Czerwiec to gorący - i to nie tylko dosłownie - okres w naszych ogrodach. Część warzyw już plonuje, a niektóre dopiero czekają na wysianie. Po pierwszych zbiorach czas na nowe uprawy.W czerwcu przychodzi czas na wysiew roślin o krótszym okresie wegetacji, które urosną w trakcie długich, letnich dni. Dzięki temu jesienią zbierzemy pełne kosze warzyw. Co dokładnie powinno trafić na grządki właśnie teraz?
Ogórki i pomidory to ukochane warzywa Polaków. Chętnie uprawiamy je w swoich ogrodach, a także na tarasach i balkonach. Warto poznać sprytne triki, dzięki którym w sezonie zbierzemy pełne kosze dorodnych warzyw.Swoje sposoby na obfite plonowanie ogórków i pomidorów zdradziła nam Joanna Żytkowska, autorka bestsellerów poświęconych ogrodnictwu: „Ogród na balkonie” oraz „Po prostu posadź”.
Planując uprawę warzyw w ogrodzie, pod uwagę musimy brać nie tylko wymagania dotyczące gleby czy stanowiska dla poszczególnych gatunków. Ważna jest także uprawa współrzędna, czyli wybór roślin, którym służy wzajemne sąsiedztwo, a także zmianowanie.Płodozmian to kolejność sadzenia i siewu roślin po sobie. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia uprawy, więc jeśli zależy nam na obfitych plonach i dorodnych warzywach, sprawdźmy, jakie gatunki umieszczać po sobie na grządce. Dzisiaj zajmiemy się roślinami, które warto uprawiać po zbiorach czosnku i cebuli.
Dawniej uważane za pokarm umarłych. Wierzono też, że spożywanie tych strączków wywołuje koszmary. Nic więc dziwnego, że wokół warzywa urosło wiele mitów i legend. Czy jednak faktycznie spożycie strączków ma magiczną moc?Bób, bo o nim mowa, to sezonowe warzywo strączkowe, znane ludziom już od starożytności. Chociaż obecnie stanowi ono wspaniały dodatek do dań. Trzeba jednak przyznać, że coś z tej magii zostało do dzisiaj – na przykład jego cena.
Uprawianie własnych warzyw w ogrodzie przynosi ogromną satysfakcję zwłaszcza wtedy, gdy te wydają piękny plon. Aby jednak móc się nim cieszyć, czeka nas sporo pracy.Wiele mówi się o stosowaniu odpowiednich nawozów do warzyw, ale jest coś jeszcze ważniejszego. Podlewanie warzyw to kwestia często bagatelizowana, a to właśnie od jej jakości i częstotliwości zależy efekt naszych upraw.
Ryzyko wiosennych przymrozków już za nami, więc teraz najwyższy czas na wysiew roślin, które kochają ciepło i słońce. To ostatni dzwonek, by w sezonie móc cieszyć się aromatycznymi ziołami i dorodnymi warzywami prosto z ogródka.W czerwcu na nowo zapełniamy grządki w warzywniku i korzystając z uroków słonecznej pogody, wsadzamy do nagrzanej gleby nasiona roślin ciepłolubnych. Jakie dokładnie gatunki wysiewamy właśnie teraz?
Rzodkiewka nie jest wymagającym warzywem, jednak ze względu na szybki wzrost potrzebuje nieco więcej uwagi. Wystarczy jeden błąd, a zamiast pysznego korzenia będą wyłącznie duże liście. Dlaczego rzodkiewka jest mała, zdrewniała i bez smaku? Co zrobić, by warzywo było duże? Poznaj podstawy każdego ogrodnika. Dzięki nim rzodkiewka zawsze rośnie w korzeń.
Większość zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych w uprawie roślin nie budzi naszych wątpliwości. Podlewanie, nawożenie, przycinanie - to czynności, które zna każdy ogrodnik. Są jednak pewne metody, które mogą budzić zdziwienie.Wiązanie czosnku może wydawać się niecodzienną czynnością, ale warto o niej pamiętać, jeśli zależy nam na obfitych zbiorach dorodnych główek. Kiedy i jak wiązać czosnek?
Sezon na warzywa w pełni. Ogrodnicy i rolnicy z całej Polski zacierają ręce. Ile uda im się zarobić w tym roku? Jak bogate plony zbiorą? Czy znajdą ręce do pracy? To podstawowe pytania, na które próbuje sobie odpowiedzieć wielu z nich.Czy wiedzieliście, że zbieranie warzyw okazuje się całkiem dochodowym zajęciem? Dzienna stawka może Was zaskoczyć, chociaż trzeba przyznać, że w przeliczeniu na ilość pracy są to uczciwe stawki.
