Jak pozbyć się nornic? Zapomnij o trutkach i przekopywaniu ogrodu. Nornice wypłoszysz dzięki niektórym roślinom. Ich zapach drażni szkodniki, które szybko znajdą sobie inne miejsce. Skuteczne są również inne metody jak sypanie cynamonu, czy odstraszacze dźwiękowe. Niektórzy zabezpieczają rośliny specjalną siatką lub przekopują cały ogród. To bardzo czasochłonne zajęcia. Inni stosują środki chemiczne. Środki te szkodzą nie tylko nornicom, ale i innym zwierzętom ogrodowym, ptakom, a nawet psom i kotom. Jak pozbyć się nornic? Szkodniki wypłoszymy w bardzo prosty sposób, nie szkodząc środowisku i nie tracąc na to dużo czasu i nakładu pracy.Jeśli w naszym ogrodzie pojawiły się nornice, wystarczy, że posadzimy w nim rośliny, których zapach jest dla nornic odstraszający. Podobnie działa między innymi mielony cynamon lub suszone pędy bluszczu. Jak pozbyć się nornic? Mamy jeszcze 3 skuteczne metody.
Kuny to małe zgrabne i smukłe stworzenia o futrzanym ogonie. Na Ziemi żyje wiele gatunków tych zwierząt, jednak człowiekowi najbliższa jest kuna domowa. Potrafi wejść, praktycznie wszędzie, bywa uciążliwa dla człowieka, jak i naszych pupili. Dzisiaj, powiemy Wam, jak poradzić sobie z tymi stworzeniami.
Wanna kojarzy się przede wszystkim z łazienką - z higieną i relaksem, odrobiną czasu dla siebie. Okazuje się, że jej przeznaczenie może być też nieco inne, dla niektórych możliwe, że dość eksperymentalne. Jej zupełnie nowe zastosowanie odkrył pewien pasjonat ogrodnictwa, który miał akurat na zbyciu starą wannę i postanowił zrobić z niej oczko wodne. Stara wanna to duży kłopot - bo co zrobić z tym wielkim niepotrzebnym sprzętem, który już nigdy nie zostanie ponownie wykorzystany? Mamy na to bardzo kreatywne rozwiązanie!
Mogłoby się wydawać, że przełom stycznia i lutego jest zbyt wczesnym momentem na sadzenie jakichkolwiek warzyw. Okazuje się jednak, że część z nich dobrze znosi niskie temperatury i przejściowe mrozy. Jeśli zdecydujesz się posiać je w lutym, już na początku wiosny będziesz mógł cieszyć się pierwszymi własnymi plonami. Luty jest pierwszym miesiącem w roku, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, pozwala na sianie warzyw w ogrodzie. Choć istnieje ryzyko przymrozków, niektóre rośliny są na tyle wytrzymałe, że można zaryzykować.
Kiedy przycinać tuje? Te iglaste drzewa stanowią niezwykle popularną ozdobę w ogrodzie dzięki swojej pięknej prezencji. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie je przycinać, inaczej urosną w nieregularne i mało estetyczne kształty. Niżej wszystko wyjaśniamy. Przycinając tuje przede wszystkim nadaje się im kształt. Roślina ta ma dużą tendencję do rozrastania, przez co zaczyna brzydko wyglądać. Bez przycinania końcówki gałęzi mogą także usychać.
Łąki, które zdobione są przez powyższą żółtą roślinę wyglądają pięknie i malowniczo, przez co ludzie często decydują się sadzić ją w swoich ogródkach czy na działkach. Niestety taka decyzja często źle się kończy.Eksperci nie szczędzą słów i ostrzegają przed nią już od dobrych wielu lat. Jej zgubny wpływ na okoliczny ekosystem jest ogromny, a jej duża zdolność do rozprzestrzeniania tylko potęguje problem.
