Pająki na ogół nie wywołują w nas pozytywnych skojarzeń, niektóre osoby cierpią wręcz na arachnofobię. W Polsce jednak nie mamy raczej do czynienia z groźnymi gatunkami tych stawonogów, poza kilkoma wyjątkami.Z pająkami mamy styczność na co dzień, zamieszkują one nawet nasze domy. Mogą być pożyteczne i stanowią ważny element ekosystemu, ale i tak warto mieć się na baczności. Szczególne obawy budzi jeden gatunek pająka.
Niegdyś często spotykany w ogrodach, dzisiaj nieco zapomniany. A szkoda! Dżem, kisiel czy kompot agrestowy to prawdziwe rarytasy. Jeśli chcemy się nimi cieszyć na co dzień, warto uprawiać agrest w swoim ogrodzie.Te krzewy owocowe są niezwykle wdzięczne w uprawie i przestrzegając kilku prostych trików, możemy co lato cieszyć się całymi koszami owoców.
Wielu z nas posiada na strychach czy w piwnicach relikty poprzedniej epoki. Niekiedy są to prawdziwe skarby, innym razem przedmioty, których czasy świetności przypadły na okres PRL. Ale czy rzeczywiście są one bezwartościowe?Kolekcjonerzy zawzięcie poszukują rzeczy z czasów Polski Ludowej. Dotyczy to różnego rodzaju przedmiotów, w tym również książek, których niektóre egzemplarze osiągają zawrotne ceny.
Czym powinien charakteryzować się piękny trawnik? Marzy nam się bujna, zielona trawa z gęsto usianymi źdźbłami i bez chwastów. Te ostatnie są zmorą każdego ogrodnika. Jak się z nimi rozprawić raz na zawsze?Niezależnie od tego, czy mamy niewielki skrawek ziemi przed domem, czy dysponujemy dużym ogrodem, trawnik to zawsze nieodzowny element i wizytówka każdej posesji. Warto zastosować kilka trików, by o niego zadbać.
Przełom kwietnia i maja to czas kwitnienia niezwykle efektownych krzewów, które Polacy wręcz uwielbiają. Kwiaty lilaka, potocznie zwane bzem, urzekają swoim zapachem i pięknie wyglądają. Nic więc dziwnego, że chętnie wykorzystuje się je do tworzenia bukietów.Bez roztacza w mieszkaniu cudowny aromat i pasuje do niemal każdej aranżacji. Warto zastosować metodę, dzięki której te piękne kwiaty jeszcze dłużej będą zdobiły wnętrza naszych domów. Jakie triki pomogą przedłużyć trwałość bzu?
Wraz z nastaniem wiosny eksperci alarmują o zwiększonej aktywności kleszczy. Chociaż pasożyty te obecne są w naszym środowisku przez cały rok, to wzrost temperatur sprzyja ich namnażaniu i szczególnie wtedy dotkliwie odczuwamy ich obecność. Jak się przed nimi bronić?Oprócz korzystania z różnego rodzaju środków ochrony przed insektami, warto powziąć bardziej zdecydowane kroki, by raz na zawsze pozbyć się kleszczy z naszego otoczenia. Jak się okazuje, pajęczaki te szczególnie upatrzyły sobie pewne miejsca i rośliny w naszym ogrodzie.
Już niedługo rozpocznie się sezon komunijny. Dla wielu z nas to nie tylko okazja do świętowania, ale również kłopoty. Jaki prezent na komunię wybrać? Co aktualnie jest na czasie?Okazuje się, że kupno roweru, czy elektroniki jest już passe. Jeśli jesteście ciekawi, z jakiego prezentu na komunię na pewno ucieszy się wasz bliski, koniecznie czytajcie dalej.
Wielkanoc już jutro, a to sprawia, że mnóstwo Polaków zadaje sobie pytania dotyczące różnych aspektów zachowania się w kościele. Część wiernych nie wyobraża sobie uczestnictwa we mszy świętej bez ofiarowania wybranej sumy pieniędzy. Teraz zastanawiają się, ile powinno się “dać na tacę” w czasie świąt wielkanocnych. Kościół stanowczo odpowiada.
Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń, jakie możemy otrzymać na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od 2024 roku wzrasta kwota tego świadczenia. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymywać więcej pieniędzy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca mnóstwo dodatków, które mogą zasilić Twój domowy budżet. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że seniorzy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze, jeśli złożą jeden bardzo prosty wniosek. O co chodzi i jak skorzystać z tej oferty?
Truskawki to jedne z ulubionych owoców Polaków. Przepadają za nimi nie tylko dzieci. Są składnikiem wielu pysznych deserów, ale doskonale smakują też prosto z krzaków. Aby cieszyć się własnymi truskawkami, trzeba się niestety napracować. Jeśli zadbamy o nie jesienią, w czerwcu będziemy zrywać dorodne owoce. Kilka prostych zabiegów pomoże utrzymać krzaczki truskawek w dobrym stanie w zimowym okresie. Ważne, aby wykonać je w odpowiednim momencie jesieni.
