na szczęście znamy kilka z nich i dzisiaj się nimi z Wami podzielimy.
Wrzosy to naprawdę piękne rośliny. Cenimy je za nietuzinkowy wygląd i wielobarwność. Tymczasem mało kto wie, jak poprawnie je pielęgnować. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak rozmnażać wrzosy? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.Jak rozmnażać wrzosy? To pytanie, które zadaje sobie wielu ogrodników. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani ogrodnicy popełniają w tym działaniu wiele błędów. Tymczasem każdy posiadacz wrzosów chce cieszyć się nimi jak najdłużej. Zatem jak rozmnażać wrzosy?
Zamiokulkas to naprawdę piękna roślina, która doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Nie jest wymagająca, a wygląda zjawiskowo. Zamiokulkasa podlewam raz na 2-3 tygodnie. Przelanie może go zniszczyć. Dodatkowo robię domową odżywkę, po której rośnie jak szalony.Odżywkę do zamiokulkasa przygotowuję z odpadów kuchennych. Wtedy nic się nie marnuje i wszystko wykorzystuję w pełni. Najlepszy nawóz przyrządzam z resztek moich ulubionych owoców. Zamiokulkas go uwielbia.