Czosnek jest niezwykle popularną byliną, która stanowi podstawę wielu potraw z całego świata. Kiedy jest najlepszy moment na sadzenie czosnku? Jak pielęgnować czosnek, aby zebrać duże plony? Poniżej zdradzamy najważniejsze informacje, dzięki którym Twoja uprawa czosnku będzie najlepsza. Czosnek jest zarówno warzywem, jak i przyprawą, która nadaje potrawom doskonale znany, charakterystyczny aromat i smak. Co więc trzeba zrobić, aby posadzony czosnek wyrósł i był pyszny?
Krety nie zapadają w sen zimowy, przez co ich obecność w ogrodzie wcale nie jest niecodzienna. Oczywiście nie kopią nor tak często, jak wiosną czy latem, jednak wiele osób widuje je w miarę regularnie nawet w styczniu. Jeśli i Twój ogród ma problem z kretami, mamy świetne wieści - z poniższym patentem poradzisz sobie z nimi z łatwością. Krety potrafią mocno uprzykrzyć życie, chociaż podczas przekopywania ogrodu wyjadają owadzie szkodniki, które często podjadają korzenie roślin. Niestety silnie ingerują w wygląd działki poprzez kopce. Dlatego, jeśli nie chcesz ich widzieć, użyj tego sposobu.
Styczeń nie kojarzy się zbyt często z pracami ogrodniczymi, jednak nawet w tym miesiącu można zrobić kilka rzeczy, które ułatwią zadania ogrodnicze w przyszłości. Dzięki nim Twoje pomidory zachwycą nie tylko pięknymi i dorodnymi owocami, lecz również soczystością i intensywnym smakiem. Pomidory z własnej uprawy zawsze smakują obłędnie. Jeśli chcesz, aby Twoje krzaczki dały w tegorocznym sezonie cudowne plony, zastosuj się do poniższych porad.
Planujesz stworzenie przy swoim domu nastrojowego, zaczarowanego ogrodu? Wbrew pozorom o końcowym efekcie w zdecydowanie większym stopniu niż budżet zdecyduje pomysłowość dotycząca ogrodowych roślin i dekoracji. Oto garść pomysłów, jak przeistoczyć swój zielony zakątek w bajkę. Korzystając z kilku sprawdzonych inspiracji, stworzysz w swoim ogrodzie spokojną zieloną oazę, która dodatkowo wyposażona w funkcjonalne lampy ogrodowe marki Philips będzie zachwycała domowników i gości również po zmroku!
Żywopłot nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem jest przycinanie. Dzięki temu możemy ujarzmić zbyt rozrastające się pędy i nadać regularny kształt krzewom. Poza tym zabieg sprzyja zagęszczaniu się żywopłotu, dzięki czemu stanowi on doskonałą osłonę od sąsiadów czy wiatru. Kluczowy dla powodzenia cięcia jest odpowiedni sprzęt. Sprawdź, jakie nożyce do żywopłotu wybrać i czym kierować się przy zakupie.
Dzikie zwierzęta zagryzły na podwórku jednego z mieszkańców Boguchwały sarnę. Zwłok niestety posiadacz ziemi, musi pozbyć się sam. Wynika to z ustawy. W przypadku, gdy taka sytuacja ma miejsce, a ciało poszkodowanego dzikiego zwierzęcia znalazło się na prywatnej posesji, nie ma co liczyć na pomoc urzędników i służb porządkowych. Właściciel musi pozbyć się zwłok samodzielnie, w ten sposób mamy skonstruowane prawo.
W obecnych czasach najchętniej wszystko mielibyśmy natychmiast. W kwestiach ogrodu nie jest inaczej. Natura rządzi się swoimi prawami i ustala prędkość wzrostu roślin. Wiele osób wybiera zatem już wyrośnięte krzewy. Jest to rozwiązaniem słusznym, aczkolwiek kosztownym i dość ryzykownym, ponieważ nie wiadomo, czy dana roślina się dobrze przyjmie. Zamiast więc starać się, czasem aż za bardzo, najlepiej sięgnąć po rozwiązanie idealne - w tym wypadku będą to rośliny, które rosną szybko i okazale.
