W czerwcu większość naszych roślin uprawnych jest w fazie intensywnego wzrostu i owocowania. Warzywa rozwijają się i dojrzewają, jednak nie powinno się to odbywać bez naszego udziału. Pielęgnacja roślin właśnie teraz jest bardzo ważna i może wpłynąć na jakość oraz ilość plonów.Nie inaczej jest w przypadku porów. Zadbajmy o nie szczególnie właśnie teraz, by zebrać okazałe i przepyszne warzywa. Jakie czynności warto wykonać w czerwcu, jeśli zależy nam na dużych i zdrowych porach?
Mrówki to bardzo pożyteczne owady w ogrodzie. Niestety, czasem możemy je spotkać w miejscach, w których wolelibyśmy ich nie znajdować.Nie chodzi tutaj jedynie o ich wdzieranie się do domu. Gdy mrówki wkraczają na teren naszych upraw, należy natychmiast interweniować. W przeciwnym razie możecie pożegnać się z pięknymi plonami. Tylko jak to zrobić?
Ślimaki w grodzie to prawdziwe zmory. Wie o tym każdy ogrodnik, który chociaż raz próbował się ich pozbyć. Nie dość, że problem ten nawraca, to jeszcze w mgnieniu oka może ogołocić Wasze uprawy z zielonych listków.Co więcej, środki chemiczne stosowane na ślimaki nie należą do najbezpieczniejszych zarówno dla naszych roślin w ogrodzie, jak i dla zwierząt. Jak w takim razie pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Warzywa korzeniowe należą do ulubionej grupy roślin uprawianych w Polsce. Są zdrowe i sycące, dostarczają energii i witamin, pasują do wielu dań: zup, potrawek i pieczeni.Uwielbiamy marchewki i buraki, ale bardzo często w naszych ogrodach oraz na naszych talerzach gości także pietruszka. Co zrobić, by zdrowo rosła, a jej korzeń był smaczny i okazały?
Drożdże piekarskie to niezastąpiony produkt w kuchni wykorzystywany do przygotowywania chleba, ciast oraz wielu innych wypieków. Jak się jednak okazuje, te pożyteczne mikroorganizmy można z powodzeniem stosować także w ogrodzie.Nawozy na bazie drożdży są dobrze znane doświadczonym ogrodnikom i skutecznie zastępują chemiczne preparaty. Na co dokładnie pomaga dodatek tych grzybów i jak prawidłowo je stosować, by rośliny rosły zdrowo i… jak na drożdżach?
Gdy na mojej działce stanęła szklarnia, wiedziała że zacznę od uprawy ogórków. To pyszne i zdrowe warzywa, bez których nie wyobrażam sobie gotowania. Ich uprawa wydawała się zachęcająca, ale rzeczywistość mnie zaskoczyła.Uprawa nie szła po mojej myśli i kiedy już chciałam się poddać, spróbowałam jednej, dość niecodziennej metody, która okazała się zbawienna. Teraz mam obfite plony, a ogórki z mojej szklarni są dorodne i smaczne.
Jakość gleby, rodzaj cebuli oraz poprawność jej pielęgnacji to kluczowe cechy mające na celu zagwarantować nam piękny wzrost cebuli. Czasem jednak to nie wystarczy.Ogrodnik z kanału infouprawa na YouTubie zdradza, jakie kluczowe zabiegi przed zbiorem cebuli należy wykonać, aby ta wydała piękne plony. Czy wiecie, o których z nich mowa?
Pomidory, ogórki, sałata - te warzywa zna każdy, są lubiane i chętnie uprawiane. Co jakiś czas jednak dowiadujemy się o nowych odmianach i gatunkach roślin, które zaskakują niezwykłym smakiem i bogactwem substancji odżywczych.Niektóre z nich to rośliny egzotyczne, które do niedawna nie były znane w naszym kraju lub zostały zapomniane. Dzisiaj jednak Polacy chętnie sięgają po coraz to nowsze gatunki i odmiany roślin uprawnych. Jedną z nich jest sałata łodygowa.
Ogórki to bez wątpienia jedne z najczęściej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Nie mają wygórowanych wymagań, szybko rosną i obficie plonują, jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.Jeśli zależy nam na zbiorach większej ilości warzyw, warto także zastosować jeden prosty trik, który znacznie ułatwi uprawę ogórków i wpłynie korzystnie na ilość oraz jakość plonów. Chodzi tu o wykorzystanie podpór.
