Krety i nornice to prawdziwe ogrodowe zmory, ale przy tym osobniku to i tak pestka. Karczownik uchodzi za jeden z bardziej inwazyjnych gatunków gryzoni.Nazywany szczurem wodnym, jest wyjątkowo żarłoczny. Potrafi posilić się zarówno warzywami bulwiastymi, jak i korzeniami roślin, a przez sieć tuneli przyczynia się do rujnowania naszych ogrodów. Czy wiecie, jak z nim walczyć?
Minęło już ryzyko wiosennych przymrozków, ale ogrodnicy, rolnicy i sadownicy wciąż nie mogą spać spokojnie. Zbliża się gorące lato, a wraz z nim anomalia pogodowe. Uprawom zagrażają nie tylko susze, ale też grad.Burze z opadami deszczu i gradu to niestety nie rzadkość. Okresy wyżu niosące ze sobą upały wiążą się także z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych. Jak uchronić przed nimi uprawy?
Lubczyk to niezwykła roślina, uprawiana i ceniona od wieków jako pyszne zioło stanowiące dodatek do wielu dań, ale także jako roślina lecznicza, a nawet afrodyzjak. Niezwykłym aromatem lubczyku możemy cieszyć się we własnym ogrodzie.Uprawa tej rośliny nie nastręcza większych trudności, ale trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki i zastosować jeden prosty trik, dzięki któremu liście lubczyku będą zdrowo i obficie się rozrastały.
Wraz z początkiem czerwca rozpoczyna się intensywny wzrost posadzonych niedawno ogórków gruntowych, które właśnie rozpoczynają kwitnienie i owocowanie. To najlepszy czas na zastosowanie naturalnej odżywki, która pobudzi je do plonowania. Najlepiej ogórki podlać tą miksturą po dużym deszczu, wtedy efekty są oszałamiające.Właśnie teraz możemy rozstrzygnąć, jak obfite zbiory zapewnimy sobie w sezonie. Ogórki warto odżywić domowym nawozem, który przygotujemy w mgnieniu oka. Doświadczeni ogrodnicy zawsze tak robią.
Czerwiec upływa pod znakiem wysokich temperatur. Nasze uprawy pomidorów potrzebują regularnego podlewania, ale czy na pewno wiemy, jak prawidłowo dostarczać wodę roślinom?Jest jedna żelazna zasada, której w uprawie pomidorów należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli popełnimy ten błąd, możemy pożegnać się z obfitymi plonami i dorodnymi warzywami. Jak w takim razie prawidłowo podlewać pomidory?
Uprawa warzyw we własnym ogródku to niewątpliwie ogromna satysfakcja, ale też sporo pracy i rozwiązywania problemów, które mogą pojawić się podczas rozwoju roślin. Często mamy do czynienia z ich chorobami lub drobnymi błędami w pielęgnacji, ale prawdziwym utrapieniem są szkodniki.Coraz częściej w przydomowych ogródkach decydujemy się na ekologiczną uprawę ziemniaków. Tym najpopularniejszym polskim warzywom zagraża jednak uciążliwy szkodnik, czyli stonka. Można ją łatwo zwalczyć. Możesz przygotować 2 opryski. Gorąco polecamy jednak ostatni sposób. Wystarczy, że rozsypiesz na grządkach, a stonki nie będzie.
Koperek to jedna z najczęściej uprawianych roślin w naszych ogrodach. Jego niepowtarzalny smak kojarzy się z latem i właśnie teraz przypada pora jego wysiewu oraz zbiorów, które mogą trwać nawet przez całe lato.Koperek nie jest trudny w uprawie i nie ma zbyt dużych wymagań co do pielęgnacji, ale może się zdarzyć, że zacznie żółknąć. Co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić?
Rzodkiewka nie jest wymagającym warzywem, jednak ze względu na szybki wzrost potrzebuje nieco więcej uwagi. Wystarczy jeden błąd, a zamiast pysznego korzenia będą wyłącznie duże liście. Dlaczego rzodkiewka jest mała, zdrewniała i bez smaku? Co zrobić, by warzywo było duże? Poznaj podstawy każdego ogrodnika. Dzięki nim rzodkiewka zawsze rośnie w korzeń.
Większość zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych w uprawie roślin nie budzi naszych wątpliwości. Podlewanie, nawożenie, przycinanie - to czynności, które zna każdy ogrodnik. Są jednak pewne metody, które mogą budzić zdziwienie.Wiązanie czosnku może wydawać się niecodzienną czynnością, ale warto o niej pamiętać, jeśli zależy nam na obfitych zbiorach dorodnych główek. Kiedy i jak wiązać czosnek?
