Twój skrzydłokwiat od dłuższego czasu nie wypuszcza nowych kwiatów, a liście tracą wigor? To znak, że niewłaściwie o niego dbasz. Skrzydłokwiat jest rośliną, która wymaga twojej uwagi. Wystarczy jeden błąd w pielęgnacji, a szybko go zniszczysz.Moje skrzydłokwiaty kwitną przez cały rok. Kluczem jest odpowiednie stanowisko, podlewanie i nawóz. Nie stosuję żadnych, gotowych odżywek. Mieszam z ziemią kuchenny odpad. Skrzydłokwiat go uwielbia. Najważniejsze są jednak odpowiednie proporcje.
Koperek to jedna z najczęściej uprawianych roślin w naszych ogrodach. Jego niepowtarzalny smak kojarzy się z latem i właśnie teraz przypada pora jego wysiewu oraz zbiorów, które mogą trwać nawet przez całe lato.Koperek nie jest trudny w uprawie i nie ma zbyt dużych wymagań co do pielęgnacji, ale może się zdarzyć, że zacznie żółknąć. Co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić?
Rzodkiewka nie jest wymagającym warzywem, jednak ze względu na szybki wzrost potrzebuje nieco więcej uwagi. Wystarczy jeden błąd, a zamiast pysznego korzenia będą wyłącznie duże liście. Dlaczego rzodkiewka jest mała, zdrewniała i bez smaku? Co zrobić, by warzywo było duże? Poznaj podstawy każdego ogrodnika. Dzięki nim rzodkiewka zawsze rośnie w korzeń.
Lato za pasem, w naszych ogrodach i na łąkach pojawia się coraz więcej kwiatów. Chcemy, żeby cieszyły wzrok także w naszych domach i mieszkaniach, dlatego chętnie wstawiamy je do wazonu. Co jednak zrobić, by bukiet postał dłużej?Niektóre gatunki, takie jak goździki, lewkonie czy mieczyki, są bardziej odporne na więdnięcie i dobrze sprawdzają się jako dodatki do wazonu, jednak na ogół bukiety z żywych kwiatów nie są zbyt trwałe. Można to jednak zmienić z pomocą kilku prostych trików.
Pelargonie to zdecydowanie królowe polskich balkonów. Wraz ze wzrostem temperatury, te piękne kwiaty właściwie całkowicie nimi zawładnęły.Niestety, wielu ogrodników skarży się, że mimo poprawnej formy uprawy ich kwiaty nie kwitną. Czy wiecie, dlaczego pelargonia nie kwitnie? Jeśli nie, koniecznie musicie wypróbować ten nawóz.
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów doniczkowych Polaków. Urzekły nas efektownymi, nieco egzotycznymi kwiatostanami i na dobre zagościły w naszych domach, mieszkaniach i biurach.Pielęgnacja tych roślin obejmuje kilka podstawowych zabiegów, dzięki którym storczyki będą pięknie kwitły. Do nawożenia rośliny wykorzystajmy produkt, który każdy ma pod ręką.
Popiół to nie tylko odpad po spalaniu drewna, ale to również bardzo cenny nawóz, którego stosowanie w ogrodzie pomaga uzyskać obfite plony, stymulując wzrost roślin.Jak się jednak okazuje, nie na każdą roślinę popiół działa w taki sposób. Na niektóre gatunki może mieć wręcz negatywny wpływ. Na co warto zastosować popiół w ogrodzie, a gdzie lepiej go unikać?
Wielkimi krokami zbliża się czas kwitnienia lawendy. Właśnie teraz z krzaczków wyrastają mocne, zielone pędy, które lada chwila obsypią się drobnymi fioletowymi kwiatkami.Co jednak, jeśli tak się nie dzieje i lawenda nie kwitnie? Problemy mogą mieć różne podłoże, ale często wynikają z naszych błędów w pielęgnacji tej rośliny. Czego nie wolno robić, uprawiając lawendę?
Hosty, zwane inaczej funkiami, to popularne rośliny często spotykane w ogrodach. Są niezwykle efektowne i nie sprawiają większych problemów w uprawie, jednak mają też swoje wymagania co do gleby i stanowiska.Aby móc cieszyć się bujnymi kępami hostów o pięknych liściach, wystarczy zastosować domowy nawóz ze składnika, który każdy ma w zasięgu ręki.