Koperek to niezastąpione zioło w naszych kuchniach. Tworzy zgrany duet z młodymi ziemniakami i pasuje do wielu innych dań, dlatego chętnie uprawiamy go w swoich ogródkach, a nawet na tarasach i balkonach.Uprawa koperku nie należy do skomplikowanych, ale warto zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko i dobre warunki, a także przeciwdziałać atakom szkodników, które chętnie żerują na smacznych pędach. Poznaj proste patenty, dzięki którym koperek urośnie zdrowy, zielony i aromatyczny.
Chociaż zapewne każdy z was wie, jak należy uprawiać ogórki, pewne sposoby ich pielęgnacji mogą znacząco wpłynąć na ich smak.Jeśli zastanawialiście się, dlaczego ogórki są gorzkie lub zwyczajnie nie odpowiadał wam ich smak, możliwe, że popełniacie kilka błędów w ich uprawie.
Warzywa w ogrodzie uprawiamy dla własnej satysfakcji, ale też dla ich niepowtarzalnego smaku oraz ekologicznego charakteru. Zależy nam, by plony były zdrowe i naturalne, czy jednak możliwa jest uprawa roślin bez chemii? Jak najbardziej, wystarczy tylko stosować domowe metody.Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jakie produkty szczególnie służą roślinom uprawnym. Warto czerpać z ich wiedzy i przygotować w pełni naturalną odżywkę do warzyw z kilku podstawowych składników, które każdy ma w domu.
Czerwiec to gorący - i to nie tylko dosłownie - okres w naszych ogrodach. Część warzyw już plonuje, a niektóre dopiero czekają na wysianie. Po pierwszych zbiorach czas na nowe uprawy.W czerwcu przychodzi czas na wysiew roślin o krótszym okresie wegetacji, które urosną w trakcie długich, letnich dni. Dzięki temu jesienią zbierzemy pełne kosze warzyw. Co dokładnie powinno trafić na grządki właśnie teraz?
Pomidory to jedne z najchętniej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Wypielęgnowane krzaczki zapewniają obfite zbiory dorodnych warzyw, ale produktem ubocznym uprawy pomidorów są również liście, które warto wykorzystać w ogrodzie.Liście pomidorów mają cenne właściwości i zawierają ważne składniki, które bardzo przydadzą się w uprawie innych roślin. Z liści pomidorów przygotujemy także skuteczny środek przeciwko szkodnikom. Jak to zrobić?
Masz własny warzywnik? Codziennie doglądasz swoje uprawy i nie możesz doczekać się już pierwszych zbiorów ogórków, czy pomidorów? Wzmocnij swoje rośliny naturalnymi nawozami. Gnojówki roślinne są w pełni bezpieczne i mają fantastyczny wpływ nie tylko na wzrost warzyw.O naturalnych nawozach rozmawialiśmy z naszą ekspertką, Joanną Żytkowską. Tłumaczy ona, jakie gnojówki są najcenniejsze dla naszych roślin i czym kierować się przy ich wyborze.
Planując uprawę warzyw w ogrodzie, pod uwagę musimy brać nie tylko wymagania dotyczące gleby czy stanowiska dla poszczególnych gatunków. Ważna jest także uprawa współrzędna, czyli wybór roślin, którym służy wzajemne sąsiedztwo, a także zmianowanie.Płodozmian to kolejność sadzenia i siewu roślin po sobie. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia uprawy, więc jeśli zależy nam na obfitych plonach i dorodnych warzywach, sprawdźmy, jakie gatunki umieszczać po sobie na grządce. Dzisiaj zajmiemy się roślinami, które warto uprawiać po zbiorach czosnku i cebuli.
Problematyka kwitnięcia ogórków oraz zawiązywania się owoców to tematyka tak leciwa, że powiedziano i napisano o niej niemalże wszystko. Jednakże wziąć co sezon temat ten powraca jak mantra.Wielu ogrodników nie jest w stanie się z nim uporać, a wystarczy zastosować pewien japoński trik, który rozwiązuje tę problematykę wzorowo.
Uprawianie własnych warzyw w ogrodzie przynosi ogromną satysfakcję zwłaszcza wtedy, gdy te wydają piękny plon. Aby jednak móc się nim cieszyć, czeka nas sporo pracy.Wiele mówi się o stosowaniu odpowiednich nawozów do warzyw, ale jest coś jeszcze ważniejszego. Podlewanie warzyw to kwestia często bagatelizowana, a to właśnie od jej jakości i częstotliwości zależy efekt naszych upraw.
Zapewne wielu z was już cieszy się z pięknie rosnących roślinek i zawiązujących się plonów. Czy jednak wiecie, jak zagwarantować sobie przepiękne zbiory?Wcale nie musicie stosować specjalistycznej chemii. Wystarczy zastosować domowe nawozy, aby wszyscy zazdrościli wam waszych upraw.
