Pomidory to zdecydowanie jedne z częściej uprawianych roślin w naszych ogródkach warzywnych. Dlatego tym bardziej zaskakuje fakt, że jedni cieszą się ich ogromnymi plonami, a drudzy borykają się z licznymi komplikacjami.Receptą na piękne pomidory okazuje się zmiana sposobu ich sadzenia. Czy próbowaliście kiedyś posadzić pomidory bokiem? To dzięki temu plantatorzy cieszą się plonami jak ze snów.
Przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są 4 książki o zakładaniu i pielęgnacji ogrodu od wydawnictwa Buchmann. Szczegóły poniżej.Marzysz o własnym warzywniku? Nawet na niewielkim kawałku powierzchni, na którym będą rosły twoje ulubione warzywa? Weź udział w naszym konkursie i wygraj książkę, dzięki której stworzysz wspaniały zakątek pod uprawy.
O zaletach gnojówki z pokrzywy powiedziano już wiele. W naszych artykułach wielokrotnie wspominaliśmy o jej korzystnym wpływie na uprawę warzyw. Jak się jednak okazuje, pokrzywa to nie wszystko.W drugiej fazie wzrostu roślin warto zastosować inny naturalny nawóz, równie skuteczny w stymulacji wzrostu, a dodatkowo pomocny w walce ze szkodnikami. Jak przygotować gnojówkę z żywokostu?
Pomidory, ogórki i papryka należą nie tylko do najbardziej lubianych, ale także najczęściej uprawianych warzyw. Sadzimy je w przydomowych ogródkach i szklarniach, a także na tarasach i balkonach.Ogromna popularność tych warzyw wynika nie tylko ze wspaniałego smaku czy ich wartości odżywczych, ale też z faktu, że ich uprawa jest dość łatwa. Wystarczy poznać jeden trik, dzięki któremu uzyskamy jeszcze lepsze plony.
Nie ma wątpliwości, że samodzielnie wyhodowane pomidory są nieporównanie lepsze od sklepowych. Uprawa tych warzyw nie jest szczególnie trudna, ale warto znać kilka sprawdzonych trików, dzięki którym zbiory będą bogatsze.Istotnym elementem pielęgnacji pomidorów jest ich nawożenie. Dzięki niemu warzywa lepiej rosną i obficie plonują. Idealny nawóz możemy przygotować samemu, korzystając z rośliny, która rośnie w każdym ogrodzie.
Uprawa pod osłonami pozwala stworzyć idealne warunki do rozwoju roślin, które kochają wyższe temperatury. W szklarniach lub tunelach hodujemy pomidory, ogórki i inne warzywa ciepłolubne.Samo umieszczenie sadzonek pod osłoną to jednak nie wszystko. Aby osiągnąć obfite plony warzyw i owoców, trzeba wiedzieć, kiedy otwierać i zamykać szklarnię lub tunel.
Maj to gorący okres w każdym ogrodzie. Coraz wyższe temperatury sprzyjają wysadzaniu do gruntu kolejnych gatunków. Wielkimi krokami zbliża się czas sadzenia ogórków. Jak to zrobić?Odpowiedni dobór stanowiska i technika sadzenia pozwolą osiągnąć obfite plony. To jednak nie wszystko. Aby w sezonie zebrać dorodne warzywa, warto przy sadzeniu ogórków zastosować odpowiedni nawóz. Co wybrać?
Sadząc seler chcielibyśmy, aby roślina swoją energię wkładała w rozwój korzeni. Niestety, czasem dochodzimy do punktu zwrotnego, a roślina zaczyna rozwijać swoje liścia, które z kolei nie są nam do niczego potrzebne.Gdzie popełniamy błąd? Kluczem jest zrozumienie, jak sadzić seler korzeniowy, aby ten rósł w korzeń. Istnieje na to kilka sposób, które przedstawimy wam w poniższym artykule.
Rzodkiewka uchodzi za jedno z najchętniej i najczęściej sadzonych warzyw w ogrodzie. To wspaniałe uzupełnienie sałatek, kanapek, ale również twarogu. Ogrodnicy pokochali ją jednak z innego powodu.Nie od dziś wiadomo, że uprawa rzodkiewki nie jest zbyt trudna, a sama roślina wymaga niewiele miejsca do rozwoju. Aby jednak mieć pewność, że zbierzemy dorodny plon, należy o nią zadbać. Z tym domowym sposobem zbierzecie plony, o jakich zawsze marzyliście.