Właśnie teraz trwa intensywny rozrost roślin, które zasadziliśmy w naszych ogrodach. Wielu z nas czeka przede wszystkim na pomidory - ukochane warzywa Polaków, które chętnie uprawiamy na własną rękę.Każdy ogrodnik niewątpliwie marzy o obfitych zbiorach i dorodnych okazach. W przypadku pomidorów wystarczy popełnić jeden mały błąd, by cała uprawa poszła na marne. Na co lepiej uważać? Okazuje się, że na nawóz.
Ogórki to niewątpliwie jedne z najczęściej uprawianych warzyw w naszych przydomowych ogródkach. Właśnie teraz przypada okres ich intensywnego rozrastania się po posadzeniu.Co zrobić, aby pobudzić ogórki do wzrostu i uzyskać obfite plony? Doświadczony ogrodnik radzi, jakimi metodami stymulować rozwój sadzonek, by w sezonie cieszyć się dorodnymi warzywami.
Czerwiec to szczególnie trudny miesiąc w uprawie pomidorów. To właśnie w tym momencie musimy zadbać nie tylko o to, aby uchronić nasze uprawy przed suchą zgnilizną wierzchołkową, ale również o zapewnienie sobie możliwie najlepszego plonu.Jeśli sądziliście, że najtrudniejszy okres pielęgnacyjny jest już za Wami, byliście w błędzie. Koniecznie zobaczcie, co jeszcze musicie zrobić, aby cieszyć się wspaniałymi plonami.
Jeśli kiedykolwiek uprawialiście borówki, wiecie, że rośliny te doskonale odnajdują się w glebie o pH 3,5-4.0. Niestety, ze świecą szukać takich właściwości gleby.Zamiast jednak załamywać ręce, zastanówmy się, jakich substancji możemy użyć, aby zakwasić glebę. Okazuje się, że możemy to zrobić nawet wykorzystując naturalne metody. Jeśli dotychczas stosowaliście w uprawie borówek chemiczne środki, ten artykuł z pewnością przypadnie Wam do gustu.
Czy słyszeliście kiedykolwiek o japońskiej metodzie uprawy ogórków? Jeśli nie, to koniecznie musicie ją poznać. Jest ona stosunkowo prosta, a może przynieść nieoczekiwanie dobre rezultaty.Jeśli jeszcze jej nie praktykowaliście, koniecznie ją przetestujcie. Nie poznacie własnych plonów. Zaryzykujecie?
Wielu z nas decyduje się na sadzenie czosnku w ogrodzie, czy to na wiosnę, czy to jesienią. Wiemy o tym, że należy zasilić rośliny w niezbędne składniki pokarmowe, ale mimo to popełniamy błędy, które sabotują nasze starania.Czy można ich uniknąć? Oczywiście, że tak, jeśli odpowiednio przeanalizujemy cały proces pielęgnacyjny roślin. W poniższym artykule przedstawimy Wam, jakie błędy w uprawie czosnku popełniamy najczęściej.
Ogórki to jedne z częściej uprawianych warzyw w naszych przydomowych ogrodach. Jednakże przez błędy pielęgnacyjne, nieodpowiednie sąsiedztwo, czy nieodpowiednie nawożenie, zdarza się, że te dosłownie marnieją w oczach.Koniecznie poznajcie, jakie błędy w uprawie ogórków dosłownie sabotują Wasze starania. Być może nie mieliście nawet świadomości, jak niewiele wystarczy, aby cieszyć się pięknymi plonami.
Czy wiecie, jak w prosty sposób przyspieszyć wzrost warzyw? Wbrew pozorom nie potrzebujecie do tego żadnych nawozów, czy specjalistycznych preparatów.Wystarczy wykorzystać do tego celu szyszki sosny. Jeśli nigdy nie słyszeliście o tym preparacie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi patentami.
Jeśli jesteście zwolennikami ekologicznych upraw, z pewnością ta porada Was zainteresuje. Czy wiedzieliście, że istnieją alternatywy dla obornika, ekologicznych nawozów i gnojówek w ogrodzie?Wspomnianą alternatywą jest glistnik, zwany także jaskółczym zielem. Jeśli nigdy o nim nie słyszeliście, nic w tym dziwnego – wiele osób uważa go za chwast. Tymczasem ma on wiele prozdrowotnych właściwości.
