Znaleźliśmy sposób na pozbycie się uporczywych szkodników z ogrodu. Turkuć podjadek nienawidzi preparatu, który z łatwością przygotujesz w domowym zaciszu. Zmieszaj z wodą jeden składnik i pozbądź się tego insekta raz na zawsze.
Czosnek szczególnie doceniamy zimą. Te niezwykłe cebulki mają właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Decydując się na uprawę warzywa we własnym ogródku, mamy aromatyczne główki na wyciągnięcie ręki. Ściółkowanie czosnku zapewnia nam obfite plony każdego roku.
Liście gruszy zmieniają kolor, a owoce marnieją? To znak, że Twoje drzewka zaatakowała rdza gruszy. Choroba wywołana przez grzyba błyskawicznie się rozprzestrzenia i niszczy uprawy, dlatego koniecznie zacznij działać. Doskonałym rozwiązaniem są opryski z sody i czosnku.
Przed nami fala upałów. Zadbajmy więc o nasze uprawy, w szczególności o ogórki, na które słońce ma niszczycielski wpływ. Wykorzystajmy trik pani ogrodnik, która połączyła 3 produkty i zrobiła doskonałą odżywkę dla roślin. Upały nie będą już problemem.
Zapomnij o chemii do kwiatów. Nie jest obojętna dla roślin, gleby i ludzi. Zamiast gotowych preparatów, sięgnij po organiczny, całkowicie ekologiczny nawóz do piwonii, za który nie zapłacisz nawet grosza. Piwonie błyskawicznie obsypią się kwiatami.
Zielone tuje urozmaicą każdy ogród. Możemy wsadzić je w każdym miejscu, a będą zjawiskowo rosły. Mało kto jednak wie, że tuje mogą być śmiertelnie niebezpieczne zarówno dla zwierząt domowych, jak i ludzi trujące tuje. Poznaj ich mroczny sekret.
Czy torebki od herbaty faktycznie ulegają rozkładowi i są bezpieczne dla środowiska? Znana doktor biologii przeprowadziła test na popularnej herbacie zielonej z jaśminem. Producent zaznaczył, że torebki są w pełni biodegradowalne. Poznaj wyniki eksperymentu.
Orzech włoski w ogrodzie musi mieć odpowiednie miejsce. O ile samo drzewko nie ma za dużych wymagań, tak może przyczynić się do zniszczenia plonów warzyw i skarłowacenia innych drzewek. Wszystko przez juglon, czyli toksyczną dla niektórych roślin substancję.
Beczka na deszczówkę powinna stać w każdym ogrodzie. To ekologiczny sposób wykorzystania wody, który nic nas nie kosztuje, a działa na rośliny lepiej niż woda z kranu. Jeśli oczywiście nie zakwitnie. Woda z glonami nie nadaje się do podlewania. Sprawdź, co zrobić, żeby deszczówka nie zzieleniała.
Warzywa, owoce i kwiaty w ogrodzie wymagają regularnego podlewania i odpowiedniej pielęgnacji, aby były zdrowe, silne i dały bogate plony lub pięknie zakwitły. Zapomnij o chemicznych środkach. Zamiast nich wykorzystaj oprysk i nawóz z drożdży. Nie uwierzysz, jak działają.
Nornice, mimo tego, że pełnią w przyrodzie bardzo ważną rolę, bywają niemałym problemem. Jeśli zawitają do naszego ogródka, mogą przyprawić o ból głowy. Dlatego warto wiedzieć, jak w skuteczny i bezpieczny sposób pogonić je z naszego zielonego zakątka. Niżej zdradzamy najlepszy i długotrwały sposób.
Smaczna, niezwykle aromatyczna, bujnie rosnąca i… pod ochroną. Mimo że czosnek niedźwiedzi porasta okoliczne lasy, nie można go zrywać. Za bezprawne zerwanie tej przyprawy grozi kara do 5 tys. złotych.
Stonka ziemniaczana jest niezwykle żarłocznym owadem, który atakuje przede wszystkim ziemniaki. Nie pogardzi jednak i sąsiednimi roślinami. Ze stonką poradzisz sobie błyskawicznie bez żadnej chemii. Wystarczy, że zastosujesz w pełni ekologiczny oprysk z wrotyczu. Stonka nie ma szans.
Śliwa jest drzewem często atakowanym przez robaki i grzyby. Zrezygnuj jednak z toksycznych, gotowych środków. Równie skuteczny i przede wszystkim całkowicie bezpieczny jest organiczny oprysk śliwy ze skrzypu polnego.
Tuje w Twoim ogrodzie wolno rosną, są słabe i pozbawione koloru? Wypróbuj sposób doświadczonych ogrodników. Regularnie podlewają krzewy nawozem z drożdży. Nie dość, że tuje rosną w błyskawicznym tempie, to jeszcze są silne, zielone i odporne na choroby.
