Tuje to bardzo popularne krzewy ogrodowe. Niestety wymagają one szczególnej pielęgnacji, o czym wielu ogrodników zapomina. To dlatego często widzimy tuje o brązowym odcieniu lub nieodpowiednim rozwinięciu.Aby tuje rosły poprawnie, wymagają one regularnego zasilania w postaci nawożenia. Istotne jest, aby inaczej nawozić je jesienią i wiosną. Jeśli jesteście zainteresowani tym, jak odpowiednio dbać o tuje, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
To już pewne – nadciąga atak zimy. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi i obfitymi opadami śniegu. Wyobrażacie sobie opady na poziomie 40 cm w ciągu jednej nocy? Służby porządkowe już teraz alarmują mieszkańców o ostrożność i szykują się na najgorsze.Takich opadów śniegu nie było już od lat. Obecnie mało kto pamięta śnieg po kolana i kilkumetrowe zaspy. Nic więc dziwnego, że prognozy meteorologów budzą postrach w społeczeństwie. Czy ich prognoza pogody to mrzonka, czy też mamy do czynienia z istnym atakiem zimy?
Koszenie trawnika to odwieczny temat tabu w ogrodnictwie. Ile centymetrów powinien mieć idealny trawnik? Kosić, czy nie kosić? Czy nieskoszony trawnik to ogrodowe faux pas, czy też koncepcja ogrodu angielskiego?Zwolenników różnych form pielęgnacji trawnika jest tak wielu, jak wiele jest odrębnych koncepcji na jego uprawę. Tymczasem, co zrobić, aby nasz trawnik przetrwał mroźną polską zimę? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
O tym, że czosnek to naturalny antybiotyk nie trzeba nikomu przypominać. O tym, że ma on prozdrowotny wpływ na organizm ludzki również nie. To o czym trzeba przypomnieć to o jego odmianach, które możecie posadzić już jesienią.Dlaczego to takie ważne? Jeśli zdecydujecie się na jesienne sadzenie czosnku, główki Waszego czosnku urosną większe, niż kiedykolwiek. Jak to możliwe? Tę magiczną właściwość zdradzimy Wam w poniższym artykule.
Przyszła jesień i coraz więcej suchych liści spada na nasze trawniki. Bez grabienia się nie obejdzie. Jednak co zrobić ze stertami kolorowych liści w ogrodzie? Gromadzenie ich w workach i wyrzucanie to nie jedyne rozwiązanie. Sprawdź, jak je wykorzystać.Suche liście są cenniejsze, niż nam się wydaje. W niektórych przypadkach mogą nawet uratować nasz ogród. Podpowiemy, co z nimi zrobić.
Jesień to wyjątkowy czas w ogrodzie, jeżeli chodzi o zbiory niektórych owoców i warzyw. Właśnie teraz możemy cieszyć się dyniami i plonami z drzewek owocowych. Jednymi z nich są jabłka. Jak je przechowywać? Przetwory to nie jedyne rozwiązanie.Świeże i zdrowe jabłka z ogrodu możemy naprawdę długo przechowywać. Wystarczy wiedzieć, jak to robić. Dziadek zdradził mi swój sposób. Dzięki temu mam zapas owoców na całą zimę.
Piwo – napój alkoholowy, bez którego wielu nie wyobraża sobie udanego grilla. Chociaż ciężko popierać polską kulturę spożywania alkoholu, nie należy jej bagatelizować. Pamiętajcie jednak, że każda dawka alkoholu jest szkodliwa dla człowieka.Mimo to panuje ogólnopolski pogląd, że jedno piwo jeszcze nikomu nigdy nie zaszkodziło. Cóż, jak się okazuje, jest w tym więcej racji, niż moglibyście przypuszczać. Zobaczcie, jak wykorzystać wygazowane piwo, które zostało po weekendowym spotkaniu ze znajomymi.
Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów w naszych ogródkach i na balkonach. Cieszymy się ich niepowtarzalnym urokiem już od wczesnej wiosny. Liczba odmian tulipanów może przyprawić o zawrót głowy miłośników kwiatów.Aby cieszyć oczy wiosną kwiatami tulipanów, trzeba ich cebulki posadzić już jesienią. Co zrobić jednak, żeby sadzenie tulipanów nie poszło na marne? Szkodniki uwielbiają podgryzać korzenie tulipanów, dlatego trzeba znaleźć na nie sposób.
Doświadczeni ogrodnicy i działkowcy wiedzą, że nawożenie ogrodu na jesień ma sporo plusów i jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jesienne nawożenie ogrodu to potrzebny etap w naszym kalendarzu ogrodnika, kiedy to przygotowujemy glebę i rośliny do zimy.Jesienią możemy zastosować w ogrodzie zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne. Powinniśmy nawozić rośliny ozdobne, a także drzewa i krzewy owocowe. Jeśli mamy warzywnik, możemy go też raz na kilka lat wzbogacić obornikiem.