Czosnek dla niektórych z nas to świetna przyprawa do aromatycznych sosów, dla innych naturalny antybiotyk, a jeszcze dla innych zagwozdka ogrodnicza.W poniższym artykule przedstawimy Wam co zrobić, aby niezależnie od tego, jak wykorzystujecie czosnek, cieszyć się ogromnymi główkami. Czy wiecie, czy należy obrywać pędy czosnku, czy nie?
Każdy ogrodnik ma swoje własne sposoby na piękne pomidory. Jedni maniakalnie przestrzegają technik pielęgnacji, inni są mistrzami nawożenia, a jeszcze inni decydują się na cieniowanie pomidorów.Każda z form uprawy ma swoje wady i zalety. Najlepiej byłoby połączyć wszystkie te techniki. Dlatego też zobaczcie, jak wprowadzić do swoich upraw cieniowanie pomidorów.
Każdy z nas marzy o pięknych, dorodnych plonach ze swoich przydomowych ogrodów. Szczęściu czasem trzeba dopomóc, a nic nie wspomaga tak wzrostu roślin, jak odpowiednio dobrany nawóz.Na szczęście zarówno tytułowe ogórki, jak i pomidory zadowolą się tanim, domowym nawozem, który wpłynie na rośliny wręcz globalnie. Czy wykorzystywaliście kiedyś w uprawach nawóz z drożdży?
Przełom maja i czerwca to doskonały czas na nawożenie roślin. W tym okresie sadzonki intensywnie rosną i potrzebują większej ilości składników odżywczych. “Podkarmione” warzywa wydadzą dorodne i obfite plony.Jednym z warzyw, które chętnie uprawiamy w naszych ogródkach, jest czosnek. Chociaż jego uprawa jest dość prosta, to warto zadbać o dobry nawóz, który będzie stymulował wzrost rośliny.
Popiół to nie tylko odpad po spalaniu drewna, ale to również bardzo cenny nawóz, którego stosowanie w ogrodzie pomaga uzyskać obfite plony, stymulując wzrost roślin.Jak się jednak okazuje, nie na każdą roślinę popiół działa w taki sposób. Na niektóre gatunki może mieć wręcz negatywny wpływ. Na co warto zastosować popiół w ogrodzie, a gdzie lepiej go unikać?
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z gwałtownymi zmianami pogody. Upały mieszały się z mroźnym arktycznym powietrzem z północy, a po suszach przychodziły nawałnice i gradobicia.Wszystko to dało się we znaki rolnikom, sadownikom i plantatorom. Uprawy ucierpiały zwłaszcza na skutek przymrozków. Teraz za straty można otrzymać odszkodowanie.
Papryka to obok pomidorów i ogórków najpopularniejsze warzywo w domowych uprawach. Wystarczy kilka trików pielęgnacyjnych, by móc cieszyć się obfitymi zbiorami.Kluczowym momentem w uprawie papryki jest czas jej kwitnienia i zawiązywania owoców. Właśnie teraz zróbmy jedną prostą rzecz, dzięki której w sezonie zbierzemy dorodne warzywa.
Uprawa pomidorów nie należy do najprostszych. Rośliny te często chorują i padają ofiarą szkodników. Dlatego też wielu ogrodników stosuje chemiczne preparaty mające na celu uodpornienie roślin na niekorzystne warunki środowiskowe.Czy jednak musimy wykorzystywać chemiczne środki, aby nasze pomidory zakwitły i wydały mnóstwo owoców? Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzą domowe preparaty, które nie dość, że są ekologiczne, to jeszcze kosztują ułamek ceny chemicznych odpowiedników.
Każdy z nas marzy o pięknych pomidorach z własnych upraw, ale czy każdy wie, jak należy je odpowiednio pielęgnować? Niestety, wielu ogrodników nie zwraca uwagi na te kluczowe kwestie, przez co sabotują własne uprawy.Tymczasem okazuje się, że odpowiednie zadbanie o grona już na początku ich tworzenia to gwarancja udanych, ogromnych plonów. Najlepsi ogrodnicy robią to w ten sposób.
Każdy ogrodnik marzy o tym, aby jego uprawy przyniosły mu ogromny plon. Nie inaczej jest z ogórkami. Te odpowiednio pielęgnowane potrafią odwdzięczyć się wspaniałymi owocami.Szczęściu jednak czasem trzeba dopomóc. Gdy sama pielęgnacja to za mało, z pomocą przychodzą domowe sposoby na nawóz. Dzięki nim nie poznacie własnych ogórków.