Juka ogrodowa to jedne z bardziej popularnych krzewów ogrodowych, jakie możemy spotkać na działkach. Nic w tym dziwnego, stanowią one świetne naturalne ogrodzenie, dając przy tym przyjemny cień i estetyczne wykończenie działki.Czy jednak wiecie, co robić, aby wasza juka rosła jak na drożdżach i nie padła ofiarą każdej okolicznej zarazy? Jeśli nie, to koniecznie wypróbujcie zaproponowany przez nas nawóz.
Jagoda kamczacka to ostatni hit wśród ogrodników. Smakuje wyśmienicie i jest istną witaminową bombą, przewyższając pod tym względem nawet uwielbianą przez Polaków borówkę amerykańską.Od borówki różni się jeszcze jedną ważną kwestią - jest o wiele prostsza w uprawie i szybciej od niej dojrzewa. Nic więc dziwnego, że jagoda kamczacka szturmem podbija kolejne ogrody. Co warto wiedzieć o jej uprawie?
Polacy uwielbiają tuje, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. To jedna z najczęściej spotykanych roślin w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach.Jej żywo zielone gałązki efektownie się prezentują, a do tego osłaniają przestrzeń i dają nieco intymności. Aby jednak cieszyć się dorodnymi krzewami, warto zastosować rzecz, która zwykle ląduje w zlewie.
Gdy nasza uprawa nie przynosi satysfakcjonujących plonów, często mówimy, że do danego warzywa “nie mamy ręki” lub że “seler i pory u mnie się nie przyjmują”. To jednak nie kwestia warzyw, ale podłoża.Poszczególne gatunki roślin jadalnych mają różne wymagania co do gleby. Podczas gdy część warzyw będzie się w naszym ogrodzie dobrze czuła, inne nie będą rosły. Można to jednak łatwo zmienić.
Dracena należy niewątpliwie do najpopularniejszych roślin doniczkowych w Polsce. Jej charakterystyczne, długie liście zdobią nasze salony, biura i sypialnie. Czasem jednak mogą zacząć żółknąć, a to znak, że trzeba pomóc naszej dracenie.Chociaż uprawa tej rośliny nie nastręcza większych trudności, a na ogół draceny dobrze rosną w naszych domach, to warto poznać sposób na przeciwdziałanie usychaniu jej liści.
Pelargonie bez wątpienia należą do najpopularniejszych roślin ozdobnych w Polsce. Przepięknie kwitną i wyraziście pachną, zdobiąc balkony, tarasy i parapety.Ogromną zaletą pelargonii i powodem ich nieprzemijającej popularności jest łatwość ich uprawy. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której roślina zaczyna marnieć, ale kiedy już do tego dojdzie, trzeba wiedzieć, co robić.
Pomidory to niewątpliwie jedne z ukochanych warzyw Polaków. Są pyszne, zdrowe i można je z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, a nawet na tarasie i balkonie.Uprawa pomidorów, chociaż nie jest bardzo skomplikowana, to wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Nie zaszkodzi także zastosować kilku trików, dzięki którym wzmocnimy rośliny i uzyskamy obfite plony.
Ogórki to bez wątpienia jedne z ulubionych warzyw Polaków, nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie. Ich uprawa nie nastręcza większych trudności, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacji.Do wyboru mamy przy tym różne odmiany ogórków i odmienne metody ich uprawy. Niezależnie jednak od wybranego gatunku, zależy nam na obfitych zbiorach dorodnych warzyw. Jak pielęgnować ogórki, by dłużej plonowały?
W naszych ogrodach coraz częściej uprawiamy nie tylko kwiaty i warzywa, ale także zioła. Nie tylko doskonale smakują, ale też pięknie pachną, roztaczając wokół siebie przyjemną woń.Pod tym względem szczególnie sprawdza się mięta, która słynie z niezrównanego aromatu. Jak się jednak okazuje, zapach tego zioła wcale nie musi przypominać… mięty. Jak to możliwe?
Smak młodych ziemniaków jest nie do przebicia. Aby się nimi delektować, nie musimy udawać się do warzywniaka. Wystarczy mała uprawa w ogródku, a nawet… na balkonie.To, że ziemniaki doskonale czują się w naszym klimacie, nie budzi wątpliwości. Nie każdy jednak wie, że ich uprawa jest prosta i możliwa nie tylko na polu. Wystarczy tylko skorzystać z kilku sprawdzonych trików.