Papryka to obok pomidorów i ogórków najpopularniejsze warzywo w domowych uprawach. Wystarczy kilka trików pielęgnacyjnych, by móc cieszyć się obfitymi zbiorami.Kluczowym momentem w uprawie papryki jest czas jej kwitnienia i zawiązywania owoców. Właśnie teraz zróbmy jedną prostą rzecz, dzięki której w sezonie zbierzemy dorodne warzywa.
Rzodkiewka to popularne warzywo, które chętnie uprawiamy w naszych ogrodach. Szybko rośnie, łatwo się ja uprawia i doskonale smakuje, a do tego jest bardzo zdrowa i ma wiele zastosowań w kuchni.Rzodkiewkę możemy wysiewać dość wcześnie i szybko też cieszyć się plonami. Po zbiorach miejsce rzodkiewki mogą zastąpić inne warzywa, zgodnie z zasadą płodozmianu. Co uprawiać po rzodkiewce?
Ogórki to obok pomidorów jedne z najchętniej uprawianych przez Polaków warzyw. Są pyszne i zdrowe, mają wiele zastosowań w kuchni. Ich uprawa wymaga jednak przestrzegania kilku zasad.Od tego, jakie warunki zapewnimy sadzonkom, będzie zależała ilość oraz jakość plonów. Jeśli więc zależy nam na dużych, soczystych ogórkach, warto zadbać o ich prawidłowe podlewanie.
Gdy nasza uprawa nie przynosi satysfakcjonujących plonów, często mówimy, że do danego warzywa “nie mamy ręki” lub że “seler i pory u mnie się nie przyjmują”. To jednak nie kwestia warzyw, ale podłoża.Poszczególne gatunki roślin jadalnych mają różne wymagania co do gleby. Podczas gdy część warzyw będzie się w naszym ogrodzie dobrze czuła, inne nie będą rosły. Można to jednak łatwo zmienić.
Wysokie temperatury i słoneczna pogoda w drugiej połowie maja sprzyjają przenoszeniu sadzonek do gruntu. Właśnie teraz jest idealny czas na posadzenie papryki.To pyszne i zdrowe warzywo ma wiele zastosowań w kuchni. Zanim jednak przyrządzimy paprykowe przysmaki, warto dołożyć wszelkich starań, by w sezonie zebrać dorodne warzywa. Wystarczy jedna rzecz, którą włożymy do dołka pod sadzonkę.
Buraki wróciły do łask i na dobre zagościły nie tylko na naszych stołach, ale także w naszych ogródkach. Warzywa te są bowiem smaczne i zdrowe, ale też dość łatwe w uprawie.Wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad i wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów, by w sezonie cieszyć się urodzajem dorodnych warzyw.
Rośnie na łąkach, polanach, w lasach. Może pojawić się także w naszym ogrodzie. W maju jest najlepszy moment na zbieranie rośliny, która wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Działa również cuda w ogrodzie.Jaskółcze ziele, bo o nim mowa jest wspaniałym lekarstwem na wszystkie choroby roślin, a dodatkowo użyźnia glebę i wzmacnia cały system korzeniowy. To właśnie z tego względu każdego roku przygotowuję gnojówkę. Gnojówka z glistnika nie ma sobie równych.
Cukinia cieszy się w polskich ogrodach coraz większą popularnością. Doskonale smakuje, przynosi obfite plony i nie nastręcza większych trudności w pielęgnacji.Z cukinią poradzi sobie nawet poczatkujący ogrodnik. Wystarczy tylko poznać kilka trików i odpowiednio przygotować dołki przed posadzeniem cukinii. Co do w nich umieścić, by zebrać dorodne warzywa?
Przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są 4 książki o zakładaniu i pielęgnacji ogrodu od wydawnictwa Buchmann. Szczegóły poniżej.Marzysz o własnym warzywniku? Nawet na niewielkim kawałku powierzchni, na którym będą rosły twoje ulubione warzywa? Weź udział w naszym konkursie i wygraj książkę, dzięki której stworzysz wspaniały zakątek pod uprawy.
