Papież Franciszek ma ogromny wpływ na wszystkich wierzących katolików. Właśnie dlatego jedna z ekologicznych organizacji zdecydowała się zaapelować do głowy Kościoła katolickiego w sprawie bezmięsnych piątków.Papież miałby wprowadzić obowiązkowe bezmięsne piątki. Ten ruch znacząco wpłynąłby nie tylko na dietę wiernych. Czy piątki bez mięsa zostaną wprowadzone? Dlaczego zależy na tym organizacji ekologicznej?
Jarmuż to fantastyczne warzywo, które nadal możemy zobaczyć w ogrodach. Idealnie sprawdzi się jako poplon po roślinach wiosennych. Ma mnóstwo witamin i minerałów. Kiedy najlepiej go zrywać?Jarmuż nazywany jest ostatnim warzywem. Naprawdę dobrze znosi mrozy. Mój dziadek zdradził mi, kiedy najlepiej go zbierać. Wtedy liście stają się najsmaczniejsze, ponieważ tracą goryczkę.
Wiele warzyw i owoców jest dostępnych w sklepach przez cały rok. Jednak nie wszystkie dostępne produkty pochodzą z Polski. Często poza sezonem wiele towarów sprawdzanych jest zza granicy.Uwielbiane przez nas warzywa i owoce w zimie są mniej dostępne. W wielu sklepach ich ceny rosną. Właśnie w tym czasie lepiej z nich zrezygnować. Dlaczego niektórych warzyw i owoców nie warto kupować zimą?
W ogrodzie możemy wykorzystać wiele naturalnych elementów, które znajdziemy w czasie spacerów. Ciekawą opcją będą szyszki, które nie tylko nadają się do ściółkowania. Co takiego możemy z nich zrobić?Jeśli mamy w ogrodzie iglaki, które zrzucają szyszki, warto skorzystać z ich niezwykłych właściwości. Będą cudowną odżywką do rośliny. Wystarczy wiedzieć, jak ją zrobić i w jaki sposób stosować.
Ostatnie plony już zebrane, więc przyszedł czas, żeby zadbać o glebę. Po intensywnej wiośnie i długim lecie trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Czasem to właśnie przez ziemię rośliny chorują. Jak ją prawidłowo odkazić po zbiorach?Odkażenie gleby jest jednym z obowiązkowych zabiegów jesienią. Dzięki temu w przyszłym roku nasze rośliny nie będą narażone na zakażenie. Podpowiem, kiedy i jak wykonać ten zabieg.
Domowe przetwory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki nim możemy raczyć się wyjątkowym smakiem warzyw i owoców również zimą. Ciekawą propozycją będzie domowy ketchup. Jednak nie każdy wie, że można go przygotować nie tylko z pomidorów.Wyjątkowy domowy ketchup zrobimy niskim kosztem z owoców rośliny, którą możemy spotkać w czasie spaceru w parku. Owoce z tego drzewa nie cieszą się dużym zainteresowaniem, a są bardzo cenne.
Jesień to idealny moment na wykonanie kilku zabiegów w ogrodzie. W tym czasie warto zadbać o glebę. Możemy ją nawieźć, odkazić, a także zadbać o jej wapnowanie. Ten zabieg wykonuję regularnie. Dzięki temu rośliny pięknie się rozwijają.Wapnowanie gleby jest bardzo ważne dla roślin w ogrodzie. Może wpłynąć na wygląd i stan naszego trawnika. Dlaczego warto wykonać ten zabieg?
Imbir kochamy jesienią i zimą. Doskonale sprawdzi się do rozgrzewających naparów i pomoże zwalczyć przeziębienia. Jednak jak wybrać najlepszy korzeń? To ważne, jeśli chcemy skorzystać z jego wszystkich cudownych właściwości.Imbir doskonale radzi sobie z objawami przeziębienia. Rozgrzewa i wzmacnia nasza odporność. Jednak co robić, kiedy korzeń zaczyna robić się siny?
Ziemia stopniowo się wyjaławia. Wraz z rosnącymi na niej roślinami znikają niektóre składniki odżywcze. Ratujemy się najróżniejszymi nawozami, kiedy możemy wykorzystać poplon. Mój dziadek zdradził mi, co to daje.W ogrodzie znajdziemy sporo roślin, które wyjaławiają ziemie. Wśród nich możemy wymienić dalie, ale też najróżniejsza warzywa. Jak użyźnić ziemię poplonem?
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy w XXI wieku można jeszcze w pełni naturalnie prowadzić swój przydomowy ogród? Zero oprysków, chemicznych nawozów i środków do ochrony roślin. Tylko wy, wasze uprawy i naturalne preparaty.Okazuje się, że to możliwe, a trend ten zyskuje coraz większe poparcie domorosłych ogrodników. Czy permakultura stanie się nowym kanonem uprawy przydomowych ogrodów? Poznajcie bliżej to ekologiczne podejście do przydomowych upraw.