Jeśli uprawiacie ziemniaki, pomidory albo ogórki, to zaraza ziemniaczana z pewnością jest wam dosyć znaną chorobą. Niestety, może ona doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów.Czy jednak wiecie, jak sobie z nią radzić? Zwykle, gdy widzimy zarazę ziemniaczaną na swoich uprawach, reagujemy impulsywnie, sięgając po silną chemię. Zachęcamy, aby zachować zimną krew. Są na nią lepsze sposoby.
Jak na ironię to, co dla jednych jest szczęściem, a wręcz darem losu, dla drugich jest gorzką pigułką do przełknięcia. Czy zgonimy to na karmę, czy na zły los, nie ma to najmniejszego znaczenia.Dokładnie w taki sposób o patowej sytuacji dowiedział się pewien rolnik z Wielkopolski, który (o zgrozo) został wręcz zmuszony do zniszczenia swoich upraw. Jak to w ogóle możliwe?
Wszyscy doskonale wiemy, że profilaktyka jest znacznie łatwiejsza niż leczenie. Tak dzieje się również w przypadku warzyw, które uprawiamy w ogródkach. Stosowanie nawozów i oprysków profilaktycznych jest kluczowe, by pomidory i inne warzywa pięknie rosły i były odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.Odradzamy stosowanie chemii. O wiele skuteczniejsza i przede wszystkim w pełni bezpieczna jest jodyna. Produkt, który wszyscy doskonale znamy rewelacyjnie sprawdzi się na działce. Dzięki niej wzmocnimy swoje uprawy i ochronimy je przed chorobami, które dziesiątkują plony.
Początek czerwca jest dość kapryśny. Po fali gorąca nadeszły chłodne, deszczowe dni. To jednak nie koniec gwałtownych zmian, jakie czekają nas w najbliższym czasie. Na szczęście nic nie zapowiada ponownych burz, które niedawno przetoczyły się przez kraj.Do Polski nadciąga jednak fala upałów. Temperatury będą naprawdę ekstremalne. Jaka pogoda czeka nas w weekend? Kiedy możemy spodziewać się wysokich temperatur?
Szczypiorek to jedno z podstawowych warzyw, jakie mamy w swoich ogródkach. Mimo, iż nie jest wymagający w uprawie, u jednych rośnie, a u innych marnieje na grządkach. Dlaczego szczypiorek nie rośnie?Poznaj podstawowe błędy w uprawie warzywa. Zastosuj nawóz, po którym Twój szczypiorek momentalnie wystrzeli w górę. Będzie duży, smaczny i pachnący przez cały sezon.
Już za chwilę będziemy cieszyć się smakiem jagód i innych owoców prosto z lasu. Pamiętajmy jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności. Na owocach leśnych, a zwłaszcza jagodach mogą znajdować się larwy tasiemca.Zakażenie pasożytem ma poważne konsekwencje. Larwy mogą być uśpione w naszym ciele przez wiele lat. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, często jest już za późno.
Ogórki i pomidory to bez wątpienia najpopularniejsze warzywa uprawiane w przydomowych ogrodach. Polacy kochają je za niezwykły smak i aromat oraz uniwersalny charakter, a także za stosunkowo łatwą uprawę. Może się ona jednak nie udać, jeśli popełnimy jeden błąd.Wydaje się, że pomidory i ogórki są pod wieloma względami podobne, jednak to przekonanie może doprowadzić do kiepskich plonów. Sprawdź, czy nie popełniasz dużego błędu w uprawie tych warzyw.
Wysokie temperatury sprzyjają uprawie warzyw ciepłolubnych, do których należą uwielbiane przez Polaków ogórki. Wystarczy trochę słońca i wody, by w sezonie zebrać wysokie plony. Ale uwaga! Zbyt dużo ciepła może zaszkodzić roślinom.Chociaż ogórki lubią “wygrzewać” się na słońcu, to przedłużające się upały stanowią dla nich spore zagrożenie. Można temu jednak łatwo zaradzić, stosując domową odżywkę do ogórków, która uchroni je przed szkodliwym wpływem zbyt wysokich temperatur.
Ryzyko wiosennych przymrozków już za nami, więc teraz najwyższy czas na wysiew roślin, które kochają ciepło i słońce. To ostatni dzwonek, by w sezonie móc cieszyć się aromatycznymi ziołami i dorodnymi warzywami prosto z ogródka.W czerwcu na nowo zapełniamy grządki w warzywniku i korzystając z uroków słonecznej pogody, wsadzamy do nagrzanej gleby nasiona roślin ciepłolubnych. Jakie dokładnie gatunki wysiewamy właśnie teraz?