Mleko posiada właściwości, które mogą pomóc twoim roślinom. Stosując je w odpowiednich proporcjach, możesz spodziewać się naprawdę dobrych efektów. W tym artykule przybliżymy dokładniej temat związany z zastosowaniem tego powszechnego składnika w hodowli roślin.Mleko działa cudownie na rośliny, dodatkowo chroni i dezynfekuje glebę. Ogrodnicy korzystają z tych świetnych właściwości, aby poprawić jakość swoich roślin. Mleko posiada wiele właściwości determinujących to, że stosujemy je nie tylko do porannej kawy, czy płatków śniadaniowych. Przydaje się także na złagodzenie podrażnień po oparzeniu słonecznym, oraz do czyszczenia butów. Okazuje się również, że mleko możemy stosować także w ogrodnictwie.
Piękny i zadbany trawnik przed domem jest wizytówką naszej posiadłości. Gdy wiemy, jak o niego zadbać, mamy możliwość posiadania naprawdę pięknie zielonego dywanu, który umożliwi idealny relaks w wolnej chwili.Pierwsze podjęte działanie po zimie to dokładne grabienie trawy. Wykorzystaj do tego grabie wachlarzowe, które usuną wszystkie wyschnięte źdźbła. Należy również usunąć fragmenty obumarłych roślin, które mogą być przyczyną chorób i przyciągać szkodniki. Jeśli na powierzchni trawnika pojawił się filc, mogą się okazać konieczne specjalistyczne zabiegi. Jednym z nich jest wertykulacja. Kolejny zabieg to aeracja, czyli napowietrzenie murawy. Polega on na nakłuwaniu gleby - dotlenia, pobudza wzrost i wzmacnia.
Skorupki od jajek możemy zastosować na dwa bardzo ciekawe sposoby. Jeśli już je poznasz, na pewno nie wyrzucisz więcej tych cennych elementów do śmietnika. Wszystkie rodzaje jajek nadadzą się idealnie do tych zabiegów. Choć oczywiście nie musimy wspominać, że najlepiej kupować tylko te jajka, które pochodzą od kur z wolnego wybiegu.
W jednym z odcinków poprzedniej serii teleturnieju "Milionerzy" pojawiło się pytanie, które mogłoby zbić z tropu niejednego gracza, niezwiązanego z ogrodnictwem. Wiemy, jak poradziła sobie z nim uczestniczka. Teleturniej "Milionerzy" przez całe lata swojej emisji doczekał się miana kultowego. Pierwszy odcinek zawitał w telewizji w 1999 roku i od tego czasu stał się jednym z najbardziej lubianych programów TVN. Dowód stanowi m.in. entuzjazm, z jakim powitano wielki powrót formatu w 2017 roku, po 7 latach nieobecności na antenie.
Zima to czas zastoju i odpoczynku dla naszego ogrodu. Co prawda natura ma jeszcze chwilę na to, aby rozbudzić się do życia, jednak już teraz możemy zadbać o to, aby wiosną i latem nasz ogród zachwycił bujną roślinnością i barwnymi kwiatami. Sianie roślin w lutym może przynieść wspaniałe efekty. Trzeba to przyznać — pogoda nie rozpieszcza i z pewnością nie nastraja do myślenia o ogrodnictwie. Sianie roślin w lutym, gdy za oknem pada śnieg i wieje porywisty wiatr wydaje się nieoczywiste. Jednak właśnie teraz jest idealna pora na to, aby zadbać o swój letni ogród i posadzić pierwsze okazy, które za kilka miesięcy udekorują nasze naturalne otoczenie.