Ile razy pojawią się w naszym domu lub w ogrodzie, mamy zmartwienie. Z każdą chwilą wydaje się, że jest ich coraz więcej. Szukamy rozwiązań, jak pozbyć się ich raz na zawsze, niestety bezskutecznie.Mowa o mrówkach, których wizyta w naszym ogrodzie oznaczać może poważne szkody. Mrówki: drążą tunele, przez co wysuszają ziemię, niszczą korzenie, ogryzają młode pędy roślin. Warto wytoczyć na nie skuteczną broń.
Każdy właściciel ogrodu położonego między innymi domami chciałby móc w spokoju usiąść i delektować się spokojem bez ciekawskich spojrzeń sąsiada. Służą temu szczelne ogrodzenia lub gęste żywopłoty, które są nie tylko skuteczne, ale też, o ile o nie dbamy, dodają posesji uroku. Jak dotąd w roli zielonych ogrodzeń doskonale sprawdzały się tuje. Ich popularność przez ostatnie lata była ogromna, szkółki roślin i sklepy ogrodnicze oferowały wiele rodzajów tui. Ostatnio ten krzew został zdecydowanie zdetronizowany, a jego miejsce zajęła inna, również zimozielona roślina.
Ślimaki to prawdziwa zmora właścicieli ogrodów i grządek. Liście nawet najpiękniejszych i cennych roślin potrafią zniknąć w oczach w ciągu kilku dni. Od lat szczególnie uciążliwe są ślimaki nagie, które tłumnie pojawiły się w naszych ogrodach.Każdego roku usiłujemy walczyć ze ślimakami na różne sposoby. Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu? Mamy na to niezawodną receptę.
Koniec września to ostatni dzwonek, by przyciąć lawendę. Jednak, by dać szansę wieloletniej krzewince na rozrośnięcie się i piękne kwitnienie w przyszłym sezonie, należy to zrobić prawidłowo.Okazuje się, że dla wymagającej lawendy wszystko ma znaczenie. Zarówno narzędzia jakich użyjemy, a także to, kiedy to zrobimy. Okres po 15 września to za mało, trzeba się jeszcze dokładnie przyjrzeć księżycowi.
Mszyce to małe, włochate robaczki w kolorze żółtym, różowym, zielonym lub czarnym, z którymi prawdopodobnie każdy ogrodnik musi wcześniej lub później się zmierzyć. Jeśli w naszych uprawach jest względnie mało mszyc, mogą zostać unieszkodliwione przez ich naturalnych wrogów. Mszyce rozmnażają się jednak bardzo szybko, a to oznacza, że nagle możemy mieć ich całą kolonię. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na mszyce jest domowy środek zawierający popularną przyprawę.
Sezon na grzyby trwa. Grzybiarze już zacierają ręce, bo ładnych sztuk nie brakuje. Chętnie wymieniają się doświadczeniami i rekordowymi okazami. Ale maślaki i smardze to mało. Jeden grzyb szczególnie pozostaje w kręgu ich zainteresowań i marzeń.W naszych lasach w ostatnich latach pojawił się grzyb, którego nie było tu przez 100 lat. Gąbka sosnowa, bo o niej mowa to bardzo rzadki, smaczny i zdrowy grzyb. Ze względu na swoje walory uznawana jest za najdroższy grzyb świata.
Gdy mieszkamy w bloku, apartamentowcu czy kamienicy, klatka schodowa i przestrzeń między mieszkaniami należy do tzw. części wspólnych. Jej utrzymanie opłacamy zwykle w czynszu lub opłatach administracyjnych.Nie znaczy to jednak, że możemy używać ich jak nam się podoba. Są wspólne, czyli i nasze i innych lokatorów, a to znaczy, że musimy trzymać się pewnych zasad. Nieprzestrzeganie ich może skończyć się nawet mandatem. Tak było w przypadku mojego sąsiada.
Życie pisze czasem niewiarygodne scenariusze, ale sytuacja pana Tomasz z Gryfina mogłaby być tematem komedii absurdów. Trzeba jednak podkreślić fakt, że nie doszłoby do tego, gdyby nie nieuczciwość sąsiada.Pan Tomasz zgodził się na pewien układ z sąsiadem, w wyniku którego został pozbawiony klatki schodowej prowadzącej do jego mieszkania. Co gorsze, urzędnicy nie pomagają rozwiązać patowej sytuacji, a pan Tomasz i jego partnerka z dziećmi chwytają się różnych rozwiązań, by… wejść do domu.
Każdy kto raz spotkał się w swoim ogrodzie z Rdestowcem japońskim wie, jaki z niego ciężki przeciwnik. Rośnie w ekspresowym tempie, ogranicza dostęp do światła innym roślinom, a jego silne kłącza mogą rosnąć nawet 3 m w głąb ziemi i uszkodzić np. naszą kostkę przed domem.Wielu ogrodników zastanawia się, jak skutecznie pozbyć się go z ogrodu. Rzeczywiście, aby usunąć Rdestowiec japoński trzeba dużo pracy i cierpliwości.