Seler to bardzo popularne warzywo uprawiane niemalże w każdym przydomowym ogrodzie. Obecnie ogrodnicy w całej Polsce już zacierają ręce, gdyż wielkimi krokami zbliża się moment na jego wykopanie.Wiedza o tym, kiedy wykopać seler jest niezmiernie ważna. To dzięki niej seler będzie można przechować przez całą zimę i cieszyć się jego smakiem przez wiele miesięcy. Czy wiecie, kiedy powinniście wykopać seler?
Dynie olbrzymie cieszą się niemałą popularnością. Nie brakuje hodowców, którzy poświęcają wiele energii na wyhodowanie absolutnej rekordzistki. Marzeniem każdego z nich jest warzywo, które przekroczy tonę.W tym roku padł absolutny rekord Polski. Dynia, która została zgłoszona do konkursu miała ponad 900 kg. Hodowca i wszyscy uczestnicy nie kryli emocji. W Ogrodzie Botanicznym PAN było wczoraj naprawdę gorąco.
Kapusta to jedno z bardziej popularnych warzyw w Polsce i jednocześnie jedno z ulubionych warzyw Polaków. Robimy z niej surówki, bigos, kapuśniak no i klasyczne polskie gołąbki.Aby jednak cieszyć się tymi potrawami, kapusta powinna być odpowiednio przechowywana. Jak przechowywać kapustę na zimę? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
Marchewka to jedno z najbardziej popularnych warzyw w naszej kuchni. Marchewkę zazwyczaj jako pierwszą wprowadza się małemu dziecku do diety oprócz mleka i później większości z nas smakuje przez całe życie. Z marchewki przyrządzamy mnóstwo pysznych dań, na surowo, na ciepło, na słono i słodko. Nie wyobrażamy sobie rosołu bez marchewki, nie brakuje też koneserów marchewkowego ciasta. Jak przechowywać marchew na zimę, by cieszyć się jej świeżością nie tylko latem?
Któż z nas nie chciałby cieszyć się plonami z własnego ogrodu przed sezonem? Biorąc pod uwagę nagły spadek cen warzyw w sezonie ich zbiorów, pojawia się pytanie, czy własne uprawy są w ogóle opłacalne.Okazuje się, że są, a mogą być jeszcze bardziej, gdy zasadzimy je przed wszystkimi. Dzięki temu zbierzemy je wówczas, gdy ich ceny w marketach będą dosłownie astronomiczne. Tylko jak to zrobić?
Papryka to jedno z bardziej popularnych warzyw w kuchni i jedna z częściej uprawianych roślin w ogrodach. Czy może ona czymkolwiek zaskoczyć wprawnego ogrodnika? Oczywiście, że tak, czego dowodem jest jej specyficzny gatunek.Wygląd tej nietypowej papryki wprawia w osłupienie nawet doświadczonych ogrodników. Przecież ta papryka wygląda dosłownie jak ludzki ząb. Czy to normalne zjawisko, czy też mamy do czynienia z anomalią? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
W sezonie jesiennym część z nas zapełnia piwnicę zapasami ziemniaków. Czasem nawet sami uczestniczymy w wykopkach i nie chcemy, aby nasza praca poszła na marne i ziemniaki tej zimy nie przetrwały. Dbamy więc o ich prawidłowe przechowanie.Ale nawet, gdy nie mamy wielkich zapasów i zaopatrzymy się w jeden worek ziemniaków, widok kiełków i pleśni po kilku dniach nie należy do przyjemnych. Jak przechowywać ziemniaki, by długo cieszyć się ich świeżością? Jest na to zaskakujący sposób.
Świeże ogórki chętnie jadamy przez cały rok. Są smaczne i zdrowe, wykorzystujemy je do sałatek, mizerii czy po prostu kładziemy na kanapki. Ogórki obieramy ze skórek, które najczęściej wyrzucamy. Tymczasem skórki z ogórków mogą być pożyteczne, szczególnie gdy uprawiamy rośliny doniczkowe. Składniki zawarte w skórkach z ogórków odstraszają m.in. roztocza, które żerują na roślinach. Ale to nie jedyna korzyść. Jak wykorzystać skórki po ogórkach?
Drodzy Czytelnicy, jako że mamy już połowę września, a jesień jest już za rogiem, w ten szczególny czas musimy zadbać o nasze ogrody. Niestety trudny polski klimat nie pozwala na prawidłową uprawę wszystkich owoców i warzyw, na którym nam zależy.Część z nich musimy zebrać, gdy są one jeszcze niedojrzałe tylko dlatego, aby się nie zniszczyły. Ofiarą naszego klimatu często padają warzywa ciepłolubne. Czy istnieje sposób na to, jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw? Mamy na to pewne sposoby.