Trawy ozdobne to jedne z bardziej niedocenianych roślin do posadzenia w ogrodzie. Na rynku możemy spotkać wiele różnych rodzajów, a każdy z nich w nieco inny sposób udekoruje nasz ogród. Możecie nie wierzyć, ale trawy ozdobne to rośliny do zimowego ogrodu.Chociaż to niewiarygodne, niektóre rośliny do zimowego ogrodu są odporne na mróz i potrafią zazielenić nasz ogród nawet wtedy, gdy jego większość przykrywa biały puch. Jesteście zainteresowani tak nietypowym przystrajaniem ogrodu? Koniecznie zapoznajcie się z treścią naszego artykułu.
Wiele kwiatów właśnie teraz przechodzi w stan hibernacji. Powoli znikają kolorowe róże, a zastępują je kojarzące się z jesienią wrzosy. O tej porze roku dobrze jest mieć w ogrodzie kilka kwiatów zimozielonych. Jakie rośliny dobrze radzą sobie w naszych warunkach?Właśnie teraz mamy idealny moment na zasadzenie roślin, którym niestraszny jest mróz. Pierwsze kolorowe i oryginalne kwiaty zobaczymy już na wiosnę. Co takiego warto wsadzić do ziemi w październiku?
Jesienią nadal czeka nas sporo prac w ogrodzie. Musimy przygotować rośliny na chłodniejsze miesiące. Niektóre drzewka owocowe trzeba przyciąć, ale nie wszystkie. Czasem możemy im zaszkodzić, jeśli źle wybierzemy termin zabiegu.Przycinanie drzewek owocowych jesienią to kwestia, o którą pytają nawet doświadczeni ogrodnicy. Podpowiem, jakie rośliny warto przyciąć i kiedy dokładnie to robić.
Jesień to idealna pora na przygotowanie ziemi w ogrodzie. Po intensywnych miesiącach, w których gleba zasilała nasze rośliny i dawała plony, musimy o nią zadbać. Właśnie teraz przyszedł czas na jej oczyszczenie. Mój dziadek podpowiedział, jak to zrobić.W pojawiły się puste połacie, w których jeszcze kilka tygodni temu rozwijały się warzywa i inne rośliny jednoroczne. Warto już teraz się nimi zająć. Dzięki temu nie rozwiną się chwasty, a gleba będzie gotowa na przyszły sezon.
Ostatnie pomidory już zebraliśmy, ale na grządkach zostały krzaczki, które w polskim klimacie nie przetrwają zimy. Dlatego u nas hoduje się je jako rośliny jednoroczne. Co możemy zrobić z krzaczkami pomidorów po sezonie?Na tegorocznych krzaczka pomidorów już raczej nic nie wyrośnie. Jednak liście i łodygi mogą się jeszcze do czegoś przydać. Sąsiadka zdradziła, co robi z pomidorami po sezonie. Zdradzę jej triki. Już nigdy ich nie wyrzucicie.
Wisteria, czyli inaczej glicynia ma przepiękne kwiaty. Jej kwiatostany przywodzą na myśl winogrona. Pochodzi z Azji, ale do Europy dotarła z Ameryki. Doskonale radzi sobie w polskich warunkach. Jak przygotować ją na zimę?Wisteria to roślina długowieczna. Może rozwijać się przez ponad 100 lat i zdobić nasze ogrody. Jednak jeśli nie zadbamy o roślinę przed zimą, może w przyszłym roku w ogóle nie wypuścić kwiatów.
Marchewka to jedno z najbardziej popularnych warzyw w naszej kuchni. Marchewkę zazwyczaj jako pierwszą wprowadza się małemu dziecku do diety oprócz mleka i później większości z nas smakuje przez całe życie. Z marchewki przyrządzamy mnóstwo pysznych dań, na surowo, na ciepło, na słono i słodko. Nie wyobrażamy sobie rosołu bez marchewki, nie brakuje też koneserów marchewkowego ciasta. Jak przechowywać marchew na zimę, by cieszyć się jej świeżością nie tylko latem?
Któż z nas nie chciałby cieszyć się plonami z własnego ogrodu przed sezonem? Biorąc pod uwagę nagły spadek cen warzyw w sezonie ich zbiorów, pojawia się pytanie, czy własne uprawy są w ogóle opłacalne.Okazuje się, że są, a mogą być jeszcze bardziej, gdy zasadzimy je przed wszystkimi. Dzięki temu zbierzemy je wówczas, gdy ich ceny w marketach będą dosłownie astronomiczne. Tylko jak to zrobić?
Lawenda zajmuje wyjątkowe miejsce w polskich ogrodach. Co roku cieszy nas swoimi kolorami i wyjątkowym, charakterystycznym aromatem. Zapytaliśmy Was, czy macie ją w ogrodzie. Podesłane zdjęcia nas zachwyciły.Niektórzy już wzięli się za suszenie lawendy, a inni nadal cieszą się jej pięknymi kwiatami. Jak można je wykorzystać? Zobaczcie rośliny z polskich ogrodów i poznajcie niezwykłe właściwości lawendy.
Lubisz borówki? Z pewnością tak. Mało kto ich nie lubi. Niestety ich pielęgnacja jest dla wielu ogrodników tajemnicą. Czy borówki wymagają szczególnej pielęgnacji? Niekoniecznie. W tym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości na temat borówek.Na czym one polegają? Otóż wielu ogrodników nie wie o tym, że aby borówki rosły poprawnie, należy wykonywać jeden zapomniany zabieg. To właśnie od pozwala im prawidłowo rosnąć i zwielokrotnia plony.