Czyszczenie zlewu to często duży kłopot. Zlewozmywaki granitowe wyglądają pięknie na początku użytkowania, potem ciężko pozbyć się brudu i plam bez stosowania mocnych środków chemicznych z wybielaczami.Zlewy wykonane ze stali nierdzewnej też nie jest łatwo domyć, a jeśli nie wytrzemy zlewu po myciu do sucha, powstaną nieestetyczne zacieki. Istnieje jednak zaskakująco skuteczna metoda na wyczyszczenie zlewu stalowego, którą stosowały już nasze babcie.
Opłatą abonamentową za użytkowanie radia i telewizora objęte jest każde gospodarstwo domowe, w którym znajduje się co najmniej jeden taki odbiornik. Nie ma znaczenia liczba mieszkających osób, liczą się tylko zarejestrowane urządzenia RTV. Co ważne, za radio samochodowe nie musimy uiszczać opłaty.Abonament RTV dotyczy tylko użytkowania telewizora i nie daje dostępu do programów stacji telewizyjnych oferowanych przez różnych nadawców. Ile zapłacimy za abonament RTV w 2024 r.?
Ścierki kuchenne to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Żadna gospodyni nie wyobraża sobie bez nich gotowania i sprzątania. Ścierki kuchenne są przydatne przy codziennym sprzątaniu nawet jeśli mamy zmywarkę, przenoszeniu gorących naczyń czy przecieraniu kuchennych blatów i stołów. Częste użycie i ciągłe pranie sprawiają, że ścierki kuchenne szybko się niszczą. Ale jest prosty sposób, który sprawi, że ścierka będzie jak nowa. Jak prać ścierki? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.
Zbliża się Wszystkich Świętych. Wielu Polaków ruszy wtedy na groby swoich bliskich. Aby uczcić ich pamięć, będą kłaść przy nich wieńce i znicze. Wszystkim zależy, by świece paliły się jak najdłużej. Okazuje się, że jest bardzo prosty sposób na przedłużenie czasu palenia się znicza. Jak wybrać znicz na grób, który będzie długo się palił bez kopcenia? Co wpływa na długość palenia się zniczy? Znaczenie ma nie tylko wielkość znicza, ale sam wsad oraz knot.
Wiemy już, że soda oczyszczona to niezwykły, tani środek, który ma wiele ‚poza kuchennych’ zastosowań. Może być między innymi genialnym kosmetykiem do twarzy. Ale to nie jedyne jej zastosowanie w łazience. Znamy jeszcze przynajmniej cztery! Soda oczyszczona kojarzy nam się ze składnikiem używanym w kuchni przy pieczeniu. Jednak jak się okazuje, ten bardzo powszechny i tani środek ma dużo więcej zastosowań, niż można byłoby się spodziewać. Można ją wykorzystać również jako naturalny środek do prania. Znamy aż cztery świetne zastosowania.
Pieprz w młynku jednorazowym można regularnie uzupełniać i nie przepłacać na kupno kolejnych młynków. Wystarczy odpowiednio podważyć plastikową główkę młynka, wsypać nowe ziarenka i ją zakręcić. Nic prostszego. I bardziej ekonomicznego.Pieprz w świeżo zmielonej wersji to prawdziwy raj dla podniebienia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że plastikowy młynek, w którym możemy go kupić, wcale nie musi zostać przez nas wyrzucony. Można użyć go ponownie w banalnie prosty sposób! W ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy i będziemy mogli cieszyć się smakiem bez zbędnych kosztów.
Sposoby, jakie znała nasza babcia, są czasem najlepszym i najprostszym rozwiązaniem na utrzymanie porządku w naszym domu. Jeśli męczy cię nieprzyjemny zapach z lodówki, mimo że pucujesz ją i dbasz o to, by jedzenie się nie psuło, najlepiej włożyć do niej watę z odpowiednim dodatkiem.Babcia nieraz miała zaskakujące sposoby w kwestii dbania o gospodarstwo domowe. Najczęściej przy użyciu produktów codziennego użytku. Choć pomysł z trzymaniem waty w lodówce wydaje się zaskakujący, to jest bardzo skuteczny. Pomaga zwalczyć nieprzyjemny zapach, który może pochodzić z jedzenia. Efekt będzie zaskakujący – zapomnisz, jak to jest krzywić się po otwarciu drzwi lodówki!
Ziemniaki poza swoimi wyjątkowymi walorami smakowymi mają całą masę zalet, które wykorzystamy nie tylko w kuchni. Do czego jeszcze mogą nam się przydać, jeżeli nie do ugotowania pysznego obiadu? Te 10 zastosowań zdziwi wszystkich. Choć niektórzy nie wyobrażają sobie, by mogło ich zabraknąć na obiadowym talerzu, ziemniaki zostały przywiezione do Europy dopiero w XVI wieku, a swoją sławę zawdzięczają hiszpańskiemu konkwistadorowi, Francisco Pizarro. Co ciekawsze, z początku mało kto doceniał ich smak, ale jak się okazuje, kuchnia wcale nie jest jednym miejscem, w którym mają swoje zastosowanie.