Kiedy przychodzi jesień, wiele osób zastanawia się, czy zakładanie ogrodu lub jego niewielki remont przełożyć na wiosnę. Porozmawialiśmy na ten temat z profesjonalistą - inżynierem ogrodnictwa Michałem Ściblakiem, który rozwiał wszelkie nasze wątpliwości. Okazuje się, że każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony, które warto wykorzystać i też kilka niuansów, których trzeba być świadomym, by nie zaliczyć ogrodowej wpadki. Zdaniem Michała Ściblaka nie ma wielkiej różnicy, czy ogród zakładamy wiosną, czy jesienią. Tak naprawdę można aranżować go przez cały okres wegetacyjny, czyli od początku marca, nawet do końca listopada. Wszystko jednak zależy od panujących warunków atmosferycznych.
Cynamon jest wyśmienitą przyprawą, która większości kojarzy się ze świętami. Dodawana do pierników i rozmaitych ciast dodaje pazura każdej słodkości i nie tylko. Okazuje się jednak, że jej walory smakowe i zdrowotne to nie wszystko. Zastosowanie cynamonu znajdziemy także w pielęgnacji naszych roślin. Cynamon ochroni rośliny przed uciążliwą pleśnią oraz poprawi ich kondycję. Warto wiedzieć, w jaki sposób zastosować to antidotum na swoich roślinach doniczkowych.
Jeż europejski to niewielki ssak łożyskowy bardzo często występujący w naszym kraju. Można go spotkać w lasach, zaroślach, na obrzeżach terenów zabudowanych, a także ogrodach i parkach. Aktywny jest w nocy, wtedy też zdobywa pożywienie. Głównym źródłem pokarmu jeża są dżdżownice, ślimaki, chrząszcze i wiele innych owadów. Czasami zdarza mu się porwać nawet na małego gryzonia czy węża!Wbrew obiegowej opinii, te sympatyczne stworzenia nie żywią się masowo jabłkami, nie obawiaj się więc tego, że naruszą Twoje zbiory. Wręcz przeciwnie – zaproś jeża do swojego ogrodu na dłużej! To pożyteczne zwierzątko, dzięki byciu małym drapieżcą, pomoże Ci pozbyć się nieproszonych szkodników, które niszczą rośliny na Twojej działce. Nie musisz się przy tym martwić, że spowodują szkody dla zieleni w ogrodzie.
Podczas gdy Pan Janusz wykonywał prace w ogrodzie natknął się na poruszający przedmiot - niesmiertelnik należący niegdyś do francuskiego żołnierza. Mieszkaniec Lubięcina dowiedział się na początku, że element należał do Francuza. Sprawa stanęła, gdyż nie wiedział, do kogo może skierować sprawę, która później wstąpiła na dobre tory.
Upalne dni i ciepłe wieczory sprawiają, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jednak każdy z nas wie, czym kończą się letnie spacery po lesie czy spotkania w ogrodzie... Komary nie dają nam w spokoju odpocząć. Są jednak sposoby, żeby nie dać się owadom. Przedstawiamy kilka z nich.Alkohol, ocet, a nawet cebula. Poznaj nietypowe składniki, które pomogą uprzyjemnić letnie wieczory i pozbyć się komarów.
Zielne części pomidorów mogą być doskonałą bazą dla oprysku. Te przygotowuje się z liści oraz łodyg. Przedstawiamy przepis na wyciąg i gnojówkę, która pozwoli pozbyć się z ogrodu ślimaków czy pchełek ziemnych.Jak wykonać oprysk z pomidora? Poniżej przepis.
Posiadasz dom z niezagospodarowanym ogrodem i zastanawiasz się, co zrobić, żeby dostępna przestrzeń stała się atrakcyjna wizualnie i po prostu funkcjonalna? Szukasz inspiracji i przydatnych podpowiedzi? Zapoznaj się z poniższym tekstem, a dowiesz się, jakie rozwiązania warto zastosować w ogrodzie.