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak urozmaicić swój ogród? Ja wielokrotnie. Eksperymentowałem z wieloma kwiatami w swoim ogrodzie, aż doszedłem do wniosku, że piękno tkwi w prostocie. Zamiast sadzić egzotyczne rośliny, postanowiłem zszokować wszystkich kolorem mojego ogrodu.Pewnie zdążyliście się już domyślić, że mój ogród to istna kwiatowa łąka. Jest ona o tyle niezwykła, że dominuje na niej błękit, czyli kolor, który w polskich ogrodach spotykany jest niezwykle rzadko. Moi sąsiedzi wprost nie mogą się napatrzeć na moje podwórko.
Mamy wiele pomysłów na wykorzystanie czosnku w kuchni, bo to jeden z najczęstszych dodatków do wielu potraw. Jest tak intensywny, że może całkiem zmienić ostateczny smak dania. Czosnek jest też niezwykle zdrowy, chętnie sięgamy po niego w chorobie.Nie dziwi więc fakt, że czosnek lubią też rośliny, a dokładnie jego łupiny. Ile razy obieramy czosnek, zostawmy łupiny, bo możemy je później użyć.
Piwonie to piękne kwiaty, które wymagają specjalnego traktowania. Należą one do rodziny bylin o bardzo wyrazistym, intensywnym zapachu. Uważane są za dosyć wymagające w uprawie, jednakże z nadwyżką odwdzięczają się za trud włożony w ich pielęgnację.Co musicie wiedzieć pielęgnacji piwonii? Wbrew pozorom nie tak wiele, jak Wam się wydaje. W tym artykule przedstawimy Wam, dlaczego jesienne nawożenie piwonii jest tak ważne oraz jak powinno ono przebiegać, aby piwonie zakwitły na wiosnę piękniej, niż kiedykolwiek wcześniej.
Trawnik wymaga naszej troski przez cały rok. Jeśli przygotujemy go już teraz, na wiosnę będzie bujny, zielony i pozbawiony chwastów. Metodę na idealny trawnik zdradził mi dziadek. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko niechciany roślin, ale również mchu.Kondycja trawnika zależy od tego, jak dbamy o niego przez cały rok. Jedną z przyczyn złej kondycji trawy jest zbyt duże zakwaszenie ziemi. Zdradzę, jak sobie z nim poradzić.
Kompost przez wielu ogrodników nazywany jest „czarnym złotem”. Nazewnictwo to jest w pełni uzasadnione. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki powinien być idealny nawóz, kompost spełnia jego rolę fenomenalnie.Dlaczego tak jest? Cóż, kompost to naturalny, organiczny nawóz, który wykonany jest w całości z opadów, dzięki czemu jest proekologiczny. Ponadto doskonale nadaje się od użyźniania roślin i ziemi w ogrodzie. Pytanie tylko, czy lepiej stosować go na ciepło, czy na zimno?
Dzika róża to bardzo interesująca roślina, która wiele lat temu zdobiła wiele przydomowych ogrodów. Jej aspekt estetyczny to jedynie pewna wypadkowa. Dzika róża wykorzystywana była do przygotowywania prozdrowotnych przetworów, nalewek i aromatycznych naparów. Z biegiem czasu jednak coraz mniej osób ma ją w ogrodzie, a szkoda. Jest niezwykle zdrowa i przyda się szczególnie jesienią i zimą. Może warto przywrócić jej popularność?
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na grzyby. Jedni je kochają, drudzy nie znoszą, a mimo to grzybobranie wciąż zyskuje coraz więcej zwolenników. Moim zdaniem tradycja grzybobrania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.Pasje do grzybobrania zaszczepił u mnie mój dziadek. To on nauczył mnie wszystkiego o grzybach i zdradził sekret, o którym dzisiaj Wam opowiem. Będziecie zdziwieni, jak szybko wrócicie do domu z całym koszem pysznych grzybów.
Mamy jesień, a to idealny moment, żeby skorzystać z jej darów. Pierwsze liście zaczynają spadać z drzew, a wśród nich powoli możemy szukać kasztanów. Orzech są fantastycznym rekwizytem do zabawy z dziećmi, ale przydadzą się też w ogrodzie.Kasztany mają mnóstwo niezwykłych właściwości. Mogą odstraszyć pająki, które zaczynają szukać schronienia w naszych domach. Jak wykorzystać je w ogrodzie?
Róże są niezwykłą ozdobą w ogrodzie. Jednak przed nadejściem zimy potrzebują specjalnej opieki. Kwiaty musimy przygotować na zimę. Inaczej nie przetrwają chłodniejszej części roku. Jak to zrobić?Październik zapowiada się piękny, ale to nie oznacza, że temperatura nadal będzie tak wysoka, jak we wrześniu. Róże na zimę musimy przygotować, zanim ziemia zacznie zamrażać. Podpowiemy kiedy się za to zabrać i jak to zrobić.