DomekIOgrodek.pl
budowa domku

Ile kosztuje budowa domku do 35 m²?

13 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Domki o wielkości do 35 m² mają wiele zalet. Większość z nich można wybudować bez konieczności uzyskiwania zgody na rozpoczęcie pracy. Co więcej, większość z nich ma także korzystną cenę, gwarantując przy tym komfort zarówno osobom pragnącym w takiej konstrukcji mieszkać przez cały rok, jak i tym, którzy chcą korzystać z niej wyłącznie sezonowo. Ile kosztuje budowa domu do 35 m²?

Jaki jest koszt budowy domu do 35 m²?

Trudno jednoznacznie wskazać, ile kosztuje budowa domku do 35 m², ponieważ na cenę tego rodzaju konstrukcji ma wpływ wiele czynników, wśród których są:

 • przeznaczenie danego domku – cena zazwyczaj zmienia się w zależności od tego, czy konstrukcja ma być całoroczna, czy jedynie sezonowa,

 • liczba pięter – im więcej kondygnacji ma mieć domek, tym prawdopodobnie wyższa będzie jego cena,

 • rodzaj wybranych fundamentów – konstrukcja może zostać postawiona na tańszym podłożu wykonanym z betonowych bloczków, rur szalunkowych lub płyty fundamentowej, której wykonanie jest najdroższe z trzech wymienionych opcji,

 • montaż instalacji, co wiąże się również z przeznaczeniem domku,

 • dodatkowe wyposażenie domku,

 • chęci posiadania takich elementów konstrukcji jak balkon czy taras.

Część firm określa to, jaki jest koszt budowy domu do 35 m², biorąc pod uwagę głównie jego wielkość. Jednak często znacznie korzystniejsze przy ustalaniu kosztorysu jest zwrócenie uwagi na inne kwestie, wiążące się z jak najlepszym dostosowaniem konstrukcji do oczekiwań osób, które mają w niej zamieszkać. Dzięki temu zyskuje się pewność, że dany domek przypadnie do gustu wszystkim domownikom.

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie gotowe i wstępnie wycenione projekty, co pozwala już na etapie konsultowania swoich oczekiwań z daną firmą, określić spodziewany koszt budowy domu do 35 m². Ceny za najmniejsze tego rodzaju konstrukcje zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od wymienionych wcześniej czynników mogą one wzrosnąć nawet do 100 tysięcy złotych. Przed złożeniem zamówienia na daną konstrukcję, warto sprawdzić, co dokładnie obejmuje jego cena, szczególnie jeśli komuś zależy na montażu instalacji lub dodatkowych elementów.

Domek całoroczny czy letniskowy – czym się od siebie różnią i ile wynosi ich cena?

Planując budowę domku do 35 m², należy przemyśleć, czy ma być to konstrukcja całoroczna, czy jedynie letniskowa. Pierwsza będzie odpowiednia, jeśli planuje się mieszkanie w niej nie tylko w okresie wakacyjnym, lecz także wiosną, jesienią, czy zimą. To rozwiązanie zazwyczaj jest jednak droższe, ponieważ wymaga montażu dodatkowych instalacji.

Stawiając na domek całoroczny, trzeba pamiętać o:

 • wykonaniu ociepleń podłogi, dachu oraz ścian, aby w chłodniejszych miesiącach do wnętrza domku nie dostawało się zimno,

 • montażu instalacji elektrycznej,

 • montażu instalacji hydraulicznej zarówno w łazience, jak i w kuchni lub aneksie kuchennym,

 • zadbaniu o odpowiednie ogrzewanie domku, dzięki czemu nawet spędzanie w nim zimowych nocy nie będzie niemożliwe. Warto przy tym zaznaczyć, że dostępnych jest wiele sposobów ogrzewania tego rodzaju konstrukcji, które różnią się od siebie zarówno komfortem zapewnianym domownikom, jak i ceną,

 • montażu okien PCV, zapewniających całkowitą szczelność,

 • założeniu odpowiednich drzwi, które, podobnie jak okna, powinny być całkowicie szczelne i antywłamaniowe.

Instalację oraz montaż wyżej wymienionych elementów zazwyczaj trzeba doliczyć do ceny samego domku. Co więcej, w przypadku wyboru całorocznej konstrukcji do 35 m² prawdopodobnie również rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń będzie inne po to, aby stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania, potrzebne szczególnie w przypadku domków całorocznych. Warianty letniskowe są za to mniej kosztownym, a przy tym doskonałym, wyborem dla osób chcących wybudować miejsce do spędzania czasu w czasie wakacji czy urlopu.