Wiosna jest właśnie w pełnym rozkwicie, większość rozsad trafiła już do ziemi, a w ogrodach zazieleniło się od sadzonek. Aby nasze uprawy przyniosły obfite i zdrowe plony, musimy je odpowiednio pielęgnować.Każdy z nas wie, że podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie jest podlewanie, ale jak to robić - to już mniej oczywista kwestia. Okazuje się, że podczas podlewania często popełniamy błędy. Jak ich uniknąć i prawidłowo podlewać pomidory oraz inne warzywa?
Za nami pierwsza połowa maja, a wraz z nią ryzyko przymrozków, które maleje z dnia na dzień. Większość z nas właśnie przesadziła sadzonki pomidorów do gruntu albo zaraz to zrobi. Najwyższy czas, żeby rośliny zaczęły się piąć w górę ku słońcu.To newralgiczny moment w naszej uprawie. Warto zrobić wszystko, by pobudzić sadzonki do wzrostu i wzmocnić ich odporność na choroby oraz grzyby, które szczególnie zagrażają młodym, dopiero co posadzonym roślinom.
Rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba każdego pomieszczenia. Oczywiście pod warunkiem, że zdrowo rosną, a do tego potrzeba im światła, wody i składników odżywczych, a niekiedy także wytępienia szkodników.Uciążliwe owady żerujące na roślinach mogą być prawdziwym utrapieniem. Jednym z częściej spotykanych rodzajów szkodnika są skoczogonki, potocznie zwane białymi przecinkami. Jak się ich pozbyć?
Przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są 4 książki o zakładaniu i pielęgnacji ogrodu od wydawnictwa Buchmann. Szczegóły poniżej.Marzysz o własnym warzywniku? Nawet na niewielkim kawałku powierzchni, na którym będą rosły twoje ulubione warzywa? Weź udział w naszym konkursie i wygraj książkę, dzięki której stworzysz wspaniały zakątek pod uprawy.
O zaletach gnojówki z pokrzywy powiedziano już wiele. W naszych artykułach wielokrotnie wspominaliśmy o jej korzystnym wpływie na uprawę warzyw. Jak się jednak okazuje, pokrzywa to nie wszystko.W drugiej fazie wzrostu roślin warto zastosować inny naturalny nawóz, równie skuteczny w stymulacji wzrostu, a dodatkowo pomocny w walce ze szkodnikami. Jak przygotować gnojówkę z żywokostu?
Ogród pełen kwiatów to marzenie każdego ogrodnika. Bujne, kolorowe rabaty cieszą oko i sprawiają, że działka prezentuje się niezwykle efektownie. Niestety, większość gatunków kwitnie jednak bardzo krótko.Mamy więc dwa wyjścia - posadzić wiele różnych gatunków, które kwitną o różnych porach, albo też wybrać takie rośliny, które przez dłuższy czas cieszą wzrok dorodnymi kwiatostanami. Jakie gatunki sprawdzą się tu najlepiej?
Magnolie to bardzo oryginalne rośliny, których jednak kwiaty można podziwiać stosunkowo krótko. Krzewy kwitną już w kwietniu, zachwycając nas różowymi, kremowymi, a nawet białymi kwiatami.Niestety przez większość roku magnolia wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe będą dwa etapy pielęgnacji – nawożenie i przycinanie, przez które przeprowadzimy was w poniższym artykule.
Jagody są w Polsce doskonale znane i lubiane. Chyba nic nie przebije domowych pierogów z jagodami! Nic dziwnego, że chętnie te owoce zbieramy i uprawiamy. Jest jednak odmiana jagody, którą szczególnie warto się zainteresować.Jagoda kamczacka, bo o niej mowa, to prawdziwa bomba witaminowa. Pysznie smakuje i łatwo się ją uprawia, o ile zadbamy o odpowiednią pielęgnację krzaczków i… dobre towarzystwo dla roślin.
Cukinia to przepyszne warzywo, które podbiło serca i podniebienia Polaków. Do jego zalet należy również bogactwo witamin i innych składników odżywczych, a także łatwość uprawy.Wielkimi krokami zbliża się moment wysiewu cukinii. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy z jednej rośliny uzyskać nawet 20 kg warzyw. Jak to zrobić?