Rzodkiewka uchodzi za jedno z najchętniej i najczęściej sadzonych warzyw w ogrodzie. To wspaniałe uzupełnienie sałatek, kanapek, ale również twarogu. Ogrodnicy pokochali ją jednak z innego powodu.Nie od dziś wiadomo, że uprawa rzodkiewki nie jest zbyt trudna, a sama roślina wymaga niewiele miejsca do rozwoju. Aby jednak mieć pewność, że zbierzemy dorodny plon, należy o nią zadbać. Z tym domowym sposobem zbierzecie plony, o jakich zawsze marzyliście.
Cukinia to przepyszne warzywo, które podbiło serca i podniebienia Polaków. Do jego zalet należy również bogactwo witamin i innych składników odżywczych, a także łatwość uprawy.Wielkimi krokami zbliża się moment wysiewu cukinii. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy z jednej rośliny uzyskać nawet 20 kg warzyw. Jak to zrobić?
Czosnek to nie tylko ceniony dodatek w kuchni, ale też w ogrodzie. Do jego niezwykłych właściwości, poza walorami kulinarnymi, należy bowiem szerokie spektrum działania przeciwchorobowego i stymulującego odporność.Cudowne działanie czosnku warto wykorzystać w ogrodzie, tworząc domowy, organiczny nawóz. Jego działanie zintensyfikujemy, dodając liść laurowy.
Wielu ogrodników, chcąc zadbać o swoje rośliny, najlepiej jak potrafią, sadzi je na słonecznych stanowiskach. Niestety, czasami robimy im tym wyłącznie krzywdę.Poznajcie, które rośliny doskonale odnajdą się nawet na zacienionych stanowiskach i wykorzystajcie swój ogród w pełni. Będziecie zdziwieni, jak pojemna stanie się nagle Wasza działka.
Chrzan wraca do łask. Podobnie jak inne nieco zapomniane warzywa, ostatnio coraz częściej gości na naszych stołach i w naszych ogrodach. Jak uprawiać tę roślinę?Chrzan doskonale znamy jako gotowy dodatek do dań. W związku z modą na ekologiczną i naturalną kuchnię oraz powrotem do kulinarnych korzeni, coraz częściej decydujemy się na surowy chrzan, który można uprawiać samodzielnie.
Sposób przygotowania rozsady pomidorów wpłynie na to, jak obfite plony zbierzemy w sezonie. Proces ten obejmuje kilka kluczowych dla powodzenia uprawy zabiegów.Newralgicznym momentem jest przeniesienie sadzonek do gruntu. Aby przebiegło to bez problemów, należy wcześniej przeprowadzić hartowanie. Podczas tego zabiegu jednak możesz popełnić błąd, przez który twoje pomidory nie urosną.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego każda marchewka smakuje inaczej? Wedle doniesień specjalistów, za jej smak odpowiada ilość cukru w warzywie. Ten może stanowić od 4 do nawet 12% składu marchwi.Czy jednak mamy wpływ na to, jaką faktycznie marchew wyhodujemy? Do pewnego stopnia tak, a kluczowe w tym jest odpowiednie nawożenie marchwi. Koniecznie zobaczcie, jak to robić.
Por to nieodzowny dodatek w kuchni i składnik wielu dań. Wchodzi w skład włoszczyzny i stanowi podstawę zup oraz bulionów. Nic więc dziwnego, ze chętnie uprawiamy go we własnych ogrodach.Świeży, młody por można spożywać na surowo - doskonale sprawdzi się w surówkach i w sałatkach. Ma przepyszny, delikatny, lekko cebulowy i nieco słodkawy posmak. Jest także bardzo zdrowy, a jego uprawa nie nastręcza specjalnych trudności.
Wielkimi krokami zbliża się czas wysiewania warzyw i przenoszenia rozsad do gruntu. Sadzonki są narażone nie tylko na zmienne czynniki atmosferyczne, ale także na działanie szkodników.Możemy jednak skutecznie wzmocnić młode rośliny i uodpornić je na choroby oraz odstraszyć szkodniki. W tym celu wystarczy wykorzystać powszechnie dostępne produkty, które każdy ma w swoim domu.
Papryka należy do najchętniej uprawianych warzyw w polskich ogródkach i szklarniach. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów, by cieszyć się obfitym zbiorami tych pysznych warzyw.Papryka dostępna jest w wielu rozmaitych odmianach, ale bez względu na rodzaj zawsze świetnie smakuje i jest bardzo zdrowa. Warto ją wyhodować samodzielnie. Jak to zrobić?