Borówki to często uprawiane przez domorosłych ogrodników owoce. Ich smak, aromat oraz wysoka cena w sklepach sprawia, że coraz więcej osób chce je mieć we własnym ogródku.Czy jednak jest to prosty krzew w pielęgnacji? To zależy. Jeśli unikniecie popularnych błędów przy uprawie borówek, możecie naprawdę zakochać się w tych owocach.
Szkodniki w naszym ogrodzie to chleb powszedni dla ogrodników. Nie bez przyczyny na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych preparatów przeciwdziałających atakowi insektów.Warto jednak wiedzieć, kiedy dokładnie należy je stosować. Jak się okazuje, rośliny takie jak czosnek, czy cebula ze szczypiorem dają nam znać, kiedy wymagają szczególnej pielęgnacji. W jaki sposób to robią?
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu jest niezależnym centrum R&D, które działa w branży już od 10 lat. W ramach swoich prac naukowcy opracowali przełomową technologię, pozwalającą na błyskawiczny i prosty zasiew traw. Eksperci, poniekąd przypadkiem, bo w ramach innego projektu, stworzyli włókninę, która szybko okazała się idealna do wykorzystania w ogrodzie.Biodegradowalna trawa z rolki jest ich pierwszym komercyjnym projektem. Rolka ma wiele cech, dzięki którym wysiewanie przestaje być żmudną i ciężką pracą, z którą w parze idą liczne problemy — jak wymywanie nasion przez deszcz, czy wydziobywanie ich przez ptaki. Redakcja zaciekawiona innowacyjnym pomysłem zadała kilka pytań Grzegorzowi Putynowskiemu, prezesowi CBRTP.
Coraz wyższa temperatura za oknem wielu z nas kojarzy się z nadchodzącym latem, cieszeniem się możliwością aktywnego wypoczynku, czy miłymi spotkaniami przy grillu.Niestety, słoneczna pogoda to również poważne zagrożenie, o którym informuje Państwowa Straż Pożarna. Organ alarmuje, aby zachować szczególną ostrożność podczas wycieczek do lasu, gdzie nawet mała iskra może wywołać śmiertelne zagrożenie.
Pomidory to zdecydowanie jedne z częściej uprawianych roślin w naszych ogródkach warzywnych. Dlatego tym bardziej zaskakuje fakt, że jedni cieszą się ich ogromnymi plonami, a drudzy borykają się z licznymi komplikacjami.Receptą na piękne pomidory okazuje się zmiana sposobu ich sadzenia. Czy próbowaliście kiedyś posadzić pomidory bokiem? To dzięki temu plantatorzy cieszą się plonami jak ze snów.
Chwasty w ogrodzie to prawdziwa zmora ogrodników. Walka z nimi przyprawia o niemały zawrót głowy, a ich wytępienie na dłużej niż kilka tygodni jest niemalże niemożliwe.Czy jednak chwasty faktycznie muszą być traktowane jako odpady? Okazuje się, że nie. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób praktycznie można wykorzystać chwasty w ogrodzie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Sadząc seler chcielibyśmy, aby roślina swoją energię wkładała w rozwój korzeni. Niestety, czasem dochodzimy do punktu zwrotnego, a roślina zaczyna rozwijać swoje liścia, które z kolei nie są nam do niczego potrzebne.Gdzie popełniamy błąd? Kluczem jest zrozumienie, jak sadzić seler korzeniowy, aby ten rósł w korzeń. Istnieje na to kilka sposób, które przedstawimy wam w poniższym artykule.
Wedle specjalistów, kleszcze w tym roku obudziły się wcześniej niż zwykle. Co gorsza, jest ich nawet więcej niż w poprzednich latach, co tylko zwiększa zagrożenie zarażenia się boreliozą, czy kleszczowym zapaleniem opon mózgowych.Co gorsza, często sami prosimy się o kłopoty. Czy wiecie, co przyciąga kleszcze? Okazuje się, że unikając kilku miejsc i odpowiednio aranżując ogrody, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko ukąszenia.
Czy ktokolwiek wyobraża sobie działkę bez cebuli? Jej sadzenie jest tak oczywiste, że aż trudno wyobrazić sobie, że część naszych placów nie została przeznaczona właśnie na nią.Zdecydowanie „swojska” cebula ma ten smak i aromat, którego próżno poszukiwać w sklepach. Szczęściu jednak warto dopomóc, dlatego też zobaczcie, jaki nawóz do cebuli stosować, aby zbiory były wyjątkowo obfite.