Cukinia to przepyszne warzywo, które podbiło serca i podniebienia Polaków. Do jego zalet należy również bogactwo witamin i innych składników odżywczych, a także łatwość uprawy.Wielkimi krokami zbliża się moment wysiewu cukinii. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy z jednej rośliny uzyskać nawet 20 kg warzyw. Jak to zrobić?
Jeśli uprawialiście czosnek w waszym ogrodzie, pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacją, kiedy to mimo starań wasze plony były stosunkowo kiepskie.Nie ma nic gorszego niż poświęcić tygodnie na pielęgnacje rośliny, która wydaje marny plon. Jeśli chcecie cieszyć się dorodnym czosnkiem wielkości pięści dorosłego człowieka, koniecznie trzymacie się tych zasad.
„Zimne Ogrodniki” to typowe dla polski ochłodzenie między 12, a 15 maja, z czego datą graniczną jest taka zwana „zimna Zośka”. Ogrodnicy przywykli do tego, że w okres ten jest cykliczną anomalią pogodową.Niestety, okazuje się, że ta może ulec znaczącemu wydłużeniu. Synoptycy zapowiadają, że do ochłodzeń może dojść nawet tydzień wcześniej. Co to oznacza dla naszych upraw?
Polacy kochają owoce, nie ma co do tego wątpliwości. Chętnie jemy je na surowo, dodajemy do deserów, wypieków, a nawet sałatek, przerabiamy na konfitury, nalewki i inne przetwory.Jak się jednak okazuje, poza malinami, truskawkami czy jabłkami, w Polsce mamy również inne, niezwykle zdrowe i pyszne, ale mało znane owoce, którymi warto się zainteresować.
Usuwanie liści pomidorów to popularna praktyka, którą wykorzystuje wielu ogrodników. Jeśli wiecie, jak przeprowadzić ten proces, możecie na tym wiele skorzystać.Jednakże niepoprawne przeprowadzony zabieg pielęgnacyjny zwiastować będzie same kłopoty. Czy znacie kolejność obrywania liści? Ma ona niebagatelne znaczenie.
Koperek to bardzo cenna przyprawa, a zarazem zioło, które wykorzystujemy w kulinariach. Patrząc na jego cenę w sklepach, zdecydowanie warto posadzić go w ogrodzie, zwłaszcza gdy lubujecie się w aromatycznych, ziołowych sosach.Koper w ogrodzie pełni jednak o wiele ważniejszą funkcję niż wydawanie cennych plonów. Okazuje się, że doskonale sprawdza się on w odstraszaniu insektów. Przy okazji, czy wiecie, koło czego go posiać?
Pogoda w majówkę dopisała. Wysokie temperatury sprzyjały wypoczynkowi w plenerze, ale upały nie wszystkich cieszyły - rolnicy i leśnicy alarmowali o coraz większym zagrożeniu, jakie dla upraw przynosi susza.Suchemu powietrzu towarzyszy natomiast wyż, który przynosi na zmianę wyższe i niskie temperatury. Właśnie żegnamy gorące masy powietrza, które wkrótce zastąpi lodowate powietrze wprost z północy.
Czosnek to nie tylko ceniony dodatek w kuchni, ale też w ogrodzie. Do jego niezwykłych właściwości, poza walorami kulinarnymi, należy bowiem szerokie spektrum działania przeciwchorobowego i stymulującego odporność.Cudowne działanie czosnku warto wykorzystać w ogrodzie, tworząc domowy, organiczny nawóz. Jego działanie zintensyfikujemy, dodając liść laurowy.
Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałymi plonami. W końcu po to wkładamy tyle wysiłku w przydomowe uprawy, aby czerpać z nich same korzyści.Niestety, niektóre z roślin są wymagające w pielęgnacji, a do tych należą w szczególności pomidory. Czy wiedzieliście, jak istotną rolę w hodowli tych roślin odgrywa ściółkowanie pomidorów?
Maj w tym roku zapowiada się wyjątkowo ciepło, podobnie jak pierwsza połowa kwietnia. Jednakże nie oznacza to, że możemy być w pełni spokojni o swoje rośliny.Majowe przymrozki są prawdziwą zmorą ogrodników. Nie bez powodu o 15 maja mówi się jako o „zimnej Zośce”, podczas której często dochodzi do znacznego spadku temperatury. Czy mimo to istnieje sposób na to, jak uratować rośliny po majowych przymrozkach?