Wiele osób nawozi maliny chemicznymi środkami. Są one skuteczne, jednak nieobojętne dla roślin i naszego organizmu. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 najlepsze nawozy dla malin: gnojówka z pokrzywy, gnojówka z żywokostu i kompost. Są one w pełni ekologiczne, a krzaczki rosną po nich jak na drożdżach. Jak je przygotować i jak często dokarmiać nimi rośliny w warzywniku?
Stary pień po wycince drzewa to prawdziwy problem. Jedni próbują go wykorzystać jako stolik ogrodowy, czy stojak na kwiaty. Inni jednak próbują pozbyć się na dobre. Usuwanie starego pnia nie należy do prostych zajęć, ale nie jest też niemożliwe.Jeśli nie chcesz już patrzeć na pozostałości próchniejącego drzewa, koniecznie wypróbuj ten sposób. Wystarczy wsypać to do środka, a pień zniknie sam.
Liście laurowe to przyprawa znana i ceniona niemalże na całym świecie. Ma ona jednak więcej zastosowań, niż możesz przypuszczać. Zobacz, dlaczego warto palić liście laurowe. Efekty są nieocenione.
Borówkę amerykańską zbieramy w lipcu i sierpniu. Już teraz zadbajmy o prawidłową pielęgnację, aby krzaki dały dużo owoców. Doświadczeni ogrodnicy nie podlewają borówek zwykłą wodą. Mieszają ją z produktem, który każdy ma w swoim w domu. W ten sposób każdego roku zwiększają plony.Chodzi oczywiście o prosty kwasek cytrynowy. Woda o kwaśnym odczynie sprawia, że borówka obsypuje się owocami.
Zioła od lat wspomagają naturalną odporność organizmu i wzmacniają smak przygotowywanych potraw. Mimo to bywają zabójcze dla swoich sąsiadów na grządce. Zobacz jakich roślin nie sadzić przy mięcie, aby te pięknie rosły.
Kowal bezskrzydły to bardzo pożyteczny owad. Potocznie zwane deskorolki, nie są insektami w Twoim ogrodzie, a jednym ze sprzymierzeńców. Zobacz, co wielkiego ten mały owad może uczynić dla Twojego ogrodu.
Biedronki nie tylko cieszą oko w ogrodzie. To bardzo pożyteczne stworzenia, ponieważ są największymi wrogami mszyc. Zaproś owady do swojego ogrodu i pozbądź się insektów niszczących Twoje rośliny. Biedronki szybko się zadomowią.
Nawłoć kanadyjska niedługo zacznie intensywnie kwitnąć. Roślina jest piękna, ale też bardzo inwazyjna. Jeśli masz ją w swoim ogrodzie, natychmiast podejmij odpowiednie kroki, żeby się jej pozbyć. W przeciwnym razie przez długi czas będziesz walczyć ze skutkami jej obecności.
Róże są piękną ozdobą w każdym ogrodzie. Zapomnij o kupowaniu gotowych sadzonek i gotowych preparatów. Doświadczony ogrodnik pokazał, jak ukorzenić różę bez chemicznych środków. Zrobił to z niewielkiej łodygi i popularnego warzywa. Po 7 dniach zauważysz efekty.
Insekty to notoryczny problem wszystkich ogrodników. Te potrafią zainfekować wiele roślin, a nawet zniszczyć uprawy. Na szczęście lekarstwem na ten problem są domowe opryski. Dziś pokażemy Ci, jak zrobić jeden z nich. On z pewnością wypłoszy poskrzypkę liliową z Twojego ogrodu.
Dbasz o ogórki, podlewasz, nawozisz, a mimo to widzisz, że coś zaczyna się z nimi dziać? Żółknięcie liści ogórka to bardzo częsta przypadłość. Zamiast chemicznych oprysków, zastosuj ekologiczny środek, który pozbędzie się chorób warzyw i dodatkowo wzmocni ich systemy korzeniowe.Zwyczajna woda utleniona, którą można znaleźć w niemal każdej domowej apteczce, świetnie radzi sobie z żółknięciem liści ogórka. Zdradzamy, jak możesz ją wykorzystać.
Wiosną i latem pielęgnujemy nasze ogrody. O ile plewienie, sadzenie i inne czynności możemy wykonywać przez cały czas, tak kontrowersje budzi koszenie trawy. Czy za dbanie o trawnik grozi mandat? Regulacje prawne nie są jednoznaczne.
Masz w ogrodzie oczko wodne? Sprawdź, jak pozbyć się mułu i glonów. Podczas sezonu letniego pamiętaj o napowietrzaniu zbiornika. Jest to szczególnie ważne po każdej burzy i gwałtownych ulewach.