Coraz wyższa temperatura za oknem daje nam o sobie znać. Wielu z nas już „otworzyło sezon grillowy”, a kilkoro z nas ma za sobą pierwsze w tym roku koszenie trawy.Czy wiecie, że możecie ją powtórnie wykorzystać? Jej wyrzucanie to czysta strata pieniędzy. Skoszona trawa stanowić może doskonały nawóz oczywiście, jeśli odpowiednio ją przetworzycie.
Dalie w ogrodzie to dla wielu wciąż pewien rodzaj egzotyki. Niewielu z nas decyduje się na uprawę tego typu roślin, a trzeba przyznać, że to duży błąd. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwiaty te mogą kwitnąć aż do jesieni i mienić się piękną paletą barw w zależności od odmiany. Podczas pielęgnacji dalii musimy zwracać uwagę na szkodniki, które często ją atakują. Rośliny należy również nawozić, jednak jest tu pewien haczyk. Ten nawóz zniszczy wszystkie dalie w ogrodzie. Wszystkie przez 1 składnik.
Wraz z coraz cieplejszą aurą na dworze, pojawiają się letnie zmory w postaci komarów. Musicie przyznać, że to zdecydowanie jedna z gorszych stron lata.Bolesne ugryzienia, które nie chcą się goić, sprawiają, że radość z przebywania w gronie znajomych i rodziny sukcesywnie maleje. Na szczęście znamy sposób na komary, dzięki któremu nic nie zniszczy wam tych wyjątkowych chwil.
Maj to dobry moment, aby rozpocząć uprawy truskawek. Coraz cieplejsza temperatura na zewnątrz skłania nas do prac w ogrodzie, a tych wymagają krzaczki truskawek.Niestety, samo odpowiednie ich posadzenie to nie wszystko. Czy wiecie, jak zwalczyć szarą pleśń na truskawkach? Niestety, jest to choroba, która całkiem często je atakuje.
Rzodkiewka uchodzi za jedno z najchętniej i najczęściej sadzonych warzyw w ogrodzie. To wspaniałe uzupełnienie sałatek, kanapek, ale również twarogu. Ogrodnicy pokochali ją jednak z innego powodu.Nie od dziś wiadomo, że uprawa rzodkiewki nie jest zbyt trudna, a sama roślina wymaga niewiele miejsca do rozwoju. Aby jednak mieć pewność, że zbierzemy dorodny plon, należy o nią zadbać. Z tym domowym sposobem zbierzecie plony, o jakich zawsze marzyliście.
„Zimne Ogrodniki” to typowe dla polski ochłodzenie między 12, a 15 maja, z czego datą graniczną jest taka zwana „zimna Zośka”. Ogrodnicy przywykli do tego, że w okres ten jest cykliczną anomalią pogodową.Niestety, okazuje się, że ta może ulec znaczącemu wydłużeniu. Synoptycy zapowiadają, że do ochłodzeń może dojść nawet tydzień wcześniej. Co to oznacza dla naszych upraw?
Usuwanie liści pomidorów to popularna praktyka, którą wykorzystuje wielu ogrodników. Jeśli wiecie, jak przeprowadzić ten proces, możecie na tym wiele skorzystać.Jednakże niepoprawne przeprowadzony zabieg pielęgnacyjny zwiastować będzie same kłopoty. Czy znacie kolejność obrywania liści? Ma ona niebagatelne znaczenie.
Koperek to bardzo cenna przyprawa, a zarazem zioło, które wykorzystujemy w kulinariach. Patrząc na jego cenę w sklepach, zdecydowanie warto posadzić go w ogrodzie, zwłaszcza gdy lubujecie się w aromatycznych, ziołowych sosach.Koper w ogrodzie pełni jednak o wiele ważniejszą funkcję niż wydawanie cennych plonów. Okazuje się, że doskonale sprawdza się on w odstraszaniu insektów. Przy okazji, czy wiecie, koło czego go posiać?
Naturalne nawozy zyskują coraz większe grono zwolenników. Ogrodnicy doceniają je nie tylko ze względu na ekologię, ale również przez znacznie niższą cenę pozyskania niż specjalistycznych, chemicznych odpowiedników.Okazuje się, że jedne z najbardziej popularnych środków wspomagających wzrost roślin stają się wspaniałym nawozem do oleandra. Czy wiecie, o jakiej mieszance mowa? Wystarczą tylko dwa składniki.
Maj w tym roku zapowiada się wyjątkowo ciepło, podobnie jak pierwsza połowa kwietnia. Jednakże nie oznacza to, że możemy być w pełni spokojni o swoje rośliny.Majowe przymrozki są prawdziwą zmorą ogrodników. Nie bez powodu o 15 maja mówi się jako o „zimnej Zośce”, podczas której często dochodzi do znacznego spadku temperatury. Czy mimo to istnieje sposób na to, jak uratować rośliny po majowych przymrozkach?
Chociaż każdy z nas lubi roślinki w ogrodzie, nie każdy wie, jakich z nich lepiej tam nie sadzić. Okazuje się bowiem, że kilka z nich to tak zwane ekspansywne rośliny.Te niestety nieumiejętnie pielęgnowane szybko rozprzestrzenią się na cały nasz ogród, powodując prawdziwą katastrofę. Czy wiecie, jakich z nich najlepiej unikać, aby nie narazić się na nieprzyjemności?
Mimo że pogoda w majówkę wyjątkowo wytrzymała, już dziś nastąpi załamanie pogody, które przewidywali synoptycy. IMGW ostrzega przed nagłymi burzami i znacznym załamaniem pogody.Jeśli otrzymaliście alerty RCB w związku z prognozami, nie lekceważcie ich. Może być naprawdę niebezpiecznie, a prócz ulewnych deszczy możemy spodziewać się nawet opadów gradu.
Naturalne nawozy do roślin cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ogrodników nie bez powodu. Są one często znacznie tańsze od specjalistycznych środków, a przy tym o wiele bardziej ekologiczne.Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób zapewnić sobie ogromne plony, koniecznie wypróbujcie ten patent w swoim ogrodzie. Działa on nawet lepiej niż soda i drożdże.
Zapewne każdy z was widział taki trawnik kilka razy w życiu. Pozornie ładny, w teorii nawet zadbany, ale jednak jakiś „niepełny”. Niestety, łyse placki na trawniku to zmora wielu ogrodników.Tak zwany „łysy trawnik” wynikać można z różnorodnych przyczyn, aczkolwiek najczęściej jest to wywołane nieodpowiednią pielęgnacji. Na szczęście można temu zaradzić w kilku prostych krokach.
Prognoza pogody na maj uległa kolosalnym zmianom. Meteorolodzy alarmują, że po jednym z najcieplejszych kwietni od 3 dekad, maj ma szanse na pobicie kolejnego historycznego rekordu.Czy w tym roku czeka nas kryzys na rynku rolniczym? Czy upały i susze zrujnują całkowicie plony? Nie ulega wątpliwości, że pogoda w 2024 roku nie sprzyja ogrodnikom.
Wielkimi krokami zbliża się do nas sezon truskawkowy. Dla plantatorów jest to ogromne wyzwanie, bowiem owoce te zwykle zbierane są ręcznie.Pytanie tylko, jak wielu pracowników będzie chętnych do pracy. Czy na zbieraniu truskawek można sporo zarobić? Okazuje się, że stawki za tę pracę w ostatnich latach znacząco wzrosły.
Pająki to bardzo interesujące stworzenia. Jedni się ich boją, inni je podziwiają, chociaż wszyscy wiedzą, że nie powinno się ich zabijać, gdyż stanowią one bardzo ważną część ekosystemu.Czy jednak chcemy gościć je w domu? Wątpliwe. Dlatego przedstawiamy Wam humanitarne sposoby na pozbycie się pająków z domu. Z tymi metodami żaden pająk nie ma szans.
Zdarzyło Wam się kiedyś, że rzodkiewka, zamiast prawidłowo rosnąć, rozwija swoje liście, a jej korzenie pozostają mizerne? Jeśli tak to z pewnością pamiętacie, jak ogromną irytację to w Was wzbudziło.Uprawa rzodkiewki mimo to należy do stosunkowo prostych. Fakt, że roślina rozwija się niepoprawnie, wynika często z zaniedbań pielęgnacyjnych. Jakich błędów należy unikać?
Borówka amerykańska to przepyszny dodatek do owsianek, ciast i słodkich deserów. Ze względu na jej wysokie ceny w sklepach, wiele osób decyduje się na jej samodzielną uprawę.Co ciekawe, roślina ta nie jest trudna w pielęgnacji, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie stanowisko pod jej uprawę. Istnieje jednak jeden patent, który sprawi, że borówka obrodzi piękniej niż kiedykolwiek.