Marchewka ma mnóstwo składników odżywczych. Idealnie sprawdzi się w zimie. Możemy ją naprawdę długo przechowywać. Jednak straci sprężystość i swoje właściwości, jeśli będziemy trzymać ją w złym miejscu.Marchewka doskonale nadaje się do przechowywania. To cecha wszystkich warzyw korzeniowych. Jednak jak robić to poprawnie? Podpowiemy w artykule.
Zaczyna się sezon na dnie, a pierwsze warzywa pojawiają się w sklepach. Dynia zwyczajna skradła serca wielu z nas. Jednak czy to najlepszy gatunek? Jest jeden rodzaj tego warzywa, który bardziej się opłaca.Przed zakupem ciężko określić, która dynia będzie najlepsza. Nie możemy zerknąć do jej wnętrza. Musimy bazować na tym, jak wygląda skórka. Niżej zdradzam więcej.
Powoli zbliża się termin zbiorów różnych rodzajów marchwi. Właśnie teraz mamy czas na przeprowadzenie zabiegu, który sprawi, że korzenie będą w pełni dojrzałe. Co to za zabieg? Wyjaśnię, jak postępuję z marchwią przed zbiorami.Marchew jest fantastycznym dodatkiem do wielu dań. Świetnie sprawdzi się jako zdrowa przekąska. Już niedługo zaczną się zbiory. Wcześniej jednak warto ściąć nać. Niżej zdradzam więcej.
W ogrodzie możemy mieć najróżniejsze warzywa i owoce. Chętnie hodujemy pomidory i ogórki. Jednak, czy w ogrodzie może wyrosnąć najzdrowsze warzywo świata? Okazuje się, że tak, jednak musimy zapewnić mu odpowiednie warunki.Co w tej roślinie jest takiego niezwykłego? Dlaczego otrzymała miano najzdrowszego warzywa świata? Jak uprawiać ją w naszym ogrodzie? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.
Pomidory. Nie ma chyba osób, które by ich nie lubiły. Warzywa są niezwykle smaczne i zdrowe. Dodajemy je do sałatek, jajecznicy, gotujemy zupy i przyrządzamy z nich wyśmienite dania. Nic nie smakuje tak, jak soczysty, wygrzany w słońcu pomidor z masłem i kromką świeżego, chrupiącego chleba.Niestety, mimo, iż pomidory są bardzo zdrowe, niektórym osobom mogą poważnie zaszkodzić. Przyczyna leży ich w składzie. W warzywach występuje 1 związek, który zaostrza stany zapalne i przyczynia się do pogorszenia objawów, jeśli cierpimy na choroby opisane w artykule.
Dynamicznie zmieniająca się pogoda na terenie Polski z pewnością nie sprzyja uprawianiu jakichkolwiek roślin. Mimo że staramy się chronić nasze plony najlepiej, jak możemy, ciężko jest zabezpieczyć je przed gradobiciem, czy intensywnymi opadami deszczu.Jeśli Wasze rośliny ucierpiały w wyniku zmieniającej się aury, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami. W tym artykule przestawimy Wam, jak uratować rośliny po deszczu w prosty, domowy sposób.
Lubicie warzywa? My też. Zastanawialiście się kiedyś, które z nich jest uważane za najzdrowsze? Tematem tym zainteresowali się badacze z Center od Disease Control and Prevention (CDC). Zbadali oni aż 47 warzyw, z których wybrali to najzdrowsze.Dzięki niemu wiemy już, które warzywo koniecznie warto włączyć do swojego jadłospisu. Aż dziwne, że na tyle warzyw świata, to właśnie jedno z nich rośnie w Polsce. Jesteście ciekawi o jakim warzywie mowa? Zapoznajcie się naszym artykułem.
Kocham lato za soczyste pomidory prostko z krzaczka. Nie mogę doczekać się, aż kolejne dojrzeją. Obfite owocowanie i szybkie dojrzewanie to zasługa nie tylko pięknej pogody. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?Jest na to skuteczny sposób. Wystarczy zadbać o prawidłową pielęgnację, odpowiednie stanowisko i sprawdzony oprysk. W artykule zdradzę, jak go zrobić. Zapłaciłam za niego 4 zł.
Ogórki prosto z ogrodu dają naprawdę sporo satysfakcji. Co roku decyduję się je wysadzić. Jednak czym pryskać ogórki, żeby zabezpieczyć je przed chorobami? Mam sprawdzoną miksturę, która ochroni je i wydłuży okres owocowania.Ogórki mają niewiele kalorii, ale za to są bogate w witaminę C, witaminy z grupy B i minerały. Warto mieć je w swoim ogrodzie. Niżej zdradzam, jak zadbać o te warzywa. Zbiory będą bogate jak nigdy.