Jakie zalety ma budowa domku do 35 m²?

Mniejsze konstrukcje, liczące do 35 m² wielkości, zyskały popularność przede wszystkim za sprawą znacznie uproszczonej biurokracji związanej z postawieniem tego rodzaju domku. Przy spełnieniu określonych w prawie warunków, czyli postawieniu niewielkiego, parterowego domku, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na jego budowę. Wystarczy jedynie zgłosić chęć postawienia tego rodzaju konstrukcji do odpowiedniego organu.

Wbrew pozorom, budowa domku do 35 m² to również wybór niewielkiego, ale przy tym komfortowego miejsca do spędzenia czasu dla jednej, dwóch, a nawet większej liczby osób, jeśli myśli się o wariancie letniskowym. Odpowiedni układ pomieszczeń i rozmieszczenie ich wyposażenia w przemyślany sposób pozwoli stworzyć wygodną dla każdego z domowników przestrzeń, również do wykorzystania całorocznego.

Na atrakcyjność tego rozwiązania wpływa także to, ile kosztuje budowa domku do 35 m². Tego rodzaju konstrukcje są zazwyczaj znacznie tańsze niż większe warianty przeznaczone zarówno do mieszkania sezonowego, jak i całorocznego. Co więcej, mniejsze domki letniskowe często nie wymagają inwestycji w droższe fundamenty. Dzięki temu zrealizuje się swoje marzenie o posiadaniu własnego lokum, w którym komfortowo można spędzić wakacje, urlop czy po prostu zamieszkać bez konieczności posiada dużej sumy pieniędzy.

Komu zlecić budowę domku do 35 m²?

Chcąc mieć pewność, że budowa domku do 35 m² zostanie przeprowadzona prawidłowo, warto zlecić to zadanie renomowanej firmie, która ma w swojej ofercie wykonywanie stabilnych, a przy tym ładnych konstrukcji letniskowych oraz całorocznych. Choć to, ile kosztuje budowa domku do 35 m², bez wątpienia ma wpływ na wybór określonej firmy, warto upewnić się również, że niższa cena postawienia danego lokum nie jest związana z użyciem mniej trwałych surowców.

Dobrze też wybrać firmę, która dopasuje dane lokum do potrzeb wszystkich domowników, a nie wybuduje jedynie domek o określonej wielkości. Chcąc się upewnić, że określeni specjaliści wykonują swoją pracę sumiennie, a stworzone przez nich konstrukcje będą solidne i estetyczne, dobrze zapoznać się również z ich wcześniejszymi realizacjami. Dzięki temu zyskasz pewność, że stworzony dla Ciebie domek przypadnie do gustu domownikom. Dobrze też, aby dana firma zajmowała się również transportem, rozładunkiem i montażem wybranej konstrukcji.

FAQ:

1. Ile kosztuje budowa domku do 35 m²?

Ceny budowy domków o wielkości do 35 m² zależą od wielu czynników. Rozpoczynają się one już od kilkunastu tysięcy złotych. Z kolei najdroższe konstrukcje kosztują ponad 100 tysięcy złotych.

2. Od czego zależy cena budowy domu do 35 m²?

Na cenę budowy domu do 35 m² wpływ ma m.in. przeznaczenie danej konstrukcji, montaż określonych instalacji, liczba pięter, wybrane fundamenty oraz dodatkowe elementy takie jak balkon, taras czy określone wyposażenie.

3. Komu zlecić budowę domku do 35 m²?

Budowę wybranego lokum warto powierzyć renomowanej firmie, która zaproponuje postawienie danego domku w korzystnej cenie, a także dołoży wszelkich starań, żeby określona konstrukcja odpowiadała na wymagania domowników.

Tekst zewnętrzny

Tagi:

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Architektura

Chcą zburzyć dom Pana Krzysztofa. Wszystko przez biurokrację

Czytaj więcej >
Free-Photos / Pixabay

Architektura

Projekt umożliwiający budowę domu do 70m2 bez pozwolenia. Specjalista rozwiewa wątpliwości

Czytaj więcej >

Architektura

Nieprzyjemne znalezisko w ogrodzie przy nowym domu

Czytaj więcej >

Architektura

Tylko u nas: Specjalista w branży deweloperskiej i twórca “Oceniamy Deweloperów” opowiedział o swoim projekcie

Czytaj więcej >

Architektura

Ściany fundamentowe: rodzaje i sposoby budowy

Czytaj więcej >

Architektura

Grzejnik konwektorowy: dlaczego warto?

Czytaj więcej >