Drożdże to niezwykły składnik o szerokim zastosowaniu. Doskonale znamy go z kuchni, gdzie dzięki niemu powstają pyszne wypieki, ale nie każdy wie, że drożdże warto również zastosować w ogrodzie.Te jednokomórkowe organizmy działają stymulująco na rozwój roślin i chronią je przed chorobami. Aby osiągnąć taki efekt, warto skorzystać z przepisu na nawóz z drożdży i cukru.
Piękna pogoda za oknem skłania nas do wzmożonych prac w ogrodzie. Nie zaskakuje fakt, że wiele osób w majówkę szczególną uwagę zwróciło na stan swoich pomidorów. W końcu rośliny te potrzebują szczególnej uwagi.Niestety, jeśli przyjrzymy się bliżej naszym uprawom, możemy dostrzec, że nie wszystkie roślinki rozwijają się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego sadzonki pomidorów żółkną, mamy na to odpowiedź.
Prognoza pogody na maj uległa kolosalnym zmianom. Meteorolodzy alarmują, że po jednym z najcieplejszych kwietni od 3 dekad, maj ma szanse na pobicie kolejnego historycznego rekordu.Czy w tym roku czeka nas kryzys na rynku rolniczym? Czy upały i susze zrujnują całkowicie plony? Nie ulega wątpliwości, że pogoda w 2024 roku nie sprzyja ogrodnikom.
Wielu ogrodników, chcąc zadbać o swoje rośliny, najlepiej jak potrafią, sadzi je na słonecznych stanowiskach. Niestety, czasami robimy im tym wyłącznie krzywdę.Poznajcie, które rośliny doskonale odnajdą się nawet na zacienionych stanowiskach i wykorzystajcie swój ogród w pełni. Będziecie zdziwieni, jak pojemna stanie się nagle Wasza działka.
Zdarzyło Wam się kiedyś, że rzodkiewka, zamiast prawidłowo rosnąć, rozwija swoje liście, a jej korzenie pozostają mizerne? Jeśli tak to z pewnością pamiętacie, jak ogromną irytację to w Was wzbudziło.Uprawa rzodkiewki mimo to należy do stosunkowo prostych. Fakt, że roślina rozwija się niepoprawnie, wynika często z zaniedbań pielęgnacyjnych. Jakich błędów należy unikać?
Borówka amerykańska to przepyszny dodatek do owsianek, ciast i słodkich deserów. Ze względu na jej wysokie ceny w sklepach, wiele osób decyduje się na jej samodzielną uprawę.Co ciekawe, roślina ta nie jest trudna w pielęgnacji, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie stanowisko pod jej uprawę. Istnieje jednak jeden patent, który sprawi, że borówka obrodzi piękniej niż kiedykolwiek.
Chrzan wraca do łask. Podobnie jak inne nieco zapomniane warzywa, ostatnio coraz częściej gości na naszych stołach i w naszych ogrodach. Jak uprawiać tę roślinę?Chrzan doskonale znamy jako gotowy dodatek do dań. W związku z modą na ekologiczną i naturalną kuchnię oraz powrotem do kulinarnych korzeni, coraz częściej decydujemy się na surowy chrzan, który można uprawiać samodzielnie.
Nawożenie podłoża to niezbędny element pielęgnacji roślin. Odpowiednia odżywka dostarcza niezbędnych substancji i składników, które przekładają się na szybszy wzrost, a także lepsze kwitnienie i owocowanie roślin.Słowem, dobry nawóz to klucz do sukcesu w każdej uprawie i niezwodny sposób na zwiększenie plonów. Korzyści takie uzyskamy, stosując gnojówkę z bananów.
Sposób przygotowania rozsady pomidorów wpłynie na to, jak obfite plony zbierzemy w sezonie. Proces ten obejmuje kilka kluczowych dla powodzenia uprawy zabiegów.Newralgicznym momentem jest przeniesienie sadzonek do gruntu. Aby przebiegło to bez problemów, należy wcześniej przeprowadzić hartowanie. Podczas tego zabiegu jednak możesz popełnić błąd, przez który twoje